Bretus Mária csodálatos karriert élt meg, a magyar balettművészet kiemelkedő alakjává vált. Művészi pályája Pécsen Eck Imre társulatánál kezdődött 1960-61-ban és ívelt a magaslatokba. „Csodálatos tehetsége, kiváló szerepformáló ereje, művészi érzéke és technikai tudása a társulat meghatározó egyéniségévé tette”- áll a mostani szomorú közleményben.
Művészi pályáját követően elvégezte a főiskola klasszikus balett pedagógus szakát és a Magyar Táncművészeti Főiskola tanára lett, majd tanszékvezetője, ahol kiemelkedő munkát végzett. Tanársegéd, főiskolai tanár, hetvenedik életévét követően pedig Professor Emerita lett. Több műve megjelent a táncpedagógia, balett-technikai és klasszikus balett témakörökben.
A ceglédi köznevelési- és kulturális élet képviselői soha nem felejtik el és megőrzik Bretus Mária kimagasló munkájának jelentőségét és érdemeit. A Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár színháztermének előtere falán, a Ceglédről elszármazott művészek fényképe sorakozik, itt Bretus Mária fotója is „visszatekint” ránk. Ha ott járunk, pillantsuk fel rá és hajtsunk fejet emlékére.