5.5 C
Cegléd
2024. november 24. vasárnap
spot_img

Mindenki megkapja a pénzét

A Magyar Nemzeti Bank visszavonta a Tisza Takarékszövetkezet működési engedélyét, miután a betétesek biztonsága érdekében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) kizárta tagjai közül a pénzintézetet” – közölte az MNB december 5-én. A jegybank betétkifizetési tilalmat rendelt el, és felügyeleti biztosokat rendelt ki a takarékszövetkezethez. A ceglédi betéteseket nem érinti a kifizetési tilalom, mert az csak a 30 millió forint fölötti betétállományokra vonatkozik – tudtuk meg a Tisza Takarék ceglédi kirendeltségének vezetőjétől. 

A felügyeleti biztosok kezdeményezésére az MNB december 8-ra, hétfőre bankszünnapot rendelt el a pénzintézetnél, keddtől a fiókhálózat a megszokott nyitvatartási idővel üzemel. A takarékszövetkezetnél meglévő betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabályok adta 30 napos határidőn belül 100 ezer eurós összeghatárig (több mint 30 millió forintig) kártalanítja. 

A jegybank közölte: a TakarékBank Zrt. vizsgálata olyan súlyos hiányosságokat tárt fel a takarékszövetkezetnél, hogy az SZHISZ a betétesek biztonsága érdekében kizárta integrációs rendszeréből. Az MNB-nek a szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján ilyen esetben vissza kell vonnia a kizárt takarékszövetkezet engedélyét. A pénteken közzétett határozat a jogszabályi előírások alapján nyolc nap múlva válhat hatályossá. A takaréknak a szeptember végi adatok szerint 10 860 betétese van, működési területe jellemzően Jász-Nagykun-Szolnok megye és környéke. Mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése a hitelintézeti szektorban mintegy 0,04 százalék. A szövetkezeti hitelintézeti szektor helyzete összességében stabil – írja közleményében az MNB.

Lapunk a fiókvezetőt kereste meg azzal, mit tehetnek a ceglédi betétesek a kialakult helyzetben: – A ceglédi ügyfeleinknek azt tanácsolom, hogy menjenek be a kirendeltségre, ott mindenkinek tájékoztatást nyújtunk. Nyissanak egy folyószámlát más pénzintézetnél, hogy oda tudjuk utalni a számlán lévő pénzüket és betétjüket, a jogszabály szerint 30 napon belül. Mivel csak a 30 millió forint fölötti betétállományra vonatkozik a kifizetési tilalom és ilyen nálunk nincs, ezért Cegléden senkit sem fog veszteség érni. 

– Hogyan alakult ki ez a helyzet, Cegléden is vizsgálódtak?

– Értetlenül állunk a helyzet előtt, semmilyen előjele nem volt és a mai napig nem kaptunk indoklást arról, hogy miért jutottunk ide. A takarékszövetkezetek átvizsgálásának folyamatában több könyvvizsgálói jelentés készült és semmilyen súlyos szabálytalanságot, jelentős tőkehiányt nem tártak fel. Amikor néhány éve megnyílt a kirendeltség nagyon sok embernek tudtunk segíteni a devizakiváltó hitellel, amit akkor a kereskedelmi bankok nehézkesen finanszíroztak. Nincsen fedezetlen hitel a ceglédi takarékszövetkezetnél, nagyon jó ügyfélállományunk van, jól fizetnek a ceglédi lakosok. Megnyugtatok minden ügyfelet, hogy mindenki meg fogja kapni a pénzét.

Bővebben a témáról itt…

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Ceglédi elismerés a Szent Erzsébet-díjak átadásán

November 16-án, a váci Nagyboldogasszony-székesegyház ünnepi szentmiséjén adták át...

Az ipari mennyezeti lámpák szerepe a mindennapokban

  Az ipari mennyezeti lámpák, vagy más néven csarnokvilágítók, elengedhetetlen...

Szükségük van-e a vállalkozóknak céges lakásbiztosításra?

  A válasz egyértelműen az, hogy igen. De térjünk ki...

Kia Picanto – A kisvárosi cirkáló

A Kia Picanto minden városi autós számára ismert, aki...

Az elmúlt száz esztendő legnagyobb vasútépítési fejlesztése

Az elmúlt száz év legnagyobb vasútépítési fejlesztése valósul meg...