13.2 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

Képzeletbeli utazásom emlékei

– Milyen technikával dolgozol?

– Anyagminőségben ezek magastűzű kerámiák, és a legarchaikusabb technikával készülnek hurkákból, fölrakással. A munkáim felületén, finom kis rezgések, vagy hullámzó felületek látszanak, melyek a taktilitásból fakadnak, ahogy az ujjam érinti a felületet, ahogy összedolgozza egyik hurkát a másikkal, abból adódik ez a fajta ritmusos hullámzás.

– Melyik az itt látható legfrissebb munkád?

– A legutolsó időszaknak három lenyomata, Táj I., II., III. címmel. Ez a munkám technológiailag is új számomra, mert porcelánból készült, illetve magát az alapanyagot is én kísérleteztem ki. Ezt a fajta moduláris készítési rendszerét, ami végül is a felületről olvasható, az elmúlt másfél évben leltem meg, illetve próbálom fejleszteni azóta is folyamatosan.

– Ennek a hármas lenyomatnak miért adtad a „Táj” címet?

– Ez egy új irányvonal, tavaly készült. Konkrétan nem táj, hanem a porcelán elemek tagolásából fakadóan egy ilyen grafikai rendszer jött létre a felületen. Olyan, mint amikor egy repülővel lenézünk a tájra, telkek, szántók, és a búzatáblák parcellázása köszön vissza benne. Ennek a munkámnak a konkrét előképei ceglédi vonatkozásúak. Az 1840-es évek időszakából származó parcellakiosztást használtam fel ezeknél. Néhol azért módosítottam, hogy a kompozíció kellő feszültséget tartalmazzon, de ez volt a kiindulási pont.

– Az alkotásaid tartalmaznak-e rejtett üzeneteket a társadalom felé?

– Konkrét üzenetem nincs a társadalom felé. Nem provokálok aktuális témákat. Nemcsak a kerámián belül, hanem ha rajzolok, akkor is a klasszikus, mondjuk úgy, az archaikusabb irányvonalat képviselem, amikor nem az a cél, hogy polgárpukkasztás történjen, vagy valamire felhívjuk a figyelmet. Egyszerűen én azt feltételezem, ha valaki ránéz a tárgyaimra – legalábbis én így vagyok vele – akkor egyfajta nyugalmat vél felfedezni. A formák egymás mellettiségével, egy nyugodt formarenddel szeretném közvetíteni, gyakorlatilag a belső nyugalmat.

 


A tárlat március 21-ig látogatható a Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár Galériájában. Március 18-án (szerdán) 17.00 órakor Zakar József tárlatvezetéssel egybekötött vetített képes előadáson mutatja be az érdeklődőknek a hazai modern és kortárs kerámiaművészet főbb irányvonalait.

A felső tagozatos- és középiskolás diákok – a tárlat ideje alatt – rendhagyó rajzórák és tárlatvezetések keretében ismerkedhetnek a kortárs kerámiaművészettel pedagógusok és Zakar József közreműködésével. A foglalkozásra előzetes bejelentkezés szükséges (53/505-044).  

FOTÓK az eseményről Kisfaludi istvántól itt…

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...