23.8 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

Újrahasznosítás a szövőkereten

A Református Általános Iskola és Óvoda művészeti oktatásban-nevelésben részesülő tanulói az utóbbi napokban szép sikereket értek el városi és megyei szintű pályázatokon.

Az alkotómunka lényege, hogy valami újat hozzunk létre, vagy a már meglévőt át- illetve újraértelmezzük. Az egyediség, az egyszeriség, a megismételhetetlenség a hangsúlyos. Nem csoda, hogy a művészek mindig keresik az újabbnál újabb módszereket, eszközöket, megvalósítási folyamatokat, alapanyagokat. Miért ne kapcsolódhatna össze ez a törekvés a környezettudatos gondolkodással? Az utóbbi években Magyarországon is egyre nagyobb teret kapott a művészetben az újrahasznosítás, melynek alapelve: „Nem minden hulladék szemét!”

A Pest Megyei Kormányhivatal Oktatási Főosztálya az Európai Hulladékcsökkentési Hét alkalmából versenyt hirdetett Pest megyei általános iskolások számára „Hulladék-művészet” címmel, melyen iskolánk 4.m osztályos diákjaiból álló ötfős csapata is részt vett. (Csapattagok: Brisendine Barnabás, Csalár Csilla, Maksa Flóra, Péter Emma Júlia és Pető Borka Eszter.) 

A pályázatra az élelmiszeriparban használt újrahasznosítható anyagokból készült alkotásokkal nevezhettek a tanulók. A kézműves foglalkozásokon szorgosan gyűjtögették az otthon fellelhető kupakokat, gyufás dobozokat, madzagokat, műanyag csomagolásokat, szatyrokat, melyekből a gyerekek délutánonként egyikük nagymamájának közreműködésével szövőkereten készítették el a műalkotást. A „Kenderkóc” fantázianevet viselő csapat a „hulladék-szőttessel” a 3-4. évfolyamosok korcsoportjában 202 beküldött pályamunkából a harmadik helyezést érte el.

A díjazottakat november 27-én a Pest Megyei Kormányhivatalba várták ünnepélyes eredményhirdetésre, melyen a gyerekek nagy izgalommal és örömmel vettek részt. A díjakat a verseny fővédnöke, dr. Tarnai Richárd kormánymegbízott adta át a fiatal kézműveseknek, akik a nyereményül kapott értékes, a művészeti foglalkozásokon nélkülözhetetlen eszközökkel tértek haza.

Iskolánk pedagógusai igyekeznek minél több lehetőséget megragadni itt városunkban is, hogy a lehető legváltozatosabb módokon találkozhassanak diákjaink a művészetekkel. A felsősök már alkalmazott grafikát is tanulhatnak, melynek eszköze a számítógép, azonban nagy szerepet kap a hagyományőrzés, elődeink művészetének életben tartása. November 28-án a Kossuth Múzeumban a Székely festékesek című tárlatot tekintette meg a 4.m osztály, ahol a „hulladékszövés” után maguk is belekóstolhattak a festékesszövésbe.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Az április az önkéntesség jegyében telt az Infineonnál

Magyarország legnagyobb teljesítmény-félvezetőket gyártó vállalata, az Infineon Technologies Cegléd...

Húsvéti csoda

Húsvét ünnepén egy cica megmentéséért fogott össze egy lelkes...

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...