December elején pályaorientációs napot tartottunk a gimnáziumban. Az egyik legfiatalabb meghívott vendégünk Orosz Adrienn volt, aki idén érettségizett, jelenleg pedig a Miskolci Egyetemen tanul duális képzési rendszerben.
– Miért választottad annakidején a gimit?
– Ez egyfajta családi hagyomány volt nálunk, nagypapám, édesapám, az ő testvére, édesanyám és nővérem is a gimibe járt, ezért szerettem volna én is ide járni. Amikor nyolcadikos voltam, ellátogattam a nyílt napra, és rögtön megtetszett a gimi hangulata. A festmények a falon és a lépcsőforduló a díszterem előtt nagyon különlegesek, a látogatott órák pedig nagyon jó hangulatban teltek.
– Utólag hogy érzed, jó választás volt-e?
– Igen. Egyetemistaként tudom értékelni, hogy mennyi mindent megtanítottak nekünk középiskolában. Nyilván az is számít, hogy milyen fakultációra jelentkeztünk és ezután milyen pályát választottunk. Emellett sok szép emlékkel gazdagodtam a gimiben eltöltött négy év alatt.
– Hol és hogyan kerültél kapcsolatba a duális képzéssel?
– Tizenkettedikben félév környékén ellátogatott a Miskolci Egyetem az un. school-túra keretében a gimnáziumba is, akkor hallottam először erről a képzésfajtáról. Nagyon megtetszett, ezért mindenképp ki akartam próbálni.
– Konkrétan milyen szakra jelentkeztél? Lány létedre miért éppen erre?
– A Műszaki Anyagtudományi Karra, az anyagmérnök alapképzésre jelentkeztem. Eredetileg a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre szerettem volna jelentkezni, és iparbiztonsággal foglalkozni, mert szerettem volna a tűzoltók munkáját segíteni. Persze édesanyámtól sokszor hallottam, hogy „kislányom, nem tudnál valami nőies munkát választani”?
Sajnos az NKE egészségi okokból nem jött össze, ezért a már fent említett school-túrán hallottak alapján döntöttem úgy, hogy megpróbálom ezt a pályát.
Mivel hiányszakma, nagy szükség van további szakemberekre, ezért bátorítok mindenkit, hogy akit érdekel a műszaki pálya, az anyagok szerkezete és felhasználhatósága, próbálja meg ezt a pályát.
– Mit jelent pontosabban a duális képzés?
– A Miskolci Egyetemen 2015 óta folyik duális rendszerben képzés, és a lényege, hogy az elméleti oktatás a felsőoktatási intézményben, a gyakorlati képzés pedig a választott gazdálkodó szervezetnél folyik. Duális hallgatóként így bepillantást nyerhetünk az általunk választott cég működésébe, megismerhetjük a vállalati kultúrát, valamint a legkiválóbb szakemberektől tanulhatjuk meg a szakma fortélyait. Nem elhanyagolható, hogy a tanulmányaink befejezésekor pedig már komoly szakmai gyakorlattal rendelkezhetünk. Sőt, lehet, már munkaszerződéssel a zsebünkben vehetjük át diplomát.
– Milyen tapasztalataid vannak eddig a képzéssel? Javasolnád-e másoknak is?
– Szeptembertől novemberig tart a szorgalmi időszak az egyetemen, utána pedig januárig a cégnél dolgozom. Én az Ecseri Kft.-hez jelentkeztem duális képzésre. Nekem nagyon tetszik mind az elméleti képzés az egyetemen, mind a cégnél töltött idő. Valóban látom, hogy milyen fontos, hogy az órán tanultakat gyakorlatban is elsajátíthassuk. S hogy a diplománk mellett már gyakorlati tapasztalatunk is lesz, ezért hiszem, hogy jobb, mint a hagyományos képzés. Érdemes kipróbálni mindenképp, javaslom a jelenleg végzős diákoknak is.
Köszönöm a beszélgetést.
Volter Etelka