-0 C
Cegléd
2025. január 17. péntek
spot_img

Válassz!

Közel az érettségi tárgyak és a felvételi irány megválasztásának végső határideje. Mit tegyen, aki most döbben rá, hogy három hónap múlva alkalmassági vizsgán kell bizonyítani rajzi rátermettségét?

Aki tájépítésznek, építészmérnöknek, belsőépítésznek, grafikusnak, szobrásznak, keramikusnak, formatervezőnek, festőnek, médiaművésznek, textilművésznek, vizuális kultúra tanárnak, óvodapedagógusnak, esetleg fotósnak készül, annak ez most egyre égetőbb probléma. Különösen, ha eddig a fióknak, vagy az interneten mutatta meg munkáit. Belátom, a társak szemében nem annyira menő dolog ilyen irányban továbbtanulni, de még rosszabb érzés megsemmisülve kijönni egy portfolió bemutatásról, vagy soha nem próbált látvány utáni rajzolásról. Torokszorongató lehet másfél hónappal a „Pont ott parti” előtt tudni, nem sikerült. Sajnos a középiskolákban kevés szakemberhez lehet tanácsért fordulni, de Cegléden két olyan hely is működik, ahol tudnak segíteni, ha az idő meglehetősen szorít is.

Az egyik az otthonos FIAM-ház a Hollós utcában, ahol -többek között- Sárközi Erzsébet, Zakar József és Somos Gyula vezetésével fejlődhet, aki hétvégén időt szán rá. Nemcsak technikai értelemben: januárban Vértanúság művészeti vonatkozásait ismertetette meg Somos Gyula, most következik a Gregoriántól a barokkig, Szász Tamás művészetelméleti beszélgetése február 14-én, vasárnap 15.30-kor.

Érdemes a Kossuth Művelődési központ és Könyvtár palettájára is tekinteni, hisz a könyvespolcok közt különleges szemléletű diákfotók láthatók, a Református Iskolából, Varga Flórián tanár úr válogatásában. A Galériában a Varázslatos Magyarország, varázslatos Kiskunság című fotótárlat hívogat, február 16-án 17.30-kor Gimesy Péter művészettörténész a népszerű Sikoly alkotójáról, Edward Munchról vetít a kamarateremben. A Kossuth Lajos Gimnázium dísztermében február 16-án, kedden 16.30-kor Juhász Katalin biológiatanár ázsiai és amerikai természeti szépségeket villant fel fényképein. Innen már csak néhány lépés és a másik műteremben vagyunk: a Gimnázium jól felszerelt rajztermében péntekenként 17 órától működik a CAE Benedek Péter Rajzköre, ahol Horváth Klára, Csurgai Ferenc és P. Rónai Gábor vezeti a rajzi alkalmakat. A szisztematikusan felépített rendszerben, egyéni képességeiknek megfelelő ütemben készíthetik stúdiumaikat az érdeklődők. Hosszabb távon lehetőség nyílik az Egyesület munkájába, akcióiba, nyári programjaiba is bekapcsolódni. A korábbi tanítvány Orosz Fanni és Ozsvát Sára tavaly lett a CAE képzőművész szekciójának tagja, karácsonyra megjelent katalógusunkban is helyet kaptak.

Sára és Fanni mindkét tehetségfejlesztő hely „rajzbakjait koptatta” és tudása bővítésére az ismeretterjesztő alkalmak legtöbbjét igénybe vette. Sikerük önmagáért beszél, talán másoknak is érdemes kilépni az ismeretlenségből…

P.R.G.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Finom élmények – Mit érdemes tudni a diszkrét intim kiegészítőkről?

    Az intimitás sokszor csak egyszerű dolgokon múlik, azonban az...

A rendőr, aki dallal hódít

A fenti címmel tett közzé írást a rendőrség honlapján...

Vízügyi helyzet a Gerjén

Területellenőrzést tartottak a Gerje-Perje síkon a vízügyi szakemberek, akik...

Évértékelő az Eatrend-nél

Ünnepi rendezvényt szervezett Albertirsán az Eatrend Magyarország közétkeztetési cég...

Orientációs nap az Infineon Technologies ceglédi gyárában

2024 év végén a Ceglédi Táncsics Mihály Általános Iskola...