10.1 C
Cegléd
2025. április 22. kedd
spot_img

Angyalhaj

Angyalhaj… Hosszan lelógó, lebbenő finomságú, csillámló fonal. Elomló ragyogásával öltözik teljes pompába a Szeretet Fája. Állítólag az angyalok fésülik ki a hajzatukból, – de teljes bizonyossággal állíthatom: amelyik Krik doktorék fájáról lengedez, még ennél is sajátosabb módon került oda. És magam sem hittem volna, hogy mire képes ez az egyetlen szál, ha nem látom a tulajdon szememmel!

Krik doktor teljes famíliája – nagyszülőktől az unokákig – beteg, elaggott fák kezelésével foglalkozik. Amikor leírom a nevét, kissé gondban vagyok… Egyrészt azért, mert ő maga valójában Kri-nek ejti, ám amikor az érthetőség kedvéért többször is mondja egymás után, akkor egybemosódva úgy hallani: – „Krikrikrik!” Másfelől kerülni akarom még látszatát is annak, mintha versenyre kelnék az általam őszintén nagyra becsült Fekete Istvánnal[1] – hiszen oly találó neveket adott a történeteiben szereplő állatoknak, hogy ha most elsüvítene felettünk egy vándorsólyom, hamarjában én is Suó úrnak szólítanám…

Gondolom, ezek után senkit nem ér váratlanul, miszerint a Krik nemzetség tagjai nagytermetű, piros sapkás feketeharkályok. A fájuk sem ünnepi fenyő. Egyszerű nyárfa: amolyan cserfes levelű, széllel pletykáló, terebélyes asszonyság, a Körös-holtág partján. Viharban edzett törzse hűségesen őrzi a mindennapi szeretetet, féltést és odaadó gondoskodást – amit az emberek világában sokan a felékesített karácsonyfa alatt próbálnak bepótolni, egy alkalomba sűrítve…

Vaskos ág takarásában búvik meg a harkályodú ovális nyílása, megbízható helyen a tojások kiköltéséhez és a fészekalj védelméhez. Mélyéről folyamatosan szemmel tartható a bejárat, hogy a csemetéit óvó szülő váratlan, kemény csőrvágással szegje a bekíváncsiskodó nyuszt, vagy a tojástolvaj erdei sikló kedvét. De kopasz már a fa, téli csend van az odú körül: régen elnémult az idei fióknevelés nyüzsgése! A fiatalok – önállókká válva – természetesen új területet választottak, s ezt a körzetet újra csak Krik doktor és felesége, Prüprü asszonyság járja fáradhatatlanul.

A fagyógyász vidám, hullámzó repüléssel kel át a holtág felett. Néhány gyors szárnycsapással felfelé ível, majd egy ütemkihagyással zuhanni látszik a teste. Sietős az útja: sok korhadó, göcsörtös szilva- és almafa vár gyógykezelésre a túlparti elöregedett gyümölcsösben! Talán még dudorászik is széles munkakedvében, – mindenesetre elkerüli a figyelmét Hrák őrmester (nyugalmazott szélvíz-felügyelő) távoli kiáltása; pedig a magasban evező obsitos[2] szürke gém olyasmit vett észre, hogy szavára a közelben minden tollas lény rejtekhelyet keres, és elhallgat…

Krik doktor erősen megkapaszkodik az almafán, teste némi arisztokratikus távolságtartással tapad a málló kérgű törzshöz. Nem kell csatos orvostáskát cipelnie a sebészeti beavatkozáshoz, hiszen egy helyen tart minden eszközt: csőre az ultrahang-készülék, a véső, a csipesz. Rövid sorozatokkal, kettőt-hármat ütve behatárolja a feltárandó területet, de mielőtt nekilát a vésésnek, még körülnéz egyszer. Felpillant a megroggyant kis présház előtt magasodó fenyőre, és szinte megáll a szívverése. Piros sapkájának tollacskái borzadva merednek szerteszéjjel. Hiábavaló már az iménti felelőtlen szárnyalás miatti önvád…

A tűlevelű ágak egyikén Kijj, a cifra mellényű karvaly egyensúlyozik. Elsősorban apróbb erdei madarakat zsákmányol a könyörtelen vadász, de köztudott róla, hogy időnként elborul az elméje: olyankor vért lángol a tekintete, és csak a kéj kedvéért gyilkol. Krik doktor érzi a rém izgatott lábváltogatásából, hogy ezúttal – nem tisztelve az egzisztenciáját és közel azonos testméretét – őt szemelte ki áldozatul. Rémületében zsibbadtan lapul a fához.

Csupán egy sussanás hallatszik, majd enyhén megrezzennek az almafa gallyai. Krik odanéz, és rebbenéstelen, hideg szempárral találkozik a pillantása. A karvaly közönyösnek tetteti magát, valódi indulatát egyedül a vékonyra tátott csőrében lüktető nyelve árulja el. Nem sok idő kell, hogy a harkály felőrlődjön lelkileg: kapkodva keres jobb rejtekhelyet a vastag ágak alá húzódva, közben artikulátlan, visítozó hangon csácsározik, mint egy megsörétezett szajkó. Kijj némán követi a menekülését, s mind közelebb toppan hozzá a fakorona ritka szövevényében. Végtére Krik doktor kiszorul a védhetetlen semmi határára…

Feldobja magát a levegőbe, eszeveszetten tempózik a mentsvárnak hitt nyárfa, a szeretett odú irányába, közben szakadatlanul kiabálja: – Krikrikrik, figyeljetek! Legyetek tanúi, mit tesz velem ez a hóhér! Jön, jön! Jaj, érzem, amint közelít! Kri…

Támadója kényelmes, csapongó repüléssel követi. Túlhaladnak a morotva közepén, amikor a ragadozó meglódul. Egy szempillantás alatt áldozata fölé ér, tűhegyes karmai szárnytövébe és a hátába mélyednek. A halálra vált harkály körbetekert nyakkal próbál felfelé vágni, ám a hosszú karvalylábak távol tartják, s nem talál célba. Ütései egyre erőtlenebbek, végül aléltan lekókad a feje.

– Cíííp! Megölted a szemem láttára, te kampóscsőrű zsivány! –sikoltja a nyárfáról Prüprü asszonyság.

Kijj a túlsúly miatt sokat veszít a magasságból, mégis úgy tűnik, hogy jóval a bokrok felett fog elsiklani, a nyárfa mellett. Majdnem a fa vonalába ér, amikor röpte váratlanul megtorpan, kalimpáló szárnyakkal bukfencet vet, és meglepetésében elengedi a zsákmányát. Krik doktor a nagy cigánykerekezésben magához tér: szédelegve ugyan, de hazatalál! Felesége boldog dicsekvéssel, kacagva kiabál a szégyenletesen levitézlett karvaly után: – Hihihi! Legyőzött a férjem, te pállott csőrű csirinyó[3]! Nemcsak okosabb; erősebb is nálad Krik!

– Az angyalhaj volt… Láttam megcsillanni! – súgja a víznek Szitti, a jégmadár, kanyargó suhanása közben. – Kijj nem vette észre, és nekirepült… Az angyalhaj volt, láttam!

*

Előfordul, hogy a horgász pergetés[4] közben elszámítja magát, és a messzire suttyantott villantó, vagy gumihal a szemközti nádban landol; esetleg a túlságosan meredek ívű dobás következtében a műcsali menthetetlenül felfészkel egy fára. Mint az enyém tette a jóelébb! Teljes erőből húzom a megfeszített zsinórt, hátha kiszabadulna, – de hiába. Még az iménti hatalmas rándítás sem segített, amikor a karvaly nekirepült… Pedig a botot is majd’ kikapta a kezemből! A dzseki bélelt ujjára tekerem a damilt, hogy ne vágjon, úgy nehézkedek rá. Csattanva szakad el, hosszan lelógó szála kunkorogva csillog.

Angyalhaj, talán…

Borda János

[1] felülmúlhatatlan regény- és természetíró (1900-1970)

[2] eredeti jelentése: kiszolgált, elbocsátott öreg katona

[3] kopasz fióka (népies)

[4] horgászati mód, ragadozóhalra

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...