A hírek szerint egyre többen választják tetőfelújításkor a zsindelyt, ami tartós, könnyű és korszerű tetőfedő anyag. A telepítés után azonban vannak olyan tudnivalók, amelyekkel tisztában kell lennie a tulajdonosoknak, így hosszú élettartamú és gyakorlatilag gondozásmentes tető lesz a végeredmény.
A szakszerű telepítés a zsindelyfedés egyik kulcsa, ebben az esetben a garanciális időszakon belül nem szokott probléma fellépni.
Az első két év a zsindelytető életében
Egy új zsindelytető telepítése után az első két év egy meghatározó szakasz, mondta el a Zsindelyre specializálódott rendszermester szakkivitelező, akitől árajánlat is kérhető a tetőjavítási és kivitelezési munkára. A zsindely gyártása során, annak felületére a kelleténél több UV védő őrleményt visznek fel, amely az első két évben természetes módon fog lekopni.
A plusz őrlemény oka, hogy amíg a tető nem készül el, addig a szállítás, anyagmozgatás, szerelés folyamán csak a szükséges örleményen felüli mennyiség tudjon kopni. Ez a felesleges anyag a tető első két évében teljes mértékben távozik, mégpedig úgy, hogy a tulajdonos az ereszcsatornában fog vele találkozni.
Mit tehetünk ezzel az őrleménnyel?
A tető öntisztulása nem hiba, hanem egy természetes folyamat, azonban épp emiatt, ebben az időszakban különösen fontos az ereszcsatorna rendszeres karbantartása. Ha ugyanis ez az őrlemény a levegőből származó porral keveredik, akkor sárszerű réteg keletkezik, ami eltömítheti a vízelvezető csatornákat.
Az eldugult csatornában pangó víz alakul ki, a belehullott magvak pedig kikelhetnek, melyek kihajthatnak. A csatornába fagyott víz is veszélyes, ennek súlya ugyanis megváltoztathatja a lejtését, ami beázási problémákat okozhat. Évente kétszer szakemberek segítségével kell a csatornatisztítást elvégeztetni.
A moha nemcsak csúnya, de veszélyes is!
A mohásodás megjelenése egyrészt esztétikai probléma, másrészt komoly károkat is okozhat a zsindelyrétegben. Ezek a növények megtartják a nedvességet, így idővel megbontják a fedést.
Amennyiben a tetőn megjelenik a moha, azt soha nem szabad dörzsöléssel vagy egyéb házi technikával eltávolítani, ez ugyanis a tető sérüléséhez vezethet, mivel eltávolítja a védőréteget. Így a tető gyorsabban fog öregedni és elveszti vízzáró képességét. A szakemberek speciális biológiai kezeléssel állítják meg a moha terjedését, ami ráadásul hosszú távú védelmet nyújt a tető számára.
A zsindelytető nem igényel mindennapos figyelmet, de évente legalább egyszer ajánlott egy szakértői átvizsgálás, ilyenkor átnézik a tetőáttöréseket és a tetőkibúvókat is ellenőrizni kell, nehogy nyitva maradjanak. Ha pedig a későbbiekben napelemes rendszert szeretne telepíteni a tulajdonos, akkor figyelni kell arra, hogy kizárólag erre alkalmas rögzítőket szabad használni.
Egy jól kivitelezett zsindelytető csak akkor őrzi meg kiváló állapotát, ha a tulajdonos megfelelően gondoskodik róla. A csatornatisztítás, mohamentesítés és éves ellenőrzés hosszú évek nyugalmát garantálhatja.