A téli gumikhoz használt adalékanyagok biztosítják, hogy az abroncs alacsony hőmérsékleten is megtartsa rugalmasságát és tapadási képességét. A nyári abroncsok hidegben túl merevvé válnak, kevésbé tapadnak, így téli útviszonyok mellett kiszámíthatatlanná válnak. Kritikus forgalmi szituációban akár többszörösére is nőhet velük a fékút. A nyári gumikat 20-30, a téli gumikat 0 és -10 fok közötti hőmérsékletre optimalizálják. Ennek megfelelően a téli jóval lágyabb keverék, hamarabb felmelegszik, a sok bevágással tarkított mintázatával emellett segíti a kapaszkodást és a vízelvezetést. Ezért nagyon fontos a megfelelő minőségű téli gumi, melynek használatával jelentősen lecsökkenthetőek az útviszonyokból adódó balesetek száma.
A mondás szerint télen úgy kell vezetni, mintha tojásokon lépkednénk. Az utak sokszor kiszámíthatatlanok, a téli útviszonyok között történő közlekedés nagy koncentrációt igényel. Sokszor nem tudjuk az autóból szemlélve megfelelően felmérni, hogy az út csak vizes vagy le van fagyva, ezért érdemes kisebb fékpróbákkal felmérni a terepet. De lehetőség szerint ne a kanyarban kezdjük el tesztelni, hogy mennyire csúszik az út. Célszerű a megszokottnál nagyobb követési távolságot tartani, mert a csúszós utakon akár tízszeresére nőhet a féktávolság. Lehetőség szerint ne hajtsunk gyorsan, kisebb sebességnél ugyanis nagyobb felületen érintkezik a gumiabroncs futófelülete az úttesttel, tehát jobban tapad. Ha bekövetkezett a baj és megcsúsztunk, véletlenül se satufékkel próbáljunk korrigálni, mert azzal csak nagyobb gondot okozunk. Vegyük le a lábunkat a gázról, engedjük fel a kuplungot és finom kormánymozdulatokkal próbáljuk visszaszerezni az uralmat a jármű felett. Ha szükséges a fékezés, azt apró, pumpáló mozdulatokkal tegyük. Amennyiben a járművünk rendelkezik ABS-sel, elegendő normál módon fékezni, az autó gondoskodik a többiről.
Ha nagy a köd és az orrunkig se látunk, ne most teszteljük az autó végsebességét, mert a semmiből bármikor elbukkanhat egy autó, kerékpáros, gyalogos vagy akár egy kutyus. Ha kanyarodunk, időben rakjuk ki az irányjelzőt, kerüljük az előzést és a hirtelen fékezést, ha mégis szükségessé válik, célszerű bekapcsolni a vészvillogót, hogy a mögöttünk haladó időben észrevegyen és ne a hátsó lökhárítónkon kössön ki. Figyelem! A ködlámpa használata lakott területen belül nem engedélyezett!
Fontos, hogy fagyálló ablakmosó folyadék legyen a tartályban, egyéb esetben hiába próbáljuk spriccelni az ablakra, a nyári folyadék könyörtelenül belefagy. A hűtőfolyadékról sem szabad megfeledkeznünk, valamint az akkumulátor is legyen megfelelő töltöttségű, biztosítva ezzel a zökkenőmentes reggeli indulást. Hasznos, ha van még nálunk jégoldó, meleg kesztyű, takaró, kis ásó, autós mobiltöltő és zárjégoldó. Biztos, ami biztos alapon. Balesetmentes közlekedést kívánunk mindenkinek!
(A kép illusztráció)