Egy hely…
… ahol önmagad lehetsz,
… ami hiányt pótol,
… ahol lehet nem egyedül lenni,
… ahol közösségre találsz!
A Fiatal Alkotók Műhelyét (FIAM) Sárközy Erzsébet festőművész hívta életre 2008-ban Patkós Irma színművésznő Hollós utca 20. szám alatti házában. A művészeti egyetemet végzett volt tanítványokból és művészbarátokból megalakuló oktatói kör Sárközy Erzsébet vezetésével kidolgozta azt a pedagógiai módszertant, ami egyedivé tette az Alkotóház szakmai tevékenységét nem csak ceglédi, hanem a térség művészeti iskolái és szabadiskolái között.
“Sárközy Erzsébet tanítványa voltam kezdetben és a saját műhelyébe, a Bagolyvárba jártam hozzá. Már művésztanárként dolgoztam Kecskeméten, amikor Erzsi megkért, hogy beköltöznék-e a fotolaborommal a Hollós utcai házba. Készítettem rajzokat a ház akkori állapotáról, és közös ötletelés után terveztem meg a logót is. A logót fiaink inspirálták és a tudás gyümölcsét szimbolizálja, amit a FIAMban el lehet sajátítani.” – Tóth Mariann, grafikus.
„Hála a csodálatos csapatnak, akik a FIAM-ot anyósom, Sárközy Erzsébet betegsége és halála óta életben tartották, hatalmas erőt kaptunk és úgy döntöttünk, a Műhelynek maradnia kell. A FIAM egy hatalmas kincs, aminek aligha van párja. Összeállt egy új kuratórium, aminek tagja lettem, és egy fantasztikus tanári csapat. Egy igazi, támogató, inspiráló közösség dolgozik azon, hogy a ceglédi fiataloknak legyen egy olyan hely, ahol minőségi művészeti foglalkozásokon vehetnek részt. Ahol fontosabb az alkotás megélése és szabadsága, mint a teljesítmény. Ahol fiatal alkotóink menedékre lelhetnek.” – Farkasházi Réka, színésznő, műsorvezető, színház- és drámapedagógus, szinkronszínész.
A kisiskolás korcsoporttól a fiatal felnőttekig kínált művészeti tanulmányokat folytatók egy komplex, más művészeti területeket is felölelő oktatásban részesülnek. A képző- és iparművészeti, a művészet- és kultúrtörténeti tartalmakkal átszőtt feladatok a gyermekek szemléletmódját formálják, nyitottá teszi őket. A kreativitásuk és problémamegoldó-képességük fejlesztése az Alkotóház tehetséggondozó szemléletű programjának köszönhető.
A klasszikus rajzi készségek fejlesztésén túl a különböző művészeti műfajok (grafika, festészet, stb) megismerésével, az új médiumok és önkifejezés lehetőségeivel nemcsak a manuális készségek, hanem a gondolkodásmód és a személyiség is fejlődik.
Az oktatói tevékenység kis létszámú csoportokban (6-8 fő) valósul meg. A művészeti alkotóprogram célközönségét elsősorban a ceglédi és a környező települések általános- és középiskolásai, valamint fiatal felnőttek alkotják.
Az alkotóház legfontosabb célkitűzése az, hogy minden, az oktatásban résztvevő gyermek és diák az egyéni karakterének megfelelően fejlődhessen és megismerje önmaga alkotói készségeit, hogy a művészetpedagógusok felismerjék és támogassák a tanítványok fejlődési lehetőségeit és kibontsák a bennük rejlő egyéni szemléletmódot. Az eddigi működés során jó gyakorlatnak bizonyult, hogy a különböző művészeti területek összekapcsolásával olyan élményhez juttatták a diákokat, ami a személyiségüket és a világlátásukat sokrétűvé és gazdagabbá tették.
Az elmúlt években a kollégák egy egymásra épülő oktatási programot dolgoztak ki, amelynek eredményeképp többen felvételt nyertek a különböző művészeti közép- és felsőoktatási intézményekbe.
“Hatéves koromtól érettségiig jártam Erzsi nénihez rajzolni. Mindig azt mondta, hogy én voltam a legfiatalabb és legkisebb tanítványa. Azért járhattam hozzá, mert képes voltam végigülni két órát és telerajzolni egy A3-as lapot. Az Erzsi néni által megteremtett műhely húzóereje felnőttkoromban is megmaradt, hiányzott a rajzolás, így 13 évvel a Bagolyváras évek után, tavaly újra elkezdtem rajzolni a FIAMban, Tóth Mariann csoportjában. Mariann rengeteget segített a portfólióm összeállításában és így idén sikeresen felvételiztem a KREA Design Iskolába. Most munka mellett végzem a hároméves művészeti grafikus képzést.
A FIAM számomra a nyugalmat jelenti. Itt találom meg az elmélyülést abban, amit éppen festünk. Aktivizálódik több érzékszervem is: az illatok – ceruza, szén, pasztell, papír – és a hangok, ahogy húzom a ceruzát a papíron. Nekem ez a felszabadulás a hétköznapi mókuskerékből. Teret kapok, hogy máshogy nézzek a világra, észrevegyem például, hogy egy épület tetején milyen szép dísz van, amit mellett egyébként sokszor elmegyünk, mert mindig csak lefelé vagy előre nézünk. Azóta éledtem újra, hogy visszamentem a FIAM-hoz.” – Fehér Cecília.
Anyukám, Herczeg Judit a 90-es években Sárközy Erzsébet tanítványa volt a Ruhaipari Technikumban. Én 10 évig jártam a Műhelybe, ahol családias közegben rengeteget tanultam különböző tanároktól (Zakar József, Somos Gyula). Jelenleg a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakára járok Radák Eszter mesterosztályába. A Műhely falain belül elsajátított rajzi- és festészeti alapokra építve meg tudom valósítani a különböző művészeti koncepcióimat. Szüleim a mai napig kapcsolódnak a FIAMhoz, Patkós Irma néni kertjét rendszeresen szépítik az Oázis Kertészettel.” – Nándori Judit.
A kisiskolás korosztály számára biztosított foglalkozásaink célja, hogy a különböző képzőművészeti technikák sokszínűségével ismerkedjenek meg a vizuális nevelés során. Cél, hogy a mindennapjaikban és a foglalkozások során ért impulzusok hatására élményeiket és érzéseiket a képző- és iparművészet nyelvén primer módon, de a legkülönbféle eszközök segítségével, vizuálisan meg tudják fogalmazni. Cél továbbá, hogy az életkori sajátosságokra épülő órákon táguljon a fiatalok ismeretének tárháza, a közvetlen tapasztalatszerzés révén alakuljon ki bennük az épített és természeti környezethez való tudatos alkalmazkodás és annak védelmének készsége.
A grafikai, festészeti technikák, az agyagozás, a különböző anyagokkal való találkozás és azok felhasználásának bő tárháza fejleszti a szépérzetet, a vizuális kultúrát, valamint egyes feladatok témaválasztása segíti a helyi identitás erősítését. A foglalkozások kapcsolódnak egyes iskolai tantárgyakhoz, a Nemzeti Alaptantervhez, valamint hozzájárulnak a kulcskompetenciák fejlesztéséhez. A kisiskolás korosztály csoportjait Bodor Erzsébet és Gulicska Ágnes vezetik.
Már egészen kiskorom óta szeretek rajzolni festeni és gyurmázni. Egy éve jelentkeztem a Fiatal Alkotók Műhelyébe. Azóta nagyon sok új technikát tanultam a képzőművészet területén. Részt vettem a nyári táborban is. Nagyon jól éreztem magam. Több új barátot szereztem. – Józsa Hanna, 12 éves
A 11-14 éves korosztály számára az életkori sajátosságokat figyelembe véve a képző- és iparművészeti technikák megismertetésén vagy annak elmélyítésén túl az önkifejezés és a tudatos vizuális narráció kialakítása, valamint – egyes esetekben – a valóság pontos leképezésének gyakorlata a cél. A megfigyelés, a látvány értelmezése és leképezése fontos eleme az oktatásnak, ugyanakkor – a közoktatás kínálta lehetőségeken túl – az új médiumokkal történő kísérletezés és az önálló felfedezés eredményeinek felhasználása is cél a vizuális önkifejezésben. A komplex világlátás és szemléletmód fejlesztése a különböző tudományterületek ismereteinek bevonásával történik. A korosztály csoportját Kernács Viktória vezeti.
A 14 éves feletti korosztály tagjai elsősorban olyan kifejezésmódra vágynak, mellyel saját maguk megismerésén túl a szűkebb és szélesebb közösségen belül is megmutathatják magukat, személyiségüket. Ugyanakkor a FIAM-ba járók legtöbbje a művészeti felsőoktatásba bekerülés céljával érkezik, akik nagy számban sikerrel is járnak. Ennek oka a művészi szemléletmód és ábrázolás alapjainak pontos ismerete, a kompozíciós gyakorlatok, az anatómiai tudás, az eszköz és anyaghasználat gyakorlata. A foglalkozásokat Somos Gyula festőművész és Tóth Mariann grafikusművész, a kísérleteken alapuló fotóműhelyt és labort Orosz Fanni képzőművész vezeti. Fanni cianotípia workshopjai nagy érdeklődést keltettek a nyáron. Fiatal alkotóink és Cegléd képzőművészetekre nyitott felnőtt közönsége is belekóstolhatott a régi fotográfiai technikák egyikébe.
A FIAM – korosztálytól függetlenül – lehetőséget kínál arra, hogy a kibontakozó egyéni látásmód kerüljön a középpontba és mindenki a saját személyiségének megfelelően fejlődhessen.A FIAM közösségi helyiségében rendszeresen művészettörténeti előadások, irodalmi felolvasó estek, könyvbemutatók, kiállítások valósulnak meg. A kerttel rendelkező alkotóház szabadtéri eseményeknek, koncerteknek és a „FIAM esteknek” is helyet ad tavasztól őszig. Ez utóbbin Nádas Péter, majd pedig Náray Tamás beszélgetett Sárközy Bencével.
A FIAM eseményeiről és foglalkozásairól további információt a FIAM Facebook oldalán (https://www.facebook.com/cegledifiam) és honlapján (https://fiamcegled.hu/) találhatnak.
A FIAM az a hely, ahol önmagad lehetsz, ami hiányt pótol, ahol lehet nem egyedül lenni, ahol közösségre találsz!
Zakar József, kuratóriumi elnök