A migrációról tartott témahetet négy ceglédi protestáns gyülekezet. A három református és az evangélikus gyülekezetek minden évben egy aktuális témát választanak a Protestáns hétre, most estéről-estére a bevándorlás, az iszlám kultúra és a kereszténység kapcsolata volt a téma. A záróestére az Újvárosi Református Gyülekezetben került sor február 25-én.
– Négy alkalommal, négy helyszínen, négy estére szerveztünk előadásokat február 22-25-ig. – tájékoztatott Ócsai Tibor újvárosi református lelkész. – Első alkalommal a Felszegi Református Gyülekezetben Németh Pál református lelkész beszélt az iszlámról és annak a keresztyénséghez fűződő kapcsolatáról, a másodikon a Nagytemplomi Gyülekezeti házban Balogh Barnabás a Magyar Református Szeretetszolgálat lelkészvezetője osztotta meg velünk a debreceni menekülttáborban és a déli határon szerzett tapasztalatait. Harmadik estén az Evangélikus Gyülekezeti Házban Fischl Vilmos evangélikus lelkész, Közel-Kelet és biztonságpolitikai szakértő adott elő az iszlám kultúráról, úgyis mint aki gyerekkorában arab országokban élt. Utolsó estén, nálunk Kanizsai-Nagy Dóra a Református Missziói Központ misszióvezetőjét hallhatták az érdeklődők.
– Mi volt a levonható tanulsága az előadás és beszélgetéssorozatnak?
– Egyértelművé vált, hogy az iszlám világnézet és gondolkodásmód nagyon eltérő a miénktől, ezt megérteni nehéz. Az állam és az egyházak, vagy egyének feladata különbözik a migráció kapcsán. Az ország vezetésének dolga az, hogy megvédjék az állampolgárokat, a keresztény egyházaknak és személyeknek pedig, hogy segítsük – akár karitatív szervezeteken keresztül vagy személyesen – a migránsokat – ha már idejöttek. Ezek az előadások és a belőlük elinduló beszélgetések formálják a gondolkodásmódunkat ebben a kérdésben.