Az első szabadon választott Ceglédi Önkormányzat 1971. április 11-én egyhangú határozattal a város sporttörténeti gyűjteménye otthonául jelölte ki a Gubody utcai épületet. Ekkor már 14. éve működött és dolgozott a Kürti Béla által létrejött Sporttörténeti Bizottság.
A három évtized alatt amilyen magaslatokba szökött Cegléd sportéletének minőségi színvonala, legalább olyan értékeket képez az országban is kiemelt elismeréseknek örvendő, kulturális intézmény. A „tv torony” mellett, hol árnyékban, hol napsütésben, hosszú évek során több tízezer látogató győződhetett meg Cegléd szülöttjeinek és itt nevelkedett fiainak világra szóló eredményeiről, dicsőséges sportsikereikről, medáliáik, trófeák fényében.
Az 1978-ban létrejött Sporttörténeti Bizottság, mint civil társadalmi szerveződés, célul tűzte ki a város testnevelési- és sportmúltja kialakulásának körülményeit és fejlődésének történetét. Széleskörű kutatási munkával, a fellelhető dokumentumok és a relikviák birtokában feldolgozták és közkinccsé tették és teszik azokat. Az 1871-től datált történelmi „lecke” 150 éves születésnapja alkalmából a Sporttörténeti Alapítvány egy színvonalas album szerkesztésén dolgozik, hogy azon át is széles körben üzenetet közvetítsen az Alföld kapuján innen és azon túl is.
Kürti Béla (1915-2018) az addig sikeres testnevelő tanár és tornaedző, nyugdíjba vonulása után vállalta a csapatépítést és a vállalások élére állt, ennek része volt a 30 évvel ezelőtti, fent idézett „parlamenti” siker a Városháza Dísztermében. A sokak által ismert Béla bácsi az ezredfordulón adta át a stafétabotot Tószegi Miklósnak (1934-2005), aki korán bekövetkezett haláláig igyekezett folytatni az elkezdett munkát, amit megtiszteltetésnek véve, társaimmal együtt én folytatok mindmáig (…).
Kürti Béla bácsi, halála előtt, életének 103. évében abban a reményében bíztatott, hogy a tartalmában és belső látványosságában is messze híres „Sportmúzeumot” felelősséggel vigyük és fejlesszük tovább Cegléd népének örömére és büszkeségére.
Jelenthetem, hogy a három évtized alatt legtöbben nyugdíjas korban lévő egykori sportolók, edzők és sportvezetők a szervezetünk tagjai, közülük több mint húsz elkötelezett lokálpatrióta már nem lehet közöttünk, emléküket, akár elhunyt sportolóink emlékét, megőrizzük és ápoljuk.
Bíztató számunkra a helyi önkormányzat gondviselése. Támogatásával tartalmas munkát végzünk és bár vannak szunnyadó álmaink, bízunk közös gondjaink orvoslásában is. Sporttörténeti Alapítványunk igyekszik megfelelni a korszak kihívásainak és hozzájárulni Cegléd kulturális értékeinek megőrzéséhez.
A város idegenforgalmának lehetőségei korlátozottak és az a tapasztalat, miszerint a Sporttörténeti Gyűjtemény a szakmai körökön felül is egyre szélesebb érdeklődési körrel bír, nagyobb figyelmet érdemel a fenntartók részéről is.
2021 az olimpia éve, mindez motiválja munkánkat. Inspirációt nyújt a magyar sportolók, köztük a ceglédi kötődésű versenyzők várható szereplése, akik között várhatóan ezúttal is lesz birkózó, judós és vízilabdázó is, bővítve ezzel annak a 30(!) ceglédi kötődésű olimpikonnak a körét, akiknek népszerűségét egy nemzet, benne sok-sok ceglédi ember örömét jelenti mindenkor.
A látottak bizonyíthatóan növelik a ceglédi fiatalok sportágválasztási lehetőségét, önbizalmát és példakép keresési szándékát, érzelemi világát.
Ennek a közvetítő szerepnek is jó szolgálatot tesz a 30 éves jubileumára készülő, nevében is hagyományokat tisztelő, 2017 óta „Kürti Béla Sportmúzeum” belső tereinek lenyűgöző látványa.
Magyar László alapítványi elnök