2010-ben, amikor megalakult a második Orbán-kormány, az önkormányzati rendszer az összeomlás szélén állt – mondta Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára. A kormány nagyon fontos intézkedés sorozata az adósságcsapdából való kiszabadulást célozta, ami vonatkozik az államadósságra, a lakossági devizahitelekre és az önkormányzatok hiteleire is. Ezzel együtt elindították az önkormányzati reformot, ami most már a vége felé jár, és amelynek során kisebb, de átlátható és finanszírozható rendszer jött létre. A stabilitási törvény pedig az önkormányzatok további eladósodását akadályozza meg – mondta az államtitkár.
Tavaly év végén megtörtént az ötezer lélekszám alatti települések adósságkonszolidációja – ezeknek a településeknek az állam a teljes banki adósságállományát átvállalta, szerdán és csütörtökön pedig 277 ötezer fő feletti településsel írják alá a megállapodást az adósságátvállalás mértékéről. Ez összesen mintegy 610 milliárd forintot jelent, ám ezt nem egyösszegű kifizetésként kell elképzelni, hanem kötelezettségvállalás lesz a hitelező bankok felé. Pest megyében 62 települést érint az adósságátvállalás, összesen 68,4 milliárd forint értékben. Soha, egy állam sem segített még ilyen mértékben az önkormányzatain – közölte Tállai András, aki reményét fejezte ki, hogy az önkormányzatok gazdaságfejlesztésre, munkahelymegtartásra és -teremtésre fordítják a felszabadult összeget, segítve ezzel a kormány egymillió új munkahely létrehozására irányuló törekvéseit.
Tarnai Richárd kormánymegbízott elmondta: a kormány elkötelezett arra, hogy a bankok helyett az embereken segítsen, a lakosság terheit könnyítse.