Tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy Magyarország Kormánya 484/2020. (XI. 10.) számú, a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló rendeletével 2020. november 11-én (szerdán) 0:00 órától az alábbi korlátozó intézkedéseket rendelte el:
- este 8 és reggel 5 óra között kijárási tilalom lépett életbe, mely szerint a fenti időtartam alatt mindenki köteles a lakó-, tartózkodási, vagy szálláshelyén tartózkodni.
A kijárási tilalom alól kivételt képeznek az alábbiak:
- egészségkárosodással, életveszéllyel, súlyos kárral fenyegető helyzet, életvédelmi cél;
- kutyasétáltatás – a lakó-, tartózkodási, vagy szálláshely 500 méteres körzetén belül;
- Okirattal igazolandó kivételek (az igazolásra szolgáló okirat hiányában ezen okokból tilos a közterületen történő tartózkodás, illetve a lakó-, tartózkodási, vagy szálláshely elhagyása):
- munkavégzés;
- a munkavégzés helyére történő közlekedés, valamint a munkavégzés helyéről a lakó-, tartózkodási, vagy szálláshelyre történő közlekedés;
- versenyszerűen sportolók számára az edzésen, sportrendezvényeken történő részvétel, a rendezvény helyszínére történő közlekedés, valamint a rendezvény helyszínéről a lakó-, tartózkodási, vagy szálláshelyre történő közlekedés.
- Közterületen, nyilvános helyeken a csoportosulás, gyülekezés tilos.
- Közterületen, nyilvános helyeken, szabadtéri sportpályákon:
- az egyéni szabadidős sporttevékenység megengedett;
- csapatsportok gyakorlása tilos, kivéve versenyszerűen sportolók számára tartott edzések, sportrendezvények alkalmával.
- Rendezvényt (zenés táncos, kulturális és magánrendezvények, karácsonyi vásárok, sportesemények), gyűlést szervezni, tartani, annak helyszínén tartózkodni tilos.
Kivéve:
- A vallási közösségek szertartásai – a házasságkötés és a temetés kivételével – nem minősülnek rendezvénynek, azok megtartásáról a vallási közösség dönt.
- Sportrendezvények: csak nézők nélkül, zárt körülmények között tartatók meg.
- Családi események, magánrendezvények (kivéve házasságkötés, temetés) maximálisan 10 fővel tarthatók meg.
- Temetésen jelen lévők száma nem haladhatja meg az 50 főt.
- Házasságkötésnél legfeljebb 10 fő (szülők, nagyszülők, testvérek és a házasulandók gyermekei) lehet jelen a szertartás vezetőjét, a házasulandókat és a két tanút is beleértve. Lakodalom nem tartható a szertartást követően.
- Üzletben, lottózóban, nemzeti dohányboltban – az ott foglalkoztatottak kivételével – este 7 és reggel 5 óra között tartózkodni tilos, ezen üzletek ezen időszak alatt kötelesek zárva tartani.
Kivéve: gyógyszertárak, üzemanyagtöltő állomások
- Vendéglátó üzletben – az ott foglalkoztatottak kivételével, illetve az elvitelre alkalmas ételek kiadása és elszállítása céljából, az ehhez szükséges időtartamig – tartózkodni tilos.
Kivéve:
- munkahelyi étterem, büfé;
- szálláshelyen lévő étterem, bár, kizárólag a szálláshely vendégei számára;
- nevelési, oktatási intézmény menzája, büféje, kizárólag az ott foglalkoztatottak és a tanulók számára;
- egészségügyi intézmény étterme, büféje.
A vendéglátó üzlet nem minősül üzletnek, tehát tevékenységét este 7 óra után is elláthatja a vonatkozó szabályok betartása mellett.
Minden olyan üzlet vendéglátó üzletnek minősül (pl.: kocsma, kávézó, cukrászda, stb.), amely a kereskedelmi nyilvántartásban rendelkezik olyan termékkörrel, mely megfelel elvitelre alkalmas étel kiadására és szállítására. Ezen vendéglátó üzletekbe a vásárlók este 7 óráig az átvételhez szükséges időtartamig bemehetnek, este hét óra után kizárólag kiszállítás engedélyezett, a nyitvatartási idő végéig.
- Üzleten kívüli és csomagküldő kereskedelmi tevékenység a veszélyhelyzet idején bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható, kizárólag a lakosság napi fogyasztási cikkel történő ellátása és vendéglátó tevékenység keretében értékesített termék forgalmazása céljából a vendéglátó üzlettel, illetve a napi fogyasztási cikket értékesítő üzlettel kötött szerződés alapján.
- A szolgáltatók és szolgáltatások (pl.: fodrász, kozmetikus, manikűrös, pedikűrös, masszőr, személyi edző, stb.) a kijárási tilalom szabályai mellett a megszokott rendben működhetnek tovább.
- Szálláshelyeken tartózkodni tilos, kivéve:
- az ott foglalkoztatottaknak;
- üzleti, gazdasági, oktatási tevékenység céljával érkezőknek;
- a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek szolgálati feladatainak ellátása érdekében elhelyezett személyeknek;
- kirendelt egészségügyi dolgozóknak.
- Tilos színház, mozi, cirkusz, tánc- és zeneművészeti előadás, edző- és fittneszterem, uszoda, közfürdő, jégpálya, állatkert, vadaspark, kalandpark, vidámpark, játszóház, muzeális intézmény, könyvtár, közösségi színtér, kép- és hangarchívum, egyéb közművelődési intézmény látogatása és az azok helyszínén történő tartózkodás.
A tilalom nem vonatkozik a sportlétesítmények versenyszerűen sportoló személyek általi látogatására.
A szálláshelyeken működtetett fenti szolgáltatásokat a szálláshelyen jogszerűen tartózkodó vendég nem használhatja, azokat a szálláshely üzemeltetője köteles zárva tartani.
- Nevelési, oktatási intézményekre vonatkozó előírások:
- Felsőoktatási intézményekben az oktatás digitális keretek között folytatható.
- A bölcsödék, az óvodák és az általános iskolák nyitva tarthatnak.
- A középiskolák a 9. osztálytól digitális munkarendben működnek.
A MASZKVISELÉS SZABÁLYAI
A hatodik életévüket be nem töltött kiskorú személyek kivételével mindenki köteles az orrot és a szájat eltakaró maszkot viselni:
- tömegközlekedési eszközön;
- tömegközlekedési eszközre történő várakozásra szolgáló helyiségben;
- üzletben történő vásárlás és az ott történő munkavégzés időtartama alatt;
- vendéglátó üzletben történő munkavégzés során, valamint a vendégként az ételek átvétele időtartamára;
- bevásárlóközpont területén – kivéve a bevásárlóközpontban található irodák, a sportolás céljára szolgáló helyiségek és az üzemi helyiségek területén;
- köz- és nyilvános magánlevéltárak külső személyek által látogatható területén;
- ügyfélfogadási időben a közigazgatási szervek – így a Ceglédi Közös Önkormányzati Hivatal – és a posták ügyfélforgalom számára nyitva álló területén, illetve minden olyan helyiségben, ahol ügyfélfogadás zajlik, és az ott foglalkoztatottakat is beleértve rendszeresen 5 főnél többen tartózkodnak egy időben;
- egészségügyi intézmények területén, kivéve az intézményben ápolt beteg az elhelyezésére szolgáló kórteremben;
- szociális intézményekben az ott foglalkoztatottaknak az ellátottakkal való közvetlen érintkezéskor, illetve az ellátottaknak a közösségi programok alkalmával.
Maszkot kell viselni továbbá Cegléd Város Önkormányzata 36/2020. (XI. 11.) önkormányzati rendelete szerint Cegléd város belterületén, az alábbi közterületeken és nyilvános helyeken:
a) Vasútállomás nyitott területe,
b) Autóbusz Pályaudvar nyitott területe és az autóbusz megállóhelyek,
c) Belvárosi Piac teljes területe (fedett és nyitott része),
d) egyéb közterületen és nyilvános helyen
da) közintézmény (pl. nevelési, oktatási, egészségügyi intézmény, közigazgatási szerv, posta stb.) előtt
db) pénzintézet előtt és
dc) üzlet (pl. gyógyszertár, élelmiszerbolt, zöldséges stb.) előtt
kialakuló várakozás időtartama alatt.
A maszkot úgy kell viselni, hogy az orrot és a szájat folyamatosan elfedje!
A fenti védelmi intézkedések betartását a rendőrség a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi. A Honvédség közterületi járőrszolgálatot is ellát.
Aki a szabályokat megszegi, szabálysértést követ el, és 5.000,- Ft-tól 500.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértés miatt kiszabható helyszíni bírság összege 5.000,- Ft-tól 150.000,- Ft-ig, ismételt elkövetés esetén 200.000,- Ft-ig terjedhet.
Fenti intézkedések december 11-ig vannak hatályban.
Cegléd, 2020. november 11.
Cegléd Város Önkormányzata
A helyi jogszabály behivatkozása pontatlan. Az 5-6-7. pont nem önálló szakasz, hanem a 4. pontban írt szakasz esetei.