I. Terület és településfejlesztési tervek, Szabóné Pányi Zsuzsanna, PMÖH, Pest Megye Főépítészének előadásában
Főépítész Asszony előadásában elmondta, hogyan épülnek egymásra az egyes területi egységeket magába foglaló területfejlesztési tervek, az Országos Területfejlesztési koncepciótól kezdődően az egyes települések településfejlesztési, területrendezési terveiig. Az országos jelentőségű terveknek összhangban kell lenniük a regionális és települési tervekkel, kidolgozottságukban, részleteikben, méretarányukban a települések tervei már egyre több információt tartalmaznak.
II. Marsalné Kovács Judit, a PMKH Állami Főépítésze vette át a szót, és a településrendezési eszközökről, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézményekről tartott előadást. Kiemelte, hogy a konkrét építési beruházás tervezése előtt nagyon fontos a tervezőnek tájékozódni az építésügyi hatóságoktól a Helyi Építési Szabályzat a beruházási területre vonatkozóan milyen előírásokat tartalmaz. Ezek ismeretében lehet hozzákezdeni a konkrét tervezési munkához. Ez azért fontos, mert az egyes terület felhasználási egységek behatárolják, hogy az adott területen engedélyezhető-e az elképzelt épület, építmény és tevékenység megvalósítása.
III. Örökségvédelem kérdésekben Szedmer Szilvia, a PMKH Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalának munkatársa tartott összefoglaló előadást az örökségvédelem jelenlegi helyzetéről a jogszabályi változtatások után. Az előadó ismertette, hogy a műemléki épületek esetében, melyek munkák örökségvédelmi egyeztetési eljáráshoz, melyek szakhatósági véleményezési eljáráshoz kötöttek. Tájékoztatást adott a régészeti lelőhelyre és feltárásra vonatkozó szabályokról.
IV. Az építéshatósági és szakhatósági eljárások előadója Horváthné Sterk Katalin volt, a PMKH Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának munkatársa. A 312/2012 Kormányrendelet alapján szabályozott új eljárásokat ismertette, majd Mohácsikné Takács Sarolta a PMKH Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának Osztályvezetője válaszolt az írásban előre megfogalmazott, illetve a helyszínen feltett kérdésekre.
A konzultációban részt vett Dr. Kiss Balázs a PMKH Földhivatalának Hivatalvezetője is. A kérdések rávilágítottak az építésügyi és építésfelügyeleti hatóságok, valamint a Járási Földhivatalok gyakorlati jogalkalmazási munkájának összehangolására, annak jelentőségére mind megyei, mind települési szinten. A megjelentek napi szintű jogalkalmazását segítette, hogy konkrét eseteket feltárva történt az egyeztetés, a jelenlévők kötetlen beszélgetés során közösen találtak választ a felmerült problémákra.
A megjelentek a konzultációt előremutatónak és hasznosnak tartották, a megyében elsőként Cegléden megtartott fórumot a megye más járásaiban is szeretnék rendszeressé tenni, illetve évenként újra megrendezni.