6.1 C
Cegléd
2025. január 2. csütörtök
spot_img

Az én betlehemi jászolom

A kiállítást Vágó Sándor nyitotta meg. „A Cegléden immár harmadik éve, hagyományosan megrendezett jászolkészítő-pályázatra mindenki nagy örömére most is szép számmal érkeztek pályaművek. A jászolkészítők alkotás közben egészen biztosan találkoztak lélekben azzal a csodával, amely átélése már annyi ember életének adott értelmet. A modern világ sokszor tagadja a csodákat, ám Jézus példája a történelem során már oly sok emberi életet mentett meg a céltalanságtól és ürességtől, hogy az már maga a tagadhatatlan csoda.” – fogalmazott beszéde elején a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium tanára.

Történelmi visszatekintésében Vágó Sándor elmondta: a magyar néphagyományok közt igen elterjedt volt a betlehemezés szokása, amely a XVII. századból eredt, de a XIX-XX. században különösen népszerű volt, és minden településen elterjedt. A házról házra járó gyermekek verses és énekes előadással elevenítették fel Jézus születését, és magukkal vitték a betlehemet, amelynek szereplőit mindig kis, fából vagy papírból épített templomban helyezték el.

„Az itt kiállított jászlak visszacsempésznek valamit az életünkbe azokból az időkből, amikor ez a hagyomány még élő szokás volt. Arra az emberibb, nyugalmasabb korszakra emlékeztetnek, amikor még nem az időt mérő- és kommunikációs eszközök pittyegése, csörgése, zenélése szabályozta az emberek munkavégzését és osztotta be idejét, hanem a természetből eredő és Istennel összhangban lévő rend. Amikor a csillagok járása és állása, az újjászületés örök törvénye arra intett, hogy gondoljunk a Földre új korszakot hozó Megváltó születésére, akkor az emberek azt tették. Az egyházi rend a természet örök törvényét követve határozta meg saját időszakait, ezzel is megkönnyítve híveinek életét.” – mondta, majd hozzátette: köszönet illet minden alkotót, aki a kiállított művével egy olyan korszak üzenetét juttatta el a 21. századi Ceglédre, amelyben még tudták az emberek, hogy mikor minek van épp ideje.

„Köszönet illeti a ceglédi jászolkiállítás szervezőjét és támogatóit is, hiszen már a kiírás is hozzásegíti az alkotókat ahhoz, hogy közelebb kerüljenek alkotás közben az örök értékekhez a természet örök körforgásában született természetes anyagok használata által. A hagyományos technikák változatos használata figyelhető meg az itt kiállított jászlakon. Egészen biztos, hogy legalább olyan kreativitást követelt az alkotóktól ezek előállítása, mintha modernnek nevezett műalkotásokat hoztak volna létre. A régi idők jászlai is különfélék voltak, úgy mint az itt kiállítottak. A szándék, a funkció viszont ugyanaz. Ugyanolyan módon emlékeztettek minket a Megváltóra Magyarország minden részén; humort, jókedvet vittek a házakhoz a vidám betlehemezők. A betlehemezés vagy a betlehemállítás szokása sok országban, vidéken még ma is fontosabb szokás, mint a karácsonyfa feldíszítése. Jellemzően kis közösségeket kovácsolt össze még jobban e hagyomány folytatása. Így történt ez Cegléden is, ezt pedig mi sem példázza jobban, mint az, hogy e kiállításon is megcsodálhatunk alkotásokat, amelyeket csoportok (igazi baráti közösségek) adtak be.” – zárta gondolatait a szónok.

„Az én betlehemi jászolom” elnevezésű kiállítás december 21-ig látogatható a Városháza aulájában.

FOTÓK az eseményről Kisfaludi Istvántól itt…

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Falmászók sikere

A BYE 2024 veszprémi falmászóversenyen a ceglédi Molnár Márkó...

Mit nyerhetnek az építészek és mérnökök a 3D lézerszkenneléssel?

Az építőipar és a mérnöki tervezés folyamatosan fejlődő megoldásai...

Ezek a legjobb hordozható hegesztőgépek!

    A hegesztés ma már nem csupán az ipari és...

Feszesebb arcbőr hialuronsavas feltöltéssel – a fiatalos megjelenés titka

A hialuronsavas arcfeltöltések napjainkban az egyik legnépszerűbb esztétikai beavatkozások...

Túlélőcsomag különféle rendezvények megszervezéséhez 

Céges rendezvényt szervezni egyben örvendetes, egyben pedig komplikált és...