“… meg akarjuk vetni alapját Czegléden az alapját a Városi Múzeumnak, melyben helyet foglalnának: a város gazdasági és kulturális fejlődését mutató néprajzi tárgyak és eszközök, a történelmi beccsel bíró régi leletek és okiratok, a 48-as időkre vonatkozó emlékek és Kossuth-ereklyék, vagyis mindazok a műkincsek, melyek Czegléd város történelmi múltját, helyi vonatkozásában vagy országos kapcsolatában szemléltetik.” – olvasható abban a Felhívásban, melyet 1917-ben tett közzé László Pál tanár, Méhes Sándor gyógyszerész és Sárkány József tanár.
A terveket – a háborús idő ellenére – gyors tettek követték; így lett az alapítás éve 1917.
A Kossuth Múzeum sok változást átélt a 100 esztendő alatt, de alapvető célja ma sem változott. EGY ÉVSZÁZAD ÓTA GYŰJTI, ŐRZI ÉS BEMUTATJA AZOKAT A MŰTÁRGYAKAT, AMELYEK CEGLÉD TÁVOLI ÉS KÖZELI MÚLTJÁT SZEMLÉLTETIK. Kiadványai, kiállításai, rendezvényei révén természetesen napjainkban is kötődik az országos eseményekhez. Gyűjteményei páratlan szellemi és tárgyi hagyatékot jelentenek; az intézmény arra törekszik, hogy ez az egyedülálló “tudástár” nyitva álljon az érdeklődők előtt.
A Kossuth Múzeumhoz tartozó Turini Százas Küldöttség Múzeumbaráti Kör a Kossuth-kultusz ceglédi hagyományának egyik fontos éltetője.
Forrás: Kossuth Múzeum, Cegléd