Míg kint nagy pelyhekben, csendesen hullott a hó, addig a langymeleg Fiatal Alkotók Műhelyében egy december elején is jó nyári meleget árasztó vidékről, a világ legnépesebb spanyol anyanyelvű országáról, a 125 millió lakosú Mexikóról tartott vetített képes előadást Kőhalmi Dezső ceglédi újságíró, február 9-én estefelé.
Szó esett többek között a főváros és a környéke látnivalóiról, például a guadalupei Szűz Máriáról, s a helyről, ahol az Istenek a földre léptek, vagyis Teotichuacan-ról. Virtuálisan ellátogatunk a Popocatépetl nevű hegy szomszédságában lévő ezüstvárosba, Taxcóba is. Bekukkantunk Mexikóvárosban a földrész legnagyobb katedrálisába, megnézzük többek között a Frida Kahlo Múzeumot, a Művészetek Palotáját és az orosz forradalmár, a jégcsákánnyal megölt Trockij hajdani lakóházát, s csónakáztunk Xochimilcoban is. Láthattuk a világ újkori hét csodája közé sorolt piramist Chitzen Itzát, sétáltunk a tengerpart híres üdülői mellett, megcsodálhattuk Tulum és Koba régi épületeit.
Természetesen mariachi muzsika szólt előadás közben és tengernyi fotón láthattuk a mexikóiak kedvenc ételeit, italait is. Szó esett az aztékok és a maják életéről, a spanyol hódítás rémtetteiről s a mexikói emberek mindennapi életéről, a halállal való bratyizó viszonyáról egyaránt úgy, hogy néhány szép szobrot, ruhát, s finom csipkét mintázó koralt és más mexikói terméket meg is foghattunk a két kezünkben. A legfurább néznivaló egy aprócska üveg mezcal, vagyis kék agavéból főzött szesz volt, amibe az eredetiséget bizonyítandó belefullasztottak a kis fehér hernyócskát. Egyetlen gond volt az előadással: a mexikói csokis doboz üresen került az asztalra.
-i -ő