A hetven évvel ezelőtti bombatámadás áldozataira emlékeztek augusztus 29-én a vasútállomáson. Takáts László önkormányzati képviselő úgy fogalmazott: Cegléd második világháborús bombázásának máig ható tanulsága, hogy a világ soha nem volt biztonságos hely. Ma Cegléd már az. És mindent megtesznek azért, hogy az is maradjon.
70 évvel ezelőtt 1944. augusztus 29-én dél körül Ceglédet súlyos bombatámadás érte. Az amerikai légierő 301-es bombázó kötelékhez tartozó 26 db B-17-es légierőd összesen 64 tonna rombolóbombát dobott a Ceglédre. A bombázás a Kernács telep és Szűcs telep lakóházait tarolta le. Eredeti céljában, a vasútállomás vágányaiban jelentéktelen károk keletkeztek, azonban az óvóhelyet telibe találták, így több tucat ártatlan ember életét oltották ki – ismertette Takáts László, az önkormányzat Gazdasági Bizottságának elnöke a városi megemlékezésen.
A bombatámadás során 25 ház teljesen megsemmisült, 60-70 súlyosan megrongálódott. A káoszt fokozta, hogy az amerikaiak késleltetett bombákat is dobtak le, melyek már a mentésben dolgozó élő erőkben okoztak károkat. Az óvóhely romjai alól még szeptember 12-én is emeltek ki emberi maradványokat. A támadásnak 48 halálos áldozata volt, személyazonosságot csak 42 személynél lehetett megállapítani, 6 ember a mai napig ismeretlen. Az áldozatok közül 24 fő volt ceglédi lakos. Rájuk emlékezünk most – folytatta beszédét Takáts László.
„Sajnos úgy tűnik, az emberiség nem tanult a múlt súlyos tragédiáiból, hiszen Európa keleti felén újra a fegyvereké a szó” – mondta Takáts László, majd egy perces néma főhajtásra kérte az emlékezőket az elmúlt és ma is zajló valamennyi háború ártatlan áldozatainak emlékére.
Az emlékmű megkoszorúzása után a Bem József Műszaki Szakközép- és Szakiskola diákjai tartottak ünnepi műsort Vajda János, Ady Endre, Babits Mihály, Juhász Gyula, Pilinszky János és Kányádi Sándor verseiből.