Leírni is szörnyű, milyen mértékben terheli az ember a környezetét hulladékkal. Az elmúlt években több mint 100 millió egyszer használatos műanyag pohár landolt a szemétben éves szinten, miközben átlagosan alig fél órán át szokott egy ilyen eszköz használatban lenni.
Egy ilyen műanyag pohár több mint 450 esztendő alatt bomlik le. Nyilvánvaló, hogy az eldobható műanyag evőeszközök rendszere nem fenntartható. Ezek közül megannyi szeméttelepeken várja a sorsát, de a hírekben arról is lehet hallani, hogy rengeteg a tengerekbe öntve lebeg a vízen.
Mi a megoldás?
Szerencsére egyre többen céltudatosan csak olyan evőeszközöket használnak, amelyeknek nem kell több száz év ahhoz, hogy lebomoljanak, ha már nincs rájuk szükség. A Kert és Otthonbolt tálai, bögréi között például biológiai úton könnyen lebomló termékek találhatók.
Persze attól, hogy egy-egy ember úgy dönt, hogy nem használ többé nejlonszatyrokat vagy épp műanyag tányért és poharat, még nem fog sokat változni a helyzet. Amennyiben azonban mindenkinek sikerül a közvetlen környezetében meggyőzni egy-egy személyt arról, hogy miért fontos erre figyelni, akkor már komoly eredményeket lehet elérni a környezetvédelem tekintetében.
Milyen környezetbarát eszközökkel helyettesíthetők az eldobható termékek?
Joggal merül fel a kérdés, hogy ha nem használhatunk például műanyag szívószálat, akkor mivel helyettesítsük? Léteznek bambuszból készült változatok, amit egy vékony kefével meg lehet tisztítani, így újból használhatóvá válik. A papírból készült szívószálak között igen dekoratívak is vannak, amelyek segítségével remekül fel lehet dobni egy különleges esemény hangulatát, miközben nem termelünk olyan szemetet, ami szinte sosem bomlik le.
A műanyag tányérok helyett a legtöbb esetben jó gyakorlat a papírtányérok használata. Süteményeket, szendvicseket vagy akár grillezett ételeket bátran fel lehet szolgálni ilyen tányéron. Szaftos ételeket viszont célszerűbb lehet préselt pálmalevélből előállított tálakon felszolgálni.
Mik a műanyag evőeszközök és poharak alternatívái?
Nem is oly rég a kerti partikon szinte kivétel nélkül műanyag kanalat, villát és kést adtak a vendégeknek. Ma már azonban gyakran fából készült evőeszközöket adnak, amelyek ugyanúgy képesek betölteni a szerepüket, viszont természetes anyagokból készülnek. A méhviasszal kezelt evőeszközök vízállóak, elmoshatóak, így akár tízszer is lehet velük meleg vagy éppen hideg ételt fogyasztani.
A műanyag poharak helyett ugyancsak használhatunk méhviasszal kezelt papírpoharakat. Ezekből akár jeges teát vagy forró kávét is lehet fogyasztani.
Mi a helyzet a műanyag zacskókkal?
Sokan a bevásárlás elengedhetetlen kellékeinek tartják a műanyag zacskójukat, pedig ezekre is van alternatíva. A zöldségeket környezetbarát, újrahasználható táskába is lehet helyezni. Ezekből mindig érdemes tartani magunknál néhányat a bevásárlótáskánkban vagy az autónkban.