Első lépésben igen vékony növényi szálakból fonatot készítenek. Ezeket összesodorják, majd az így kapott cérna (vagy pászma) hármas sodrásából jön létre a kötél. Egészen egyszerűnek tűnik! De mi garantálja, hogy nem hamar szakad el?
Először is a rugalmasság, ami az alkotószálak vékonyságának köszönhető. Aztán a tartósság, amit ellentétes irányú sodrással érnek el. Továbbá az önzárási képesség, amikor is a szálak nagy igénybevétel esetén szorosan egymáshoz súrlódnak. És persze az erő, azaz a szakítószilárdság, ami attól függ, hogy milyen alapanyagot használtak fel. Egy kötélnek – akárcsak egy házasságnak – időnként meglehetősen teherbírónak kell lennie, így aztán létfontosságú, hogy a fent említett tulajdonságok – rugalmasság, tartósság, önzárási képesség és erő – mindegyikével rendelkezzen. A Schwalm házaspár 25 éve kötötte össze életét, kapcsolatuk “szakítószilárdságáról” beszélgettünk. És mi jelképezheti jobban az ellentétesen sodort kötélszálakat, ha nem a férfi és női lélek különbözősége?
Józsi és Márti elmesélték, hogy eltérő családi hátterük miatt akadályokkal találták szembe magukat friss házasként. Józsi neveltetéséből adódóan megszállottan precíz volt, amit felesége nehezen viselt: úgy érezte, hogy férje uralkodni akar rajta, miközben ő szabadságra és gyengédségre vágyott.
– A legtöbb súrlódást az anyagi gondok okozták – meséli Márti – ami miatt egy ideig a szülőknél kellett laknunk. A generációs különbségek gyakran fokozták a köztünk lévő feszültséget. Volt, hogy hetekig nem beszéltünk. Szinte fojtogató volt – jegyzi meg Márti nagy sóhajtással. Azt terveztem, hogy elmegyek a kisfiunkkal együtt…
Aztán depresszióból felépült húga elhívta őket egy keresztény közösségbe. A légkör olyan nagy hatással volt rájuk, hogy hitre jutottak, Józsi meggyógyult az asztmából és a házasságuk megmenekült.
– Családomat, amely az évek során még két fiú gyermekkel bővült, keresztény értékek szerint próbáltam vezetni, de a feszültségek nem szűntek meg. – emlékszik vissza Józsi – bár ezzel együtt voltak szép időszakok is.
Végül olyannyira eltávolodtak egymástól, hogy Márti egy nap összepakolt és ismét el akart költözni. A hitközösség vezetősége nyújtott segítséget: Józsit megkérték, hogy vegyen részt egy közös beszélgetésen, aminek hatására változás indult el az életükben.
– Dühös voltam, hogy a feleségem feltárta a gondjainkat, mert ezzel nem csupán a mások felé mutatott idillikus család képe tört össze, hanem az önmagamról alkotott tökéletes énképem is. Tudtam, hogy ez így nem mehet tovább.
Hajszálon függő kapcsolatukért lelkészi segítséggel harcolni kezdtek. A “Szeretet és tisztelet” című könyv tanulmányozása rádöbbentette őket, hogy évekig elbeszéltek egymás mellett.
Józsi szemléletes példát idéz fel:
– Amikor a feleség azt mondja, hogy fázik, valójában arra utal, hogy szeretné, ha a férje bekapcsolná a fűtést. De ő csak annyit hall, hogy az asszony fázik, és azt feleli, hogy vegyen fel egy pulóvert. Ettől a feleség elhanyagolva érzi magát, és kiborul, hogy mennyire érzéketlen a párja. Az ilyen jelentéktelennek tűnő ügyekből szóváltások robbanhatnak ki, a sérelmek által éket verve a szerelmesek közé. Mindez elkerülhető lenne, ha a párok értenének egymás nyelvén.
– Sikerült felülírni egy sor régi beidegződésünket, s mint férj meg kellett tanulnom kifejezni szeretetemet szavakban és tettekben egyaránt. – meséli Józsi. De akárhogy közeledtem a feleségemhez, zárkózott maradt és elutasított. Hogyan szeressek egy sündisznót? – szegeztem a kérdést a lelkészemnek – Nem lehet megölelni, mert a tüskéi agyonszúrnak! Ekkor hirtelen egy kép jelent meg előttem a Megváltóról, fején töviskoszorúval, ahogy irántunk tanúsított szeretetéből elszenvedi a szúrásokat, a szörnyű fájdalmat, sőt a halált is! Rádöbbentem, hogy az ember csak annyi szeretetet tud adni, amennyit Istentől kapott, és akkor értettem meg, hogy Ő maga a szeretet. Lassacskán a feleségem is nyitni kezdett felém… A nagy fordulat öt éve történt, és azóta is tanuljuk, hogyan kell egymást szeretni.
Emlékeznek még a kötél szakítószilárdságára? Tudják, amit az alapanyag minősége határoz meg. De mitől lesz erős és ellenálló a szerelmi kötelék? Hiszen oly sok, nagy reményekkel kötött házasság fullad kudarcba. Látjuk a tévében, ahogy a hírességek, milliók példaképei, a gazdagság és a siker ellenére elválnak. “Ők is csak emberek” – mondjuk ilyenkor, belátva, milyen törékenyek is vagyunk. Ahogyan azt Schwalmék történetéből is láttuk, egy párkapcsolat sokszor nem várt nehézségeken megy keresztül. S hogy kibírjuk, kell az a harmadik, tökéletes szál, ami akkor is tart, amikor az emberi erő a végéhez ér.
Morovics Erika