Lakóhelyünk otthonosságát nemcsak a hangulatos berendezés, a jól megválasztott színek garantálják, hanem a megfelelő páratartalommal rendelkező helyiségek is. Az ideális páratartalom fenntartásával megelőzhető néhány megbetegedés és komfortérzetünk szintén jobbá válik általa.
A magas és az alacsony páratartalom egyaránt kedvezőtlen az emberi szervezet számára, így feltétlenül szükséges a megfelelő érték beállítása. Cikkünkben a magas páratartalom okozta ártalmakról és azok elkerüléséről írunk bővebben.
Optimális páratartalom
Egy átlagos élettér ideális páratartalma 40-60% közötti. Mérőműszerek nélkül is érzékelhető, ha túl magas a helyiség páratartalma, hiszen a nedves falak, a “könnyező” ablakok és a penész egyaránt jelzi a túl vizes levegőt.
Az Airfresh páramentesítéshez használható készülékek többféle változatát kínálja, melyek segítségével az optimális páratartalom egyszerűen biztosítható otthonunkban. A páramentesítő készülék asztmás és légúti megbetegedésben szenvedők számára szinte kötelező tartozék, hiszen a nyálkahártya irritációja nem következik be az ideális páratartalmú közegben.
Páramentesítés előtt
A túlzott páratartalom csökkentésére vannak házi praktikák, melyek egy ideig beválhatnak, de hosszú távon a gépi páramentesítés javasolt. A gyakori szellőztetés és a kevesebb vízhasználat segíthet, de amikor már a penészfoltok is megjelennek a helyiségben, gyors beavatkozásra van szükség.
A páramentesítő készülék beüzemelése előtt mindenképpen szükséges a penészgombákat a helyiségből eltávolítani. Ennek oka, hogy a kiszáradt gombák spórái könnyebben jutnak a levegőbe, ezáltal még károsabb hatást gyakorolva szervezetünkre. A penész asztma és más légúti megbetegedések kialakulását okozza, így biztonságos eltávolítása elsődleges. Bár napjainkban korszerű vegyszerekkel magunk is eltávolíthatjuk a penészes felületeket, inkább forduljunk szakemberhez, nehogy nagyobb kárt tegyünk.
A modern páramentesítésről
A legtöbb modern páramentesítő készülék digitális kijelzővel rendelkezik, így tökéletesen és egyszerűen tudjuk beállítani és nyomon követni a helyiség páratartalmának változásait. Egyes modellek már távolról, wifi hálózaton keresztül is beállíthatóak, így akár munkahelyünkön ülvel is beállíthatjuk lakásunk ideális nedvességtartalmát.
A páramentesítő készülék kiválasztásakor vegyük figyelembe a párátlanítani kívánt helyiség méreteit, és ehhez igazodva döntsünk a berendezésről. A gyakran automata üzemmódban, folyamatosan is működtethető berendezések alacsony költséggel végzik feladatukat.
A kondenzvíz tartályban felgyülemlett összegyűjtött nedvességet időközönként el kell távolítani, de némelyik berendezés a csatornahálózatra köthető, így állandóan üzemeltethető. Fontos, hogy a készülékek megfelelő karbantartását folyamatosan elvégezzük, hiszen a nedves közegben a baktériumok és a penész könnyen elszaporodhat, így a víztartályt és a szűrőbetéteket időközönként tisztítsuk meg.