19.9 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

A Galéria gazdája

– Az első kiállítás-szervezéseid alkalmával milyen problémákkal szembesültél és mára hogyan tudod kezelni ezeket?

– Kezdetben az ember még kicsit bizonytalan, kapkod, ám ahogy egyik kiállítás követi a másikat egyre több művészt ismer meg, szélesebb lesz a látóköre, megtanulja, hogyan viszonyuljon a kiállítókhoz. Az elmúlt évek során rengeteg tapasztalattal gazdagodtam, nagy rutinra tettem szert, ám mindig adódik olyan helyzet, amit nehéz kezelni. A tőlem telhető legnagyobb odafigyeléssel gondozom a kiállításokat, vannak olyanok, melyek nagyon a szívemhez nőttek, olykor visszalapozok a dossziéimban és újra elolvasom például Füle Mihály bélyegkiállításának vagy a Busó kiállítás megnyitójának köszöntő sorait. Ma már évekre előre dolgozom, a 2016. év kiállítási naptára kész, már a 2017. évit szervezem. Ez azért is jó, mert így olyan alkotásokat is láthat a közönség, melyek Ceglédre hozatala több hónapos előkészítő munkát igényel.

Nyilván az ember munkája során kap elismerő szavakat és negatív kritikákat is. Utóbbiak a néprajzi témájú kiállítások beemelése miatt értek, s kezdetben nagyon rosszul érintettek, ma már képes vagyok ezeket a helyén kezelni, tudom azt, hogy mi jogos és mi igazságtalan.

– Nagyszerű érzés mikor a tárlat szépen, rendben a jó adottságú galéria falára kerül. Már „csak” a közönség szervezése van hátra, ehhez Te új módszerekkel kezdtél, melyek ezek?

– Egyrészt bővítettük a kínálatot, többek között népművészeti, bábművészeti, néprajzi tárlatokat hozunk Ceglédre. Másrészt tárlatvezetésekkel készülök egy-egy alkalomra, mely eddig nem volt a Ceglédi Galériában. Koglerné Hernádi Ágnes igazgatónővel másfél évvel ezelőtt beszélgettünk arról, miként lehetne növelni a látogatottságot. A megoldás pedig kézenfekvő volt, hiszen a Gyermekkönyvtárban töltött évek alatt sok gyermekfoglalkozást tartottam, elismerten eredményesen. A galériában azonban tárlatot vezetni jóval nehezebb, több hetes – olykor hónapos – felkészülést, kutatómunkát, sőt tanulást igényelő feladat. Arról nem is szólva, hogy havonta váltják egymást a kortárs képzőművészeti, népművészeti vagy éppen fotóművészeti tárlatok.

Tárlatvezetéseim három részből épülnek fel: először megbeszéljük a látottakat, melynek során igyekszem minél több érdekes információt átadni a hallgatóságnak. Ezt követően visszakérdezem az elhangzottakat, a gyerekek ezt nagyon szeretik, izgalommal keresik a helyes válaszokat az installációk között. Fontosnak tartom, hogy ne távozzanak üres kézzel, így minden alkalommal olyan alkotásokat készítünk, melyek a tárlat tartalmi mondanivalójához kapcsolódnak (bélyeget tervezünk, grafikát vagy kollázst készítünk, zokni libát tömünk…)

E két kezdeményezés pedig meghozta gyümölcsét, hiszen a tavalyi évben megduplázódott (2013-hoz képest) a látogatók száma, idén pedig már a féléves statisztikai mutatók megközelítették a tavalyi év végi adatokat. Ez nagy öröm és rendkívül inspirálóan hat az emberre. Időközben egyébként megszereztem a játszóház vezetői képesítést és a szentendrei skanzenben az elmúlt évben néprajzi ismereteimet is bővíthettem.

– Hallottalak előadást tartani, láttalak foglalkozást vezetni a fiatalabb korosztálynak. Úgy érzem, terveid vannak ezzel a generációval…

– Mindenképpen, hiszen óvodás és iskolás korban a legfogékonyabbak a gyerekek, szívesen ismerkednek meg új dolgokkal. Ha csak néhányukban megragadnak az emlékek és arra ösztönzik őket, hogy felnővén kiállítást látogató emberek legyenek, esetleg gyermekeiket is elhozzák egy-egy tárlatra, akkor már megérte a befektetett munka. Éppen ezért igyekszem olyan installációkat is megálmodni, amelyek segítségével könnyebben befogadhatóvá válnak a látottak. Gondolok itt például Antal László természetfotós kiállítására, aki a Duna-Delta madárvilágát örökítette meg. Ehhez támadt az az ötletem, hogy a képeken látható csodálatos vízi madarak közül néhányat kölcsön kérjek a kisújszállási Móricz Zsigmond Gimnázium országos hírű természetrajzi szertárának gyűjteményéből. Így nem csak fotókon, hanem teljes testi valójában láthatták például a kócsagot, darut és a szürke gémet, teljesen érthetővé vált számukra milyen a gázlómadár, hogy néz ki az úszóhártya a dankasirály lábujjai között.  És ugyanígy mást mutat, ha a kerámiakorsó posztamensen áll és szóban magyarázzuk hozzá, miként hordták abban a vizet hajdanán, vagy egy korhű ruhát viselő bábu vállán elhelyezett vízhordófa két végére akasztjuk. Esetleg lehetőséget biztosítunk a gyerekek számára, hogy megemeljék a vízzel töltött edényt, így saját tapasztalásra tegyenek szert.

– A sikeres tevékenységedhez társak kellenek, kikre számíthatsz?

– A galéria sikere több lábon áll. Csapatmunka!  Mindenekelőtt nagyon fontos, hogy Koglerné Hernádi Ágnes igazgatónő teljes bizalmát és támogatását élvezem. Emellett a családom és sok kolléga – akár szabad idejében is – a segítségemre siet, legyen szó az installációk összeállításáról vagy a kiállítási anyag szállításáról.

– Kiváló munkádért Cegléd Város Kultúrájáért díjat vehetted át januárban. Ha még az aranyhal is kiúszna Hozzád, mit kérnél?

– Legelőször is egy olyan foglalkoztató teremmel bővíteném a Ceglédi Galériát, melyet csupán egy üvegajtó választ el a kiállítási tértől, itt zavartalanul lehetne kézműves játszóházat tartani, mégis a kiállítás résztvevői maradnánk.

Nagyon szeretném bővíteni installációs lehetőségeinket, ez valószínűleg pályázat útján már részben megvalósulhat az idén. S a harmadik kívánság – talán ezzel kellett volna kezdeni – az anyagi lehetőségek jelentős bővítése, hiszen évek óta nem emelkedett a költségvetésünk.

Ildikó munkájának sikere a „Busó” kiállításon tetőzött, ahol 82 egyórásnál hosszabb előadást tartott, megdöntve a nézőcsúcsot. Érthető, hogy fokozódik a kiállítási kedv: 11-én, kedden 18 órakor a Galériában a Ceglédi Fotóklub kiállítása nyílik, vele párhuzamosan a Színház előcsarnokaiban kialakított új kiállítótérben a NESZ népi iparművészeti anyaga tekinthető meg 15-én, szombaton 16 órától! Lehet, hogy egy aranyhal nem is elég…

P. Rónai Gábor

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...