Olyan családban nőttem fel, ahol hagyománya volt a befőzésnek. Ékes bizonyíték erre, hogy 14 éves koromig egy gyümölcsösben éltem, édesapám ugyanis ilyen telekre építette a házunkat, ergo volt mit befőzni…. Édesanyám – kimeríthetetlen kreativitással – a mai napig tesz el mindenfélét, pedig lassan már 30 éve panelban laknak. Mi tíz éve kertészkedünk családi házunkban, ha lehet saját termesztésű gyümölcsöt, zöldséget teszek el. Amit csak lehet nyersen kis dobozokban fagyasztom (legyalult tök, cukkini, gyümölcsök), de a sóskát olajon krémesre párolva rakom a fagyra, így egy lépéssel már előrébb vagyok a szószkészítésben. A céklát szintén olajon sütöm meg kis kockákra vágva, ízesítve és így fagyasztom le: köretként, salátaalapként használom, de egy jó orosz céklalevesbe is tökéletes. A spenót, mángold, leforrázva kisebb helyet foglal, de a zöldbabot is blansírozom. A zöldfűszerek egy része szárítva (rozmaring, kakukkfű, oreganó, majoranna, zsálya, menta, citromfű) más része fagyasztva (kapor, zeller, petrezselyem, bazsalikom, metélőhagyma) kerül tartósításra. A gyümölcsökből (málna, kajszibarack, szilva, ringló) többféle változatban lekvár készül.
Idén a paradicsomtermés gyönyörű volt. Egy része lecsóban, más része paradicsomszószban végzi. Mindkettő ételízesítőként is funkcionál. A lecsót húsleveshez, pörkölthöz is használom, a paradicsomszósz pedig pizzára, tésztamártás alapjaként, vagy bármilyen olaszos ételbe felhasználható. Nemcsak finom, jóval olcsóbb is, mint – távoli – bolti rokonai.
A bazsalikomos paradicsommártáshoz
megmossuk, megtisztítjuk és kisebb darabokra vágjuk a bármilyen fajtájú paradicsomot, én nem szedem le a héját (nem azt mondták gyerekkorunkban, hogy abban van a vitamin J). 1-2 evőkanál vizet teszek alá, hogy ne égjen le, míg levet ereszt, majd tűzre teszem, közben friss bazsalikomot, (esetleg oregánót) sót, borsot, 1-2 gerezd fokhagymát teszek bele. (Aki szereti a csípőset, tehet be chilit is.) Amikor felforrt, egy botmixerrel elturmixolom, újra felforralom és tiszta, csírátlanított üvegekbe teszem. Tetejére natrium-benzoátot pöttyintek. Lezárom és mehet a kamrába. Nálunk április-május körül szokott az utolsó üveg felbontásra kerülni, de még soha nem romlott meg.
Jó befőzést!