Amatőr kincskereső talált középső bronzkori arany kincseket Nagykőrös határában egy frissen szántott területen.
A Közösségi Régészeti Egyesület tagjaként régészkedő megtaláló, Stajer István értesítette 2020 augusztus második felében a múzeumot, hogy keresőzés közben nagyszámú régészeti leletet talált egy frissen szántott területen. A megtaláló többek közt 34 aranytárgyat adott át. „A területre kiérve megállapítottuk, hogy egy, a kutatás és a Múzeum számára eddig ismeretlen régészeti lelőhelyet fedezett fel: a szántott felszínről nagy számban gyűjtöttünk kerámiatöredékeket, kőeszközöket, valamint két további aranytárgyat is találtunk. Nyilvánvalóvá vált, hogy leletmentést kell végeznünk a területen. Ez szeptember első napjaiban zajlott le. A találó elmondása szerint az aranyakat egy nagyjából 2×2 méteres területen gyűjtötte a felszínen és a felszíntől számított -10-20 cm mélységben. Az is jól látszódott, hogy az aranytárgyak az szántás irányában szóródtak szét. Ezért a kutatandó területet ezen a részen jelöltük ki.
A leletmentés során további 35 aranytárgyat találtuk a felső -30-32 cm-es szántott rétegben. Megtaláltuk egy őskori, késő rézkori (Kr. e. 4. évezred utolsó harmada-3. évezred eleje) település nyomait is, amely azonban jóval idősebb, mint az aranytárgyaink, így azoktól független.” – számolt be a múzeum a történtekről. Több típusú tárgy is előkerült: kúp alakú díszek, félgömb alakú pitykék, kettőskúp alakú gyöngyök, szalagok. Formai párhuzamaik alapján a középső bronzkor időszakából, a Kr. e. 2. évezred második feléből származnak.
A leletmentésen a Szentendrei Ferenczy Múzeum munkatársai mellett összesen 18 önkéntes vett részt. Önzetlen segítségük nagyban elősegítette munkánk eredményességét.