Vukovich Gabriella hozzátette: kevés az olyan ország, ahol a termékenység alig, vagy egyáltalán nem csökken. Ilyenek az északi országok, és néhány nyugat-európai állam: Franciaország, Írország és Anglia is viszonylag jól áll ebből a szempontból.
Lassabban öregszik az a népesség, amelyiknek van gyerekutánpótlása – emelte ki a KSH elnöke, aki hangsúlyozta: Magyarországon nagyon alacsony a gyerekvállalási kedv, egy nő átlag 1,2 gyereket szül a statisztikai adatok szerint. Ez messze elmarad a kívánt 2,1-es szinttől, de vannak más országok is hasonló helyzetben, például Bulgária és Oroszország – magyarázta a KSH elnöke.
Beszélt arról is, hogy Magyarországon még mindig tart a kistelepülések elöregedésének, kiürülésének folyamata. A háttérben az áll, hogy a fiatalok egyre kevesebb megélhetési lehetőséget találnak a kistelepüléseken, ezért elköltöznek.
Az elvándorlási folyamat nyertese Pest megye, ahol a népesség még a 2001-es népszámlálás óta is jelentősen, 12 százalék körüli mértékben nőtt. Ez részben a Budapestről az agglomerációba való kiköltözési hullámnak köszönhető, részben pedig annak, hogy sokan vidékről költöztek fel Pest megyébe. A másik “nyertes” – fűzte hozzá Vukovich Gabriella – Győr-Moson-Sopron megye. A folyamat vesztese Békés megye, amelynek népessége 10 százalék körül csökkent, de Nógrád megye lakossága is megcsappant – mondta a KSH elnöke.
Az Info Rádió Aréna című adását meghallgathatja, ha ide kattint...