13.2 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

Apáti-Tóth Sándor kiállítása Budapesten

„Mintha a művész úgy jutott volna a fényképezés új technikájának a művészi értelemben való meghódításáig, hogy felfedezte annak határtalan lehetőségeit: ezáltal nem azt rögzítvén, ami látható, hanem eljutván oda is, amely immár a szemnek láthatatlan. Apáti-Tóth Sándor ugyanakkor nem csapja be a nézőt. Minden képének a tárgyi világa érzékletes és konkrét, s a kép készítésének története is pontosan felidézhető – ha erre módunk van, s megkérdezhetjük a művészt, el is tudja nekünk mondani a látvány megszületésének és rögzítésének a körülményeit.” – hangzott el a kiállítás megnyitóján.

A szintén irodalomtörténész Szilágyi Zsófia úgy fogalmazott: a kiállítás anyaga egyszerre fájdalmas és szép. „Ahogy Apáti-Tóth Sándor írja, megváltoztatni, jobbá tenni nem kíván senkit ezzel a képsorozattal. Legfeljebb kis fájdalmat hagyni, emlékeztetni mindnyájunkat arra, hogy egyszer el kell hagynunk a most még gyönyörködve szemlélt Atlantiszt. Az emlékeink átalakulhatnak történetekké, de megmaradhatnak tárgyakban is. Az előbbivel inkább az íróknak, az utóbbival a fotóművészeknek lehet dolguk. Időnként azonban szöveg és kép közt olyan párbeszédet vehetünk észre, amely még akár azt is indokolttá teheti, hogy egy fotókiállítást két irodalomtörténész nyisson meg.” – mondta a képeket elemezve – „A fényképezés a pillanat művészete. De ennek a kiállításnak a képeit megnézve aligha ez jut eszünkbe. Hiszen nem csak az irodalom, de fénykép és festmény is találkozik az alkotó képein. Aki még a digitális fényképezés előtt kezdte pályáját, hogy aztán egy olyan korszakban folytassa, amikor egy átlagos szerda délutánon több fotó készülhet egyetlen kamaszról, mint a nagyszüleinkről egész életükben. De erre a változásra nem elutasítással, gőgös bezárkózással válaszol. Mostani képei jól mutatják, hogy értő kezekben milyen eredménye lehet a digitális technikának.”

Apáti-Tóth Sándor „Atlantisz” című sorozatáról a következőképp vall: „Atlantisz. Elsüllyedt, mesés, kincses világ. Túl földi életem nagyobbik felén elmerülő emlékeim ellenállhatatlanul kívánkoztak ki belőlem, s álltak össze e ciklussá. Megváltoztatni, netán jobbá tenni senkit nem akarnak ezek a képek. Legfeljebb egy kis szomorúságot, fájdalmat hagynak bennünk, hogy valamikor mindannyiunknak el kell hagyni Atlantiszt. Amíg lehet, gyönyörködjünk abban, hogy bent vagyunk.”

A kiállítás február 3-ig tekinthető meg a Fuga Budapesti Építészeti Központban.

FOTÓK az eseményről itt…

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...