Három József Szolnokon született, közel két évtizede él Cegléden. Évekig dolgozott a szociális ellátás területén és a gyermekvédelemben. Jelenleg a ceglédi Gubody Ferenc Szakképző Iskolában tanít. Első könyve múlt év áprilisában jelent meg, második pedig idén februárban, „A Főnix alkonya” címmel. Ennek kapcsán beszélgettem a szerzővel.
Mikor fogalmazódott meg benned a regényírás gondolata?
Már egészen fiatalon megjelent nálam az írás és az irodalom iránti érdeklődés, ugyanakkor mindez a különböző kifejező művészetekkel együtt, többek között a festéssel egyidejűleg. Mostanában inkább az írás vonalat szeretném magamban erősíteni. Mindemellett mindkét könyvem borítóját magam festettem, mert úgy éreztem, így válik számomra a regény „kerek egésszé”.
Miről szólnak a regényeid s műfaját tekintve hová sorolhatók?
A Smaragzöld Fényben a történet a közeljövőben játszódik, s nem is a Földön, ahol az emberi faj kisebbségben él. A könyv bizonyos szempontból disztópia, a tudományos fantasztikus történet keretében igyekeztem a puszta szórakoztatáson túl olyan kérdéseket is érinteni, amik a modern korunk problémáira is reflektálnak. Ilyen a „hétköznapi” emberek kiszolgáltatottsága vagy éppen a technokrácia törékeny uralma. Fontos eleme a könyvnek a gördülékeny cselekményvezetés és a már-már filmszerűen erős vizualitás. Törekedtem a szereplők személyiségének, főbb motívumaiknak felvázolására, belső valóságuknak árnyaltabb bemutatására.
A most megjelent „A Főnix alkonya” világának középpontjában a rejtélyek állnak. A cselekmény több szálon fut, terjedelmében mintegy 400 oldalon keresztül, úgy érzem, izgalmas, kalandokkal, fordulatokkal teli történet az első fejezettől az utolsóig. A szórakoztatás itt sem elég: a misztikus színezetű és hangulatú környezetben olyan problémákat boncolgatok, mint a hatalom és a technológia kapcsolata, mindez a főszereplők személyes drámáin és élettörténetén keresztül. Ez utóbbi könyvem már kiforrottabb, egységesebb stílusú és szerkezetű. Hogy mindez mennyire sikerült, azt döntsék el az olvasók, hiszen a történet innentől már az övék. Mindkét mű a sci-fi műfajához közelít leginkább.
Célközönségét tekintve csupán a sci-fi irodalmat kedvelőknek szánod műveid?
Mindenképpen ajánlanám azoknak is, akiket a sci-fi, mint műfaj nem annyira vonz, de a kalandok, izgalmak világa igen. Nagyon fontosnak tartottam, s – mondhatni – ez a cél lebegett a szemem előtt, ne csupán izgalmas „mesék” legyenek a történeteim, hanem annál sokkal több: a sorok között legyen valamilyen mélyebb tartalom és rétegződés, a történet szálai mögül alapigazságok bontakozzanak ki. Az izgalmas, cselekményben gazdag történet valami módon reflektáljon a jelen világunk problémáira és konfliktusaira. A puszta szórakoztatás kevés: azt gondolom, hogy még a szórakoztató irodalom világában is jogos elvárás, hogy legyen egy regénynek üzenete és mondanivalója. Mindvégig azt tartottam szem előtt, hogy a saját stílusomat alakítsam ki – s ebben a tekintetben nem szívesen kötök kompromisszumot. Az ismertté váláshoz hosszú út vezet, sokszor évek kellenek – mégsem ez az elsődleges célom. Azt szeretném, ha olyan emberekhez jutnának el a könyveim, akik valóban fogékonyak a történetre, s mindarra, amit a könyv közvetít. Már most megfogalmazódott bennem a következő regényem gondolata, s bízom benne, hogy még az idén újabb könyvem is nyomtatásban lesz olvasható.
Hol lehet a könyvhöz hozzájutni?
Mindkét kötet az Underground Kiadó gondozásában jelent meg, a kiadó honlapján lehet megrendelni, egyelőre a könyvesboltokban közvetlenül nem vásárolható meg. Remélem, hamarosan ez a helyzet is változni fog.
Böndő-Szegedi Szilvia
Törékeny a Technicizmus???
Az Akadémia, mióta hirdeti, hogy::: A Tudomány a végtelenig mindig megújul!
Így igaz:::A fejlődés, meg nem állítható folyamat…Így fenntartható!!!-A Taoizmus szerint, az állandó változásban, ugyan, mikor járható az ÚT???(Ha Te csinálod)-
Akkor, pedig mi valósítható meg???
Farkas János Ferenc
fog33@freemail.hu
fog33.uw.hu
Gondolom, űbereled az Akadémia ÚT-ját?!