Cegléd életében különleges helyet foglalnak el a múzeumok, különös tekintettel a magángyűjtemények bemutatására. Az egyedülálló Dobmúzeum, a sportrelikviákat bemutató Sportmúzeum, a Kályhamúzeum és a több gyűjtő kincseit bemutató Közösségi Múzeum után újabb régiségek kerülnek a nagyközönség elé. A Külső-Kátai úton nyíló – korábban autószalonként funkcionáló – kiállítóhelyen több mint száz veterán motort és autót mutatnak majd be a látogatóknak.
A veterán járműveket kedvelők között nem ismeretlen fogalom Dr. Leitner József neve, akinek most Ceglédre került Jawa gyűjteménye a kiállítás alapja lesz. Erről a múzeum létrehozója Kővári Pál (képünkön jobbra) egy ceglédi autóalkatrészgyártó vállalkozás tulajdonosa számolt be lapunknak.
– Leitner tanár úrral negyven éves a kapcsolatunk, hiszen testnevelő tanárom volt annak idején. Az érdeklődés a járműrégiségek iránt pedig közös szenvedélyünk. Öt éve eladásra került a párját ritkító csemői gyűjtemény, azzal a céllal, hogy a Maróti Motorgyűjteményben majd végre méltó kiállításra kerül. Bennem már régóta megfogalmazódott a gondolat, hogy jó lenne ilyen hely Cegléden, s miután a Jawa gyűjtemény mégsem került kiállításra, úgy döntöttem, hogy felvásárlom és régi fényében kiállítom a Leitner tanár úr két évtizedes gyűjtőmunkájának gyümölcsét jelentő kollekciót. Így az állandó kiállítás részeként látható majd a hatvan darabos gyűjtemény. Emellett megtalálható lesz itt BMW, NSU, Danuvia, Csepel, Pannónia, valamint az angol márkát képviselő különleges és ritka Royal Enfield is. Járműtörténeti bemutató kiállításunk időről időre frissül majd magángyűjtők járműveivel is.
A veterán járművek múzeumában a későbbiekben régi autók, motorkerékpárok javítása, felújítása, karbantartása, rendezvények szervezése, veterán járműtalálkozók, sőt aukciók lebonyolítása is szerepel a tervek között.
– Őszintén örülök, hogy a Jawa-k úgymond hazakerültek, – teszi hozzá mosolyogva dr. Leitner József (képünkön balra). – Jelenleg hazánkban ez a legnagyobb Jawa gyűjtemény, csak a gyárnak van nagyobb. Az itt megtalálható példányok a mindenkori gyártás kb. 75 százalékát lefedik. Reménykedem, hogy a még hiányzó darabokat is be tudjuk szerezni. Az eltökéltségünket mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy az egyik Jawa hátsó lámpájáért Ostrva városáig (Szlovákia) utaztunk, ami bő 500 kilométert jelent.
Tervekről szólva hozzátenném: Csemőben hat alkalommal megrendezett Jawa fesztiválra minden alkalommal többezer vendég érkezett. Ha alkalmas helyszínt találunk Cegléden, akkor ezt a régi hagyományt is itt folytatnánk, a múzeum rendezvényeként, de akár klubot is létrehoznánk a veterán járművek szerelmeseinek. Amennyiben minden a tervek szerint alakul, akkor ez a hely Közép-Magyarország veterán jármű centruma lehet.
A közönség előtt várhatóan 2014. szeptember végén nyitja meg kapuit hivatalosan is Cegléd legújabb gyűjteménye.