13.2 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

EMLÉKHANGOK – Zsoltár és jazz

Ez az életfolyam két pontja. S mi még az átívelő hídon! Lelkész, jogász, polgármester, zenész, írástudó, családatya. Az Egy, az Ember, kinek vezérlő hármas szentsége: a hit, a szeretet, a barátság. Gyakran beszélgettünk, főleg a szerkesztőségben. Szinte félve, zavartan hozta kéziratát, s áradozta szavait – igaz, sokat -, de mondott valamit: bölcset, lélekérintőt. A rádiós interjú (amely 2004-ben készült) csak egy volt a számomra áldásos találkozások közül. DR. ILLANICZ GYÖRGY már égi zenét hallgat és alkot.

 –   Ha egyetlen szóval jellemeznélek, mint homo moralist – erkölcsi embert -, a szeretet szót választanám.

 –   Jól ismersz. Credóm: szeretni Krisztus parancsa szerint, jót és igazat cselekedni. Mint forrásból – minden tevékenységem, gondolatom és érzésem ebből táplálkozik.

 –  Emeljük ki a három jelentős meghatározót életedből. Ezek: evangélikus lelkész, zene (szerelmetesen a jazz), barátság.

 –  A gyökerekből ágazok ki. Nagyapám Szlovákiából érkezett Pilisre, iskolaigazgató volt és az evangélikus gyülekezet kántora. Édesanyám személyesen ismerte Ady Endrét, olvasta az ókori irodalmat is, ezt a hatást, a művészet szeretetét adta át nekem. Édesapám negyven évig volt a falu orvosa, példájából láttam az emberekért vállalt áldozatot. Keresztyén hitben éltek.

 Kisgyerekkoromban vettem először kezembe a Bibliát, amelyet mindmáig naponta olvasom. Akár utazás közben, a vonaton is Isten szava utat mutat, vigyáz rám és családomra, megsegített bajaimban. Az Újszövetség két leggyakoribb szava a hit és a szeretet.

  –   Hogyan lettél teológus?

  – 1947-ben felvételiztem a budapesti Lónyay utcai Református Gimnáziumba. Az internátus szigorú rendje nevelte a diákokat. Érettségi után kerültem az Evangélikus Teológiai Akadémiára. Itt alakult ki bennem – nem az elhatározás, hanem a Mindenható akaratának teljesítése: lelkész leszek.  A második év után nyári igehirdetésre küldtek, így állhattam fel a ceglédi evangélikus templom szószékére is.

  –  De „beleszólt” életedbe a történelem.

  – 1956. október 23-án barátommal kidobáltuk a pilisi könyvtárból a kommunista könyveket (Lenin, Sztálin, Rákosi…), majd november 3-án, amikor az orosz tankok megindultak Budapest felé, a 4-es úton kifeszítettünk egy transzparenst, ezzel az orosz felirattal: „Orosz katonák menjetek haza!” A következmény? 1957 áprilisában „ref”-es (rendőrhatósági felügyelet alá helyezett) lettem, majd 1960. március 10-én eltávolítottak az Akadémiáról. De Isten ekkor sem hagyott el. 1961-ben felvétetett az ELTE Állam- és Jogtudományi Karára, ahol jogi doktori oklevelet szereztem. Több helyen dolgoztam ezután a közigazgatásban. A legnagyobb siker adatott meg azzal, hogy 1990-ben szeretett falum, Pilis lakossága megválasztott polgármesterének.

  –  S a lelkészi szolgálat?

  – 1989-ben teljes rehabilitációban részesített az Evangélikus Egyház, s Isten kegyelméből sokszor tartok szószéki igehirdetést, bibliaórákat – főleg Pilisen és Cegléden. Életem Szent Igéje: „Szeresd az Urat…, szeresd felebarátodat.”

  –  Ez az érzés a lélek zenéje?

  –  Az egyházi zene felemel az Istenhez. Ezt éreztem – érzem -, ha barokk muzsikát – főleg Bachot – hallgatok, meg zsoltárokat, az énekes könyv dalait. A zene nemcsak dallam, hanem eszme, hit is; nemcsak fizikai jelenség, hanem lélek, szellem is. A klasszikus – „komoly”- zene gyerekkorom óta kísér. Már kisdiákként hallgattam Mozartot, Chopint, Beethovent, Haydnt, Schumannt, Schubertet, Liszt Ferencet. A zongorába vagyok szerelmes. Nyolcévesen kezdtem tanulni a ceglédi zeneiskolában, majd Dankó Aladárnak, az Operaház neves korrepetitor zongoraművészének lettem tanítványa.

  –  És a jazz?

  – 1958 a fordulópont, az „elcsábulás”. Kiváló jazz-zongoristákat hallgattam „fül- és szívközelből”: Csiffra Györgyöt, Vécsey Ernőt, Holéczy Ákost, Szabó Józsefet, aki később a mesterem lett. Elévülhetetlen érdemei vannak dr. Hajdu Endrének, az egykori Róna Vendéglátó Vállalat igazgatójának a jazz népszerűsítésében: itt ismertem meg a Benkó Dixielandet, Garay Attilát, Gonda Jánost. Majd később együtt dobogott a szívem a kiváló ceglédiekkel: dr. Petrik Andrással, dr. Lénárd Bélával, Kármán Sándorral, Bori Viktorral, Sárik Péterrel.

  –  Hogyan kapcsolható össze a zsoltár és a jazz?

  –  Nincs köztük ellentét! Az élet örömét adja mindkettő. A melódia és a ritmus is az Úr ajándéka, őt dicsőíti az igazi vox humana, az emberi hang. Olyan áhítattal lapozom fel a kottafüzetet, mint a {ibliát.

  –  Ugyanilyen tisztán szólal meg benned a barátság érzése.

  –  Isten ajándéka ez is. Életem nagy értéke. Mintha égi kórus övezne, de mivel itt most nem sorolhatok fel mindenkit, a leghűbb felebarátot – nem pontos szó -, az „egészbarátot”, a kölcsönös szívhangadót, Baranyi Ferenc költőt szólítom ide képzeletben.

  –  Meghallom őt, s illem szerint én idézem azt, amit rólad mondott, írt. „Egy lélek két gyermeke vagyunk. Ikertestvérek.”

  –  Én meg ezt válaszoltam neki: „Közelebb vagy hozzám, mint az édes testvérem, te zseni Zsini!”

  –  Honnan a Zsini név?

  – Így nevezzük egymást. Viccesen mondtuk: Jani vagy, ebből franciásan Zsani lett, majd Zsini. Mindketten Pilisen születtünk, öt nap különbséggel. Az ő apja a falu jegyzője volt, az enyém az orvos. Együtt jártunk a ceglédi zeneiskolába, majd a Lónyay gimnáziumba. Ahogyan szoktuk mondani: el mernénk menni együtt egy kulacs vízzel a sivataga.

  –  Pedig eltérő ideológiai, politikai nézeteket vallotok…

  –  Nem számít! Emiatt egyetlen kérdő vagy sanda szó nem hangzott el közöttünk. Az igaz barátság alapja az emberi érték, a tiszta jellem, s ez mindent „felülír”.

  –  „Megzenésített” az életed, – a toll is muzsikál a papírlapokon. Ugyanis sokat írsz.

  –  Barátaim mondják csipkelődve (jogosan!), hogy „Gyurikám, inkább írj, mint beszélj!” Gyengém – nyilván sok más mellett -, hogy láncreakciósan szövöm a mondatokat. Több országos lapban jelennek meg írásaim, de a legtöbb a Kék Újságban. Foglalkoztat a közélet is. Persze, mindennél fontosabb a magánéletem: boldogan élek szeretteim között, a család szó nekem a fortissimo.

  – Pilis vagy Cegléd?

  –  Ott-hon és itt-hon…

  –  Milyen legyen „a jövő zenéje”?

  –  Szeretetteli. Így fogjuk meg egymás kezét.

Koltói Ádám

Hasonló hírek

1 hozzászólás

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...