Magyarország esetében egyébként leghamarabb a 2020. utáni időszakban lesz lehetőség a régióhatárok mozgatására.
A gombai polgármester, Lehota Vilmos kezdeményezésére már korábban elindult egy folyamat, amelyben a megye leválását kérik. 150 Pest megyei településen egy petíciót is aláírtak ennek érdekében, beadták a szaktárcához és a kormány elé terjesztették, hiszen ha a megye elválik Budapesttől, a vállalkozók több forrást kaphatnak, nagyobb eséllyel tudnak pályázni – mondta el a szervezet elnöke. A ceglédi és környéki vállalkozók elsősorban természetesen a Dél-Pest megyei régiónak szeretnének több lehetőséget és pályázati forrást.
A hogyan továbbra keresték a választ ezen a fórumon is. A CEVASZ alelnöke, Seres István szerint a jelenlegi EU-s pályázati rendszer korrekcióra szorul, ebben szeretnének segítséget kérni. A Nemzeti Külgazdasági Hivatalnak pedig azt szeretnék elmondani, hogy a félig üres ipari park megtöltéséhez milyen segítségre van szükség, hiszen 70 cég táborozott már le idén is Magyarországon. Ám a most érvényes pályázati lehetőségek miatt a térség hátrányos helyzetben van, ezért a betelepülő vállalkozások nem Ceglédet választják.
A gazdasági fórumon Kuszák Miklós, a Pest Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft. vezetője tájékoztatta a résztvevő vállalkozásokat a megyei területfejlesztési tervezés helyzetéről. Elmondta, hogy a megyei területfejlesztési koncepció, amely Pest megye és annak térségei hosszú távú fejlesztési célkitűzéseit rögzíti, gyakorlatilag elkészült, most a stratégiai és operatív programok készítése veszi kezdetét, amely tervezés során a következő hét évben végrehajtandó feladatok kerülnek konkrét megfogalmazásra. Ez a munka párhuzamosan folyik az EU-s operatív programok tervezésével, azokkal szorosan egymásra épülve.
A települési önkormányzatok jövőre vonatkozó fejlesztési elképzeléseit már összegyűjtötték, hasonló felmérést a civil szférában és a vállalkozói körben is fognak végezni, ehhez kérte a CEVASZ tagjainak is aktív közreműködését.
A közszférában a szándékok szerint nem pályázati, hanem program alapú finanszírozás lesz a jövőben, ezzel szemben a vállalkozásokat érintő támogatások egy része továbbra is pályáztatva lesz.
Elmondta, hogy Pest megyének a fejlett régióba tartozás nem csak a kisebb összegű támogatás, hanem az alacsonyabb támogatás intenzitás és a kötöttebb célrendszer miatt is hátrányos. A kormány határozatokat hozott a közelmúltban a hátrányok kiküszöbölésére, azok enyhítésére, így az Operatív Programok tervezése során is figyelembe kell venni Pest megye fejlesztési igényeit, illetve a kis- és középvállalkozói szektornak nyújtható támogatás intenzitás is várhatóan magasabb lesz a megye peremvidékein, és a dél Pest megyei gazdaságfejlesztési területeken.
Felhívta a jelenlévő vállalkozók és önkormányzati vezetők figyelmét az összefogás és az együttgondolkodás, együtt tervezés fontosságára, aminek különösen nagy jelentősége van a hátrányos helyzetű, fejletlenebb gazdaságú térségekben, így a ceglédi térségben is.
A rendezvény előtt tisztújítást is tartottak, újabb egy évre az eddigi elnök, Keszthelyi Ferenc kapott bizalmat a közgyűléstől. A gazdasági ügyekért Seres István, a társadalmi kapcsolatokért Szokolai Dezső felel alelnökként. A szervezet titkára pedig Szebeni Dávid lett.
Gyorsan és sok feladattal telt el az elmúlt egy év a CEVASZ életében. Igyekeztek képviselni a vállalkozók érdekeit, hisz ezt tekintik alapfeladatnak – fogalmazott a régi-új elnök, Keszthelyi Ferenc. A mostani fórum témája pedig az volt, ami a Dél-Pest megyei vállalkozások közös érdeke: a megye leválása Budapestről. A fővárost jellemző magas GDP miatt ugyanis a megyei vállalkozásoknak esélyük sincs uniós forrásokra pályázni. A különválás után lehetne csak változás.