
– Gyermekkoromban – családi barátság révén – Paszterkó József késes-műköszörűs munkája nagy hatással volt rám. Tőle tudtam meg, hogy a késes az egyik legősibb mesterség. – mesél a kezdetekről Palásti Géza. – Nagyon megtetszett és vonzott ez a szakma, így boldogan töltöttem tanulóéveimet. Kitanultam a szakmát és tudtam jól választottam, mert nagy volt rá az igény abban az időben. 1974-től voltam iparos. Leginkább az egyedi vadászkések és zsebkések készítését szerettem, de mint jó iparos elvállaltam mindenféle késes megbízást: háztartási kések, ollók, húsdarálók és egyéb éles szerszámok, fodrászollók, borotvák. Még a kórházakban használt, szúró, vágó eszközök szikék, ollók karbantartását is végeztem. Szép idők voltak! A munka örömet adott, rangra emelt és jókedvvel töltött el.
A történelem azonban itt is közbeszólt. A keleti piac betörésével a hazai késes szakma sorvadni kezdett. Magyarországon évtizedekkel ezelőtt megszűnt a szakma oktatása, azóta sincs késes képzés, pedig Angliában és közelebb Németországban magas színvonalon oktatják ezt a mesterséget. Itthon viszont gyakorlatilag megszűnt a felvevő piac, sok ipari üzem – húsipar, textilipar – bezárt, ahol ezekkel az eszközökkel dolgoztak.
Palásti Géza azonban nem adta fel: a maga kedvére a mai napig hobbiszinten bütyköl és alkot. Az örömmel és odaadással végzett munkának pedig megvan a gyümölcse. Német szakmai lapokban írnak cikkeket a magyar mesterről. S ha már mester, van tanítvány is bőven.

– Több érdeklődő fiatal van, akiket elbűvöl ez a szakma. Velük szívesen töltöm az időmet, tanítgatom őket, csiszolgatom sarjadó tehetségüket. Szívemen viselem a sorsukat. – mondja csillogó szemmel a szakember, majd hosszasan beszél egy ifjú tehetségről, akit nagyon kedvel, aki ügyes és nagy elhivatottságot érez a késes munka iránt.
– Nekem is örömet okoz, hogy általa a bennem felhalmozódott tudást továbbadhatom. – mondja, miközben kissé szomorkásan elmereng. Tekintete a szoba sarkában lévő zongorára vetődik:
– Játsszak nektek valami jó zenét? – azzal leül és megszűnik körülötte a tér és az idő. Olyan átéléssel, olyan jól zenél, ahogy csak azok tudnak, akik teljesen átadják magukat a pillanatnak.
– Ez nekem a kikapcsolódás – jegyzi meg lakonikusan a zeneszám végén – meg néha rímeket faragok a gondolataimból. Néhány kis vers a fiókban, ez örömet okoz. És persze a társaság! Szívesen találkozom az IPOSZ rendezvényeken a régi iparos társakkal. Jókat beszélgetünk a régi szép időkről…. – mondja huncut mosollyal.
Farkasné Marika