Van egy egyedülálló Kossuth Múzeumunk, egy Dobmúzeum, egy kiváló négycsillagos szállodánk gyógyászati részleggel, egy fürdő bent a városban és kint, camping, erdei iskola, kalandpark. A cél, hogy minél több ember keresse fel a várost, és ismerkedjen meg a látnivalókkal, lehetőségekkel. És persze új lehetőségeket is fel kell kutatni.
Újdonság Cegléden az evangélikus templom gyönyörű, új Bach orgonája. Csodálatos koncertek vannak, és már messziről zarándokolnak ide művészek, hogy kipróbálhassák a hangszert. Be is iktatjuk a városnézésbe, és mindenképpen felhívjuk az idelátogató vendégek figyelmét erre az egyedülálló látványosságra.
De sorolni lehet még Cegléd pozitív adottságait: például a környék pincészetei, lovastanyái nyújtotta élmények. Nagy előnyük, hogy a Budapest-közeliség és az, hogy hangulatosak és jó szolgáltatásokat nyújtanak.
Erősíteni kellene a Kossuth-kultusz hagyományát, hiszen felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére. És még egy fontos esemény, ami Ceglédet országos szinten is ismertebbé tenné: a fogolytábor, az egykori huszár laktanya feliratos tégláinak nemzeti emlékhellyé való nyilvánítása. Ez biztosan nagy felelősséget és kötelezettséget is jelentene, és ugyan szomorú memento a történelemben, de mint látogatható emlékhely sokakat idevonzana a városunkba.
– Már említett néhány újítást, tervet… Milyen konkrét ötletek, programok jelennek meg – akár már ezévben – a város turisztikai palettáján?
– Újdonságként be szeretnénk vezetni a lovaskocsival történő városnézést. Hiszen, ha Bécs évtizedek óta fiákerrel tudja ugyanezt produkálni, mi miért nem. Ehhez csak egy kulturált, fedett lovaskocsi, egy idegenvezető, és egy lelkes turistacsoport kell. Ezt el is kezdtük egy osztálytalálkozó csoporttal júniusban. Óriási sikere volt!
Felvettem a kapcsolatot a Hotel Aquarell igazgatójával, a Ceglédi Fürdő és Campinggel, az erdei iskolával, közösen készítünk a látnivalók és szálláshelyek vonatkozásában egy turisztikai csomagot. Fejleszteni kívánom a tájékoztatást is, például azzal, hogy azoknak a vendégeknek, akik csak pár órát töltenek itt a városban, tudjunk prospektust, információs anyagot biztosítani. Jó lenne egy megújult honlap is, egy olyan turizmus felülettel, ami hirdetné a programokat „Meglátni, megélni, megkóstolni és megszeretni” Ceglédet címmel.
Másik dolog, amit sajnálok, hogy nincsenek vásárok Cegléden, pedig ennek van hagyománya itt. Erre jó példa Nagykőrös, Monor (kisállat), vagy Mezőtúr (fazekas). Cegléden is lenne helyszín, jó a fekvése a városnak, és komoly forgalmat hozna.
Továbbgondolva, hogy milyen más „kitörési pont lenne Ceglédnek a jövőre nézve, említenem kell a jazz zenei rendezvényeket is. Sokan jól emlékszünk arra, hogy régen rendszeres jazz estek voltak a Kossuth Szálló éttermében. Ezt a hagyományt folytatják szerencsére többen – például Dr. Lénárd Béla, Sárik Péter, Kármán Sándor és mások. Ezt lehetne még hangsúlyosabbá tenni. Igaz, hogy egy kicsit „rétegzene”, de ha valaki megszereti, az örökre szól.
– A ceglédieket milyen szolgáltatásokkal várják?
– Mielőtt idejöttem dolgozni, sokszor hallottam, hogy jaj, nem tudtam, hogy ez, vagy az a program volt, holott plakátokon, interneten, hirdetőkön szerepelt a program. A 53/500 285-ös telefonon, vagy cegled@tourinform.hu emailcímen, vagy személyesen érdeklődve minden eseményről előre tudjuk tájékoztatni az érdeklődőket. Ezenkívül a Turizmus Zrt. országos adatbázisával is rendelkezünk az egész országra nézve, mindenféle rendezvény és program információval, szállás lehetőséggel.
Távlati célunk, hogy akkor is bejöjjenek hozzánk a ceglédiek, ha csak családi kirándulást terveznek, vagy ötletet kérnek például, hogy hol lehet túrázni, megszállni, jókat ebédelni. További célunk, hogy felkeressük az iskolákat, hogy kérjenek ötleteket, ajánlatokat osztálykirándulásokra. Az utazásszervezés is egy szakma, mivel nonprofit cég vagyunk, nem kell fizetni a szervezésért, csak szeretnénk segíteni. Szerintem sokan vannak, akik nem hallottak a Denevér Múzeumról, vagy a Pannon Csillagdáról, ahol éjszakai iskolás programok is vannak, vagy a Lajta Monitor hajóról, ami látogatható vagy a Hetedhétország Mesemúzeumról. Csak egy e-mailt kérünk, vagy személyesen, ha bejön a szervező pedagógus, mond egy időpontot, egy elképzelést, és mi kidolgozzuk az osztálykirándulás programját.
-Idén nyárra milyen programokat ajánl nekünk?
– A következő nagy ceglédi rendezvény a Bor- és Laskafesztivál és Ceglédi Vágta lesz június 19-21-én, utána a Múzeumok éjszakája, több helyszínen, sok meglepetés programmal. A környékünkön is lesz egy izgalmas rendezvény a Honvédelmi és Harcászati Fesztivál a Tamás tanyán június 5-7-én, jegyek kaphatók az irodánkban. Cegléden a Gyógyfürdő Apartman Parkban a Magyar Ifjak Világ Találkozója, Dánszentmiklóson a Nyári Esték Koncertsorozat várja az érdeklődőket. De sorolhatnám tovább a Jazz Esteket a gimnáziumban, a gokart versenyeket Nyársapáton, a törteli Juhász Fesztivált…
Névjegy:
Dr. Füle Györgyné, ceglédi lakos, de 25 évig Budapesten dolgozott „a turizmus szinte minden területén”: utazási iroda tulajdonosként, később több utazási iroda vezetőjeként. „A munkám és a családom mellett 15 évig idegenvezető is voltam, kísértem zarándokcsoportokat, voltam Tunéziában telepített idegenvezető.” Néhány éve visszatért Ceglédre dolgozni, az egyik utazási irodában helyezkedett el, ahonnan márciusban került a Tourinform élére.