– Az ügyfelek miért nem kaphatnak részletes tájékoztatást hogy hozzájuthatnak-e a pénzükhöz?
– Az ügyfélkövetelések védelmére vonatkozó előírások sérelme a jogszabályok súlyos megsértését jelentette, a felszámoló biztos (kijelöléséig a felügyeleti biztos) a Társaság pénzügyi, vagyoni helyzetének feltárása, és az ügyfelekkel történő teljes körű ügyfélegyeztetést követően tud a rendelkezésre álló eszközökről és a kártalanítás folyamatáról információt adni.
– Hogyan lehet megakadályozni a vagyonkimentést?
– Az MNB 2015. március 5. napján kelt N-JÉ-III-28/2015. számú végzésében a Társasághoz felügyeleti biztosként kirendelte a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, a felügyeleti biztos a Társaság vezető testületének teljes jogkörét átvette. A felszámolás elrendelésével a vagyon biztosítása a kijelölt felszámoló biztos feladata.
– Van e elegendő vagyona a cégnek a felszámolás során az ügyfelek kártalanítására?
– Az MNB által feltárt hiányosságok, illetve a felügyeleti biztos adatai alapján a befektetési vállalkozás jelentős összeggel nem tud elszámolni ügyfelei felé, a Társaság saját tőkéje nem nyújt fedezetet az ügyfelek követelésére. Az eszközök kiadása iránt felszámoló soron kívül intézkedik, ha az általa vezetett nyilvántartás és a befektetői követelések egyezősége alapján az ügyfelekkel történő elszámolást akadályozó körülmény nem merül fel.
– A befektetett összeget, hogyan és milyen mértékben kapják vissza a károsultak? Mi lesz a Biztonság Trade KFT. – vel kölcsönszerződést kötött károsultak pénzével?
– Az ügyfelek eszközei nem képezik a felszámolási vagyon részét, azok nem tartoznak a befektetési vállalkozás vagyonába azaz ha az eszköz az ügyfélnek bármely okból nem adható vissza, akkor a felszámolási költségek kielégítését követően a befektetési vállalkozás vagy az árutőzsdei szolgáltatás vagyonából először ezen követelést kell kielégíteni. A Hungária Értékpapír Zrt.-nél értékpapírszámlát, illetve ügyfélszámlát vezetett, a törvény által a garanciaalap körébe tartozó befektetőket a Befektető-védelmi Alap (BEVA) fogja kártalanítani.
A Biztonság-Trade Kft. az MNB által nem felügyelt intézmény, engedéllyel nem rendelkezik, azonban egyes ügyfelek kölcsönszerződést kötöttek a Biztonság Trade Kft.-vel. A kölcsönszerződésekkel kapcsolatos jogérvényesítés polgári peres eljárás keretein belül történhet a Biztonság Trade Kft.-vel szemben, illetve egy esetleges büntetőeljárás során lehetőség van a bűncselekménnyel okozott kár megtérítésére irányuló polgári jogi igény benyújtására is.
A Hungária Értékpapír Zrt.-nél lefolytatott célvizsgálat során felmerült annak gyanúja, hogy a szolgáltató felügyeleti engedélyhez, vagy bejelentéshez kötött pénzügyi tevékenységet jogosulatlanul (engedély nélkül/bejelentés hiányában) végez Magyarországon. A gyanú alapján az MNB piacfelügyeleti vizsgálatot indított, továbbá a nyomozó hatósággal is szorosan együttműködik, és számára minden rendelkezésére álló információt megad, amely egy esetleges büntetőjogi tényállás tisztázásához szükséges.
– Mikorra várható a kártalanítások megkezdése?
A felszámoló biztos az ügyfelekkel történő teljes körű ügyfélegyeztetést követően tud a rendelkezésre álló eszközökről és a kártalanítás részletes folyamatáról információt adni. A Hungária Értékpapír Zrt.-nél értékpapírszámlát, illetve ügyfélszámlát vezetett, a törvény által a garanciaalap körébe tartozó befektetőket a Befektető-védelmi Alap (BEVA) fogja kártalanítani maximum 20 ezer euróig, azaz mintegy 6 millió forintig a felszámolást elrendelő bírósági végzés közzétételét követően.
Amennyiben további kérdésük lenne, úgy kérem, forduljanak hozzánk bizalommal!