A húsvét előtti hétvégén történt végzetes kimenetelű közlekedési baleset kapcsán ismét a figyelem középpontjába került Cegléd forgalmi helyzete. A tragikus esettől függetlenül is fontos kiemelni, hogy az emberi élet megóvása természetesen semmilyen helyzetben nem lehet sem anyagi- sem politikai kérdés, de számos jogszabályi, szakmai feltételnek meg kell felelni egy-egy forgalomtechnikai döntés során.
Az önkormányzat hosszú évek óta eltökélt a közbiztonság, közlekedésbiztonság terén és lehetőségeihez mérten tesz is annak jobbítása érdekében. Az utak és útburkolati jelek minőségének javításán, jelzőtáblák kihelyezésén, gyalogátkelőhelyek létesítésén túl saját térfigyelő kamerarendszert működtet a város területén. Jelen pillanatban 19 helyszínen 38 darab térfigyelő kamera működik – közte a baleset által érintett, napközben hatalmas forgalmat bonyolító Kossuth Ferenc utcán is. Négy darab kamera figyeli az érintett területet, amelyeket az elmúlt években állított rendszerbe az önkormányzat.
A Kossuth Ferenc utcai kamerák felvételeit az önkormányzat 2019. április 23-án a nyomozó hatóság rendelkezésére bocsátotta, azok – reményeink szerint – segítségül szolgálhatnak az eljárás során a baleset körülményeinek tisztázásában.
Havonta közbiztonsági egyeztetés zajlik a városban a rendőrség bevonásával. Az ott elhangzott javaslatokat az önkormányzat minden esetben megvizsgálja, és amennyiben lehetséges, intézkedik is. Szeretnénk határozottan kijelenteni, hogy nem érkezett olyan kérés a kapitányság részéről, amelyet az önkormányzat ne teljesített volna. Az érintett útszakaszra vonatkozóan sem érkezett eddig forgalomcsillapító eszköz telepítésére konkrét javaslat a szakmai szervektől.
Az önkormányzat komplex kérdésként kezeli a település, ezen belül a városközpont megújítása során a forgalomtechnikai kérdéseket. Az elmúlt években a városban zajló beruházások kapcsán folyamatos volt az egyeztetés e témában is a helyi közlekedési vállalat, a rendőrség, a mentők, a tűzoltóság szakembereivel, a kivitelezések minden esetben az érintettek véleményének figyelembe vételével történtek/történnek meg.
A jogszabályi előírások szem előtt tartása mellett a városban több helyen is el lehetne helyezni forgalomcsillapító technikai eszközöket. Nélkülözhetetlen azonban a közlekedés biztonságának, folyamatosságának, a mentők, tűzoltók vonulási útvonalának figyelembe vétele, valamint a lakossági igényeknek és a környéken élők tűrőképességének a mérlegelése.
Erre vonatkozólag az érintett útszakasz mellett a város más közlekedési útjaira is érkeznek hozzánk lakossági igények, amelyeket az önkormányzat szakemberek bevonásával megvizsgál, és amennyiben indokolt, megteszi a szükséges intézkedéseket.
Ilyen konkrét lakossági kezdeményezésekre az elmúlt években két esetben indult eljárás forgalomcsillapító küszöb kihelyezésére, de mindkét esetben a hónapokig tartó előkészületek után elmaradt a megvalósítás, mert az eljárás során maguk a kezdeményezők, az érintett helyszínen lakók léptek vissza a forgalomtechnikai eszköz telepítésétől, arra hivatkozva, hogy az zavarja a nyugalmukat.
A tavalyi évben az önkormányzathoz az érintett Kossuth Ferenc utcai útszakaszra érkező lakossági jelzések alapján a rendőrségi egyeztetést követően a kapitányság vállalta a látható rendőri jelenlét, a sebességmérés fokozását, a gyanús gépjárművek soron kívüli műszaki átvizsgálását, hiszen a hatályos magyar jogrend értelmében a közlekedési szabályok betartatása egyedül a rendőrség hatásköre.
A mindannyiunkat mélyen megrendítő halálos kimenetelű balesetet követően a képviselő-testület az általános tartalék terhére haladéktalanul 10 millió forint plusz forrást biztosított a közlekedésbiztonság további javítására. Ezzel az összeggel a szakmailag indokolt gyors beavatkozásokhoz kíván az önkormányzat anyagi hátteret biztosítani, addig is, amíg a hosszú távú megoldások a különböző szakmai, szakhatósági és lakossági egyeztetéseket követően megvalósulnak. A rendőrséggel folytatott azonnali egyeztetések alapján a 10 millió forintból 2 millió forintot biztosítunk a rendőrség számára a fokozott sebességmérés túlóraköltségeinek enyhítésére, továbbá egy kamerával felszerelt gépjárművet állítunk forgalomba az esti-éjszakai órákban.
Ezzel egy időben az évek óta zajló munka tovább folyik, hogy szakemberek bevonásával olyan forgalomtechnikai megoldásokat találjunk, amelyekkel az önkormányzat oldaláról minimálisra csökkenthető az április 21-i tragédiához hasonló esetek kialakulásának kockázata.
Cegléd, 2019. 05. 06.
Cegléd Város Önkormányzata
A kiemelt kép illusztráció.
Nem Dumálni cselekedni !Vagy meg várják a kővetkező Tragédiát ! Ez megy évek ota!