31.1 C
Cegléd
2026. augusztus 12. szerda
spot_img

Hat ember maradványaira bukkantak Jászberényben

Hihetetlen leletre bukkantak egy építkezés közben Jászberényben. Az egyik emberi maradvány feltárása kedden a déli órákban még javában tartott.

Körülbelül 3300-3500 éves, késő bronzkori emberi maradványokra bukkantak Jászberény határában a szolnoki Damjanich János Múzeum, a jászberényi Jász Múzeum és a Civil Régészeti Alap munkatársai – közölte Gulyás András Zoltán, a Jász Múzeum régésze. A város határában egy induló beruházás helyszínén végeznek mentő feltárást, amely a tervek szerint a napokban ér véget. Először úgy tűnt, hogy egyszerű hulladéktároló gödrök vizsgálatára nyílik lehetőség a helyszínen, nem számítottak bronzkori lelőhely felfedezésére. A feltárás során a felszín alatt, több mint egy méter mélyen, összesen hat ember maradványaira bukkantak, de edények, kerámiadarabok és állatcsontok is előkerültek.

A régész elmondta: az úgynevezett halomsíros kultúra emlékét találták meg. A lelet tanúsága szerint keveset törődtek – a nagy valószínűséggel – legyőzött ellenségeik holttestével, erre utalhat a csontmaradványok rendszertelen elhelyezkedése. Az egyik hulladéktárolóban mintha kosárba, vagy zsákba rakták volna az összetört emberi maradványokat, amely mellett egy teljes lábat és egy koponyát is találtak. A másik objektumban hason fekvő ember csontvázára bukkantak, a harmadik hulladéktároló szélén talált emberi maradványokat még most tárják fel. A leletek a Jász Múzeumba kerülnek, később feldolgozzák és részletesen is megvizsgálják azokat.

MTI
Fotó: MTI (Komka Péter)

 

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Modern mosogatótálcák előnyei a konyhában

A konyha az otthonunk központi helyszíne, ahol a mindennapos...

A napi kontaktlencse túrázáshoz is praktikus választás lehet

A túrázások vagy hosszabb kirándulások során különösen fontos, hogy...

Miért válasszunk lisztkukacot vagy gyászbogárlárvát a terrárium lakóinak?

A terrarisztika híveinek gyakran felmerül a kérdés, hogy melyik...

Beltéri növénydekoráció: a modern zöld „falfestmények”

Beltéri növénydekorációk esetében már nemcsak a klasszikus kaspós növényekre...

Mikroszkopikus precizitás az Arkansas kövekkel

A fogászati iparban egyre nő az igény a kiváló...