Június 14-én közlekedésbiztonsági előadást tartott Pintér József a veszprémi rendőrkapitányság baleseti helyszínelője a CSZC Közgazdasági és Informatikai Szakgimnázium tanára Szeker Anikó szervezésében. Az előadáson az iskola 4 osztálya és tanáraik vettek részt helyhiány miatt nem az iskolában, hanem a Ceglédi Rendőrkapitányság előadótermében. A helyenként sokkoló képekkel és 13 év helyszíni tapasztalataival életszerűvé tett előadás nemcsak azoknak szólt, akik a jogosítvány megszerzése előtt állnak, hanem hasznos információkat nyújtott a gyalogosan vagy motorkerékpárral közlekedőknek is. A diákok figyelmét baleset megelőzési témákban felhívni Cegléden különösen aktuális a húsvéti halálos kimenetelű baleset fényében, de az évszakhoz kötődő, fiatalokat érintő veszélyhelyzetek miatt is. Lapunk a szervezőt Szeker Anikót kérdezte a részletekről:
Hogy jutott eszedbe, hogy szervezz egy balesetmegelőzési előadást a diákoknak és miért éppen Pintér Józsefet hívtad meg?
- A témát mindig is fontos kérdésnek tartottam nemcsak szülő, de pedagógusként és az idei tanévtől osztályfőnökként is. Minden évzárón felhívja az igazgatónő a diákok figyelmét a nyár veszélyeire, de úgy gondolom egy ilyen, mondjuk ki sokak számára sokkoló eladást, nehezebben felejt el a hallgató. A televízióban láttam még márciusban egy műsort Pintér József egyedi előadásairól és már akkor eldöntöttem, ha mód van rá, a mi diákjainknak is hallaniuk kell. Elszántságomat a húsvéti szomorú eset még jobban felerősítette.
Volt-e specialitása a ceglédi előadásnak?
- Sokat beszélgettünk Józseffel, mielőtt eljött hozzánk. Meséltem az itteni problémákról, a saját diákjainkról és ő ennek fényében készült fel az itteni rendhagyó utolsó tanítási napra. Maga az előadás címe BALESET is egy mozaikszó, amely összegzi a balesetek legfőbb okait: biztonsági öv hiánya, alkohol, linkség, előzés, sebesség, elalvás, telefon. Kitért a gyorshajtás veszélyeire, különös tekintettel a nagyzolásból elkövetett balesetekre és elmondta azt is, hogy a „feltuningolt” autók sem jelentenek életbiztosítást.
Hány fiatal hallgatta meg az előadást és milyen visszajelzések voltak?
- Minden osztályfőnök szerette volna, hogy az osztálya részt vegyen ezen a délelőttön. A negyedik évfolyam ugyan már elballagott, de a 11. osztályosok zöme is tervezi a jogosítvány megszerzését a közeljövőben. Így is volt azonban olyan visszajelzés 15 éves tanulótól, aki még az általános iskolában szeretett volna ezekkel a dolgokkal szembesülni.
A gyerekek otthon is sokat meséltek az elhangzottakról, az előadásmódot, József stílusát pedig különösen dicsérték.
Kiknek ajánlanád az előadást és várható, hogy megszervezed-e jövőre is?
Őszintén szólva, ha rajtam múlna, a vezetői engedély megszerzésének feltétele lenne egy ilyen előadáson való részvétel.
Mindemellett a közlekedésben bármilyen formában résztvevő, minden korosztály tagjainak hasznos, sőt életmentő lehet. Azon kollegáim, akiknek az osztálya helyhiány miatt kimaradt a rendezvényből, megkértek, hogy jövőre szervezzük újra a rendezvényt. Természetesen azon leszek, hogy még több emberhez eljusson a híre és a városban ezzel is javítsunk a baleseti statisztikákon.
Külön keretbe:
Oláh László 9.c osztályos diák véleménye:
„A baleset-megelőzési előadás érdekes, tanulságos és lebilincselő volt. Pintér József megmutatta nekünk, hogy milyen veszélyekkel jár egy-egy szabály figyelmen kívül hagyása, illetve, hogy mik a baleset legfőbb okai és ésszerű indokokkal próbálta elvenni a kedvünk ezek megszegésétől. Betekintést nyitott a helyszínekre, elgondolkodtató képeket mutatva, amire szükség van, hogy belássuk milyen következményekkel járhat a tettünk. az előadás kellően figyelemfelhívó. A nyers valóságot igyekezett tapasztalatai segítségével jobban felfoghatóvá tenni. A hangulatot (ahol a téma engedte) oldotta a szellemességével. Remélem többször lesz ilyen előadás.”