Cegléd Újváros városrészből hívta fel lapunkat Turcsánné, azzal a döbbenetes kérdéssel: vajon hova tűntek a madarak?
-Minden évben teszek ki madáretetőt, mindig nagyon sok cinke, veréb, vadgalamb szokott lenni. Most mintha a föld nyelte volna el őket, tegnap egész nap csak egy cinke látogatta meg az etetőt. A kertemben van egy hatalmas fenyőfa, novemberben még hangversenyt adtak benne, de olyat, hogy gyönyörűség volt hallgatni, most meg semmi – mesélte a hölgy, aki hasonlót tapasztalt a közeli erdőben is: – Itt ahol élek, az Újvároson van erdő is, de ott is eltűntek a madarak, csupán egy-egy mátyásmadarat és fakopáncsot látni.
Mi lehet ennek az oka? – szegezte nekünk a kérdést az olvasó, amit mi továbbítottunk Dr. Surányi Dezső történeti-ökológusnak. Válaszát az alábbiakban közöljük:
„A természet iránti aggodalmat mindig nagy tisztelettel fogadom, mint most is. A levélíró megfigyelése pontos, de a madarak tömegének eltűnése a városból, nem valami csapás, hanem a mozgékony állatfajok gyors reakciója. A városlakó emberek érzékenyebbjei az enyhe tél hirtelen átalakulását közérzet romlással, görcsös fejfájással észlelték, de a madarak jelzőrendszere sokkal tökéletesebben működött.
A nagy lehűlést hozó légáramlatok súrló hatása is mozgásba hozta a madarakat. Néhány urbanizálódott balkáni gerle, elvadult postagalambok, néhány ragadozó madárfaj (az egerek szomorúságára) maradt itt. Tavaly pl. szinte ki sem lehetett menni a kertekbe, annyi feketerigó torlódott össze, mostanra a kukák tájékára szorítkozva csak pár tucat maradt nálunk. A fekete rigók, házi és mezei verebek, cinkefajok és tengelicék (épp 2017 madarának választottuk meg!) vonuló énekes madarakkal bandáztak a város környékén.
De megjött a pokoli hideg, előbb sok táplálékot kínáló erdőkbe húzódtak a madarak, majd irány Dalmácia. Viszont annak is a délibb felébe, mert még az Adria partmentén is befagyott a sós tengervíz; Burgasznál áll a jég a Fekete-tengerben.
Ez ilyen tél lett, 5-6 év után ismét. A levélíró megnyugtatására, szerencsénkre az enyhe idő miatt a madarak etetése el sem tudott kezdődni, a nagy hideg miatt azonnal szárnyra kaptak. Nem kell féltenünk őket a hidegtől menekülésükben, inkább csak a lelketlen levadászóktól. Bízunk benne, hogy főleg nem Olasz- és Görögország felé vették az útirányt, mert tudjuk, hiába vannak a templomi hirdetmények – sajnos, vadásszák kedvenceinket. Assisi Szent Ferenc és a tél hátralevő része legyen hozzájuk irgalmas, hogy kikeletkor ismét sok örömünk lehessen bennük.”
Sziasztok madár szeretők!
Én már egy éve szorgosan etetem a házunk előtt álló fenyőfán elő kék cinege populációt. Akik, persze rendszeresen járnak a több házas 4 emeletes legfelső szinten lévő lakásunk eresz alá ki a akasztott madár etetőnkből. Nagyon sok kék cinege járt hozzánk az elmúlt évben. Mindig nagy izgalommal figyeltem, ahogy esznek a madár étellel túlzsúfolt etetőmből. Próbálok mindig változatos étrendet rendelkezésükre bocsájtani. Vegyes magvakból, olajos téli cinege ételekből, meg alkalom adtán dermet kókusz olajat is. Eddig mindig csak a közelí kék cinege populáció járt hozzánk. De elmúlt hetekben elkezdett hozzánk járni egy vörös begy ráaldálsul bejött a nagy hideg is. A héten vettem észre, hogy az eddig szorgosan fogyasztott madár étkek, nem fogynak és a cinegéket se látom reggeli kávézásaim és esti teázásaim soránt. Igaz nagy városban élek és nem hiszem, hogy itt ragadozó madarak lennének a ludasak a cinegéim eltűnésében. Ha valaki tudna nekem segíteni abban hogy, miért nem járnak most a cinegék, annak nagyon örülnek. Tisztelettel Ferenc
A fejlődés magával hozta a falvakban a háziállatokat alig tartanak, kerteket nem művelnek ezért a madarak élettere csökkent. A háziállatoktól kitermelődött trágya rengeteg rovart legyet elszóródott takarmány megfellelő életteret tudott adni az ott élő madaraknak. A kerteket légtöbb helyen nem veteményezik nem művelnek hanem vegyszerezi. Sajnos az ember is saját környezetét rombolja akaratlanul is. Tisztelettel István.