7.8 C
Cegléd
2025. április 3. csütörtök
spot_img

Nyárra elkészül a kosárlaba csarnok 

A ceglédi Kosárlabda Csarnokban az utcáról is látni, megkezdődtek az edzések, még hiányoznak a lelátók és néhány apróság. Várhatóan júniusban meglesz az átadás. A beruházásról, az egyesületről Kőhalmi Dezső beszélgetett Tótin Lóránt intézményvezetővel, aki tanári állása mellett részmunkaidőben látja el ezt a feladatot.
– Hogy áll a több éves késésben lévő beruházás, ki fizeti „a révészt”?
– Jelentős mérföldkőhöz érkezett márciusban a ceglédi Kosárlabdacsarnok beruházása azzal, hogy részlegesen megnyitottunk. Ez azt jelenti, hogy a lány és fiú utánpótláscsapatok teljes egészében, az NBI/A-s női csapatunk részben már a csarnokban tartja edzéseit.


Az épület közel 3300 négyzetméteréből majdnem 1300 négyzetmétert tesz ki maga a sportpálya. A bekerülési költség meghaladja a 3 és fél milliárd forintot, amely döntően TAO-támogatásból és a Honvédelmi Minisztérium Sportállamtitkársága támogatásából áll.
Technológiailag a lehető legkorszerűbb megoldások kerültek beépítésre. Rendelkezünk 3×50 kW napelemmel és 50 kW-os akkumulátorral, a megújuló energia hatékonyabb felhasználása érdekében. Az épület-automatika (fűtés, melegvíz, légtechnika) teljeskörűen számítógépen vezérelt és távfelügyelt. A légtechnika a legmodernebb, vírusok és baktériumok semlegesítésére, kiszűrésére szolgáló eszközzel van felszerelve, így a rendszerből már csak szűrt, tisztított levegő kerül az épület légterébe. Példaként említhetném még a mágneskártyás és vonalkódos, modern beléptetőrendszert, az IP alapú, számítógépvezérelt digitális hangrendszert, a LED-es sport-és látványvilágítást, vagy a kiépített labdakövető kamerarendszert a video-bíró rendszer és az online közvetítések működéséhez, valamint az edzések elemzéséhez. És persze elengedhetetlen megemlítenem a kosárlabda-rajongók által ismert amerikai NBA-ben rendszeresített, speciális sportpadlónkat.
– Eredetileg a kivitelezés 2019. október 15-től 2021. június 30-ig kellett volna, hogy tartson. Mi váltotta ki a csúszást? Mennyi volt az eredeti bekerülési költség?
– A tervezés majd’ egy évtizede indult, már akkor is több mint 2,2 milliárdos költséggel lehetett számolni. Az első kivitelező cég eleinte a COVID-járvány negatív hatásaira hivatkozva esett késedelembe, viszont a járványhullám lecsengése után is akadozott az építkezés. Az építtető és a kivitelező közti viszony erősen megromlott, amely végül kenyértöréshez vezetett. A ceglédiek által az ipari park közművesítési ügye kapcsán talán ismerősen csengő Böjtös-Bau Kft. 2023 nyarán az építkezésről levonult. Ezen körülmény, vagyis a félbehagyott építkezés, illetve a beszerzett, de be nem épített eszközök körüli anomáliák, illetve új kivitelezési pályázat kiírása további időveszteséget okozott. A nyertes kivitelező a beruházás befejezését 2025. június 30-ig vállalta, így minden esély megvan rá, hogy az új szezonra már minden a helyén lesz.

– Tévéközvetítéshez állások lesznek? És büfé?
– Igen és igen. Az épületben több kilométernyi optikai és szélessávú számítógépes hálózatunk van, kb 200 db vezetékes végponttal és 12 db nagy teljesítményű WiFi sugárzóval a teljeskörű
lefedettséghez. A tévéközvetítésekhez hellyel, a megfelelő kameraállásokhoz csatlakozási pontokkal rendelkezünk. Az MTV jellemzően közvetítőkocsival érkezik, annak áramvételi
csatlakozási pontja a kollégium felőli oldalon található. Hideg- és melegkonyhás büfé az épület mindkét emeletén lesz, étellifttel összekötve.
– A beruházás mely elemei vannak még hátra?
– Például az imént említett étellift, egy kb. 400 fős lelátó, a hangtechnika, betolható palánk, a bútorok egy része még nincs meg. Ha meglesz a 4 db oldalpalánk, akkor két szabványméretű
pályán párhuzamosan is lehet játszani, akár egy kosárlabdatornán, akár testnevelésórán is. Még megoldandó feladat a főfront oszlopainak burkolása, parkolók építése, a külső-belső kertészet is.
– Mennyi garzonlakást tudtak biztosítani?
– Bérbeadható, úgynevezett kereskedelmi szálláshellyel egyelőre nem rendelkezünk. A főépületben és a mellékszárnyban kialakított helyiségek fő célja a kosárlabdasport és az üzemeltető kiszolgálása. Irodák, öltözők, illetve az utánpótláscsapatok és az NBI/A-s csapat edzőinek helyiségei, illetve a játékosok pihenését, rekreációját szolgáló pihenőszobák, masszázs, szauna, tornaszoba stb. helyiségek kerültek kialakításra, kb. 12-14 db a mellékszárnyban.
– Tudtommal a kollégium telkére is átnyúlik az épület, erre volt engedélyük? Illetve azt beszélik, hogy a kollégium faláig terjedő épület a kollégium fenntartójának komoly gondot okozott. Igaz ez?
– A csarnok hátsó megközelítését, illetve a katasztrófavédelem számára biztosítandó felvonulási területet csak a Táncsics utca felől lehetett megoldani. Ezeket tudomásom szerint már az építési engedélyezésre benyújtott eredeti tervek is tartalmazták. Tervtől való eltérés bejelentésére csak az épületen belül volt szükség. A kollégium és az általános iskola telke összevonásra került, így egyetlen telek vonatkozásában keletkezett a csarnoknak földhasználati joga.
Második kérdésére a válasz: igen, volt egy csőtörés a kollégiumba vezető elöregedett vízvezetéken, ami addigra már a csarnok alá került. A vezeték kiváltását csak a kollégium épületén átvezetve tudták kiépíteni.
– A Várkonyi iskolával kapcsolatban is több kérdésem lenne. Nem hangzott el az udvari sportpályaépítés, mint kötelezettség. Mi a helyzet ezzel? És mi a helyzet a két épület közti ajtóval, amely lezárja az iskola menekülési útvonalát? A legfontosabb pedig, hogy mikor kezdődnek a csarnokban a testnevelésórák?
– Az eredeti, 2016-os KLIK-kel kötött megállapodás is tartalmaz pályakialakítást, viszont a KLIK is vállalt bizonyos bontási, áthelyezési feladatokat. A kft. a megállapodáson túl elvégezte a tűzivíz-tároló bontását és egy térkövezett kerékpártárolót alakított ki. Egy vegyes rendeltetésű, nem szabvány sportpálya kialakítása jelenleg egyeztetés alatt áll, mivel kevés a hely, és fát sem igazán szeretnénk kivágatni a burkolás miatt.
A kettős tűzzáró ajtó tűzvédelmi előírás, azt kellett beépítenünk. Az iskola számára elmondásuk szerint csak az a probléma, hogy a tornaterem engedélyezett létszáma nem elegendő iskolai rendezvények esetén, az egyik menekülési út megszűnése miatt. Mi
felajánlottuk a csarnokot ilyen célra is, de a Tankerület vállalta a probléma megoldását.
Valóban, a legfontosabb marad így a végére! Az egyeztetés a Tankerülettel végéhez közeledik. Részünkről nagyon várjuk, hogy jöjjenek az iskolások, akár már ebben a tanévben is!
– Hogy áll az egyesület utánpótlás-létszáma?
– Lány és fiú korcsoportokban, 6-23 év között közel 120 igazolt fiatal van. Hobbi szinten még legalább 60 fő jár edzésekre. Itt is elmondom, hogy várjuk az új érdeklődők jelentkezését!
– Polgármester úr sokat hangoztatja, hogy nem jó helyen van a Kosárlabdacsarnok, mert így konkurenciája lett a Városi Sportcsarnoknak. Mi erről a véleménye?
– Nem értek egyet. A két csarnok kapacitása olyan sport-, vagy egyéb események megrendezésére is lehetőséget fog biztosítani, amelyre egymagában egyikőjük se lenne képes.
Régóta jól ismerem, dolgoztunk már jól együtt, így biztos vagyok benne, hogy Ványi Zsolt ügyvezető úr ebben nemcsak partner, hanem sokszor kezdeményező fél is lesz!
Fotó: Szokolai Attila

 

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Boksz-siker

A 2025. évi Énekes István Ifjúsági Országos Válogatóverseny örökre...

Toyota álomautó rajzverseny

Idén sem volt könnyű a beérkezett többszáz színpompás, leleményes...

Csemői vízőrzők akcióban

Március 30-án vasárnap a Pszicho-Pata Lovas és Lovasterápiás Központ...

Két csapat – két érem

Április elsején Szentendrén jártak a Losontzi István EGYMI diákjai,...

„Heccelés OFF! Barátság ON!” első helyezés

Első helyezést értek el a Török ROK - Patkós...