AZ UTOLSÓ LEVÉL
– IN MEMORIAM DR. KARSAI KORNÉLIA (DR. KUTHY IMRÉNÉ) FŐORVOSNŐ –
Drága Nelli!
Napok, hetek óta gondolkodom. Emlékképek villannak fel, mondatok fogalmazódnak meg, de nehéz leülni és papírra vetni a gondolataimat, mert még mindig nem hiszem el. 2017. szeptember 17-én, ahogy Kiszel Atya a temetéseden mondta, elmentél abba a másik világba, hogy nekünk, akik még itt vagyunk, előkészíts mindent.
Emlékszem, mikor megláttuk azt a szörnyű eredményt. Mert, ahogy nagyon sokszor, most is mi szembesültünk vele először. Szóltunk, hogy ismételjük meg, mert biztos rosszul sikerült a mintavétel. Ritkán van ilyen, nagyon ritkán. Reménykedtünk. Nézted a saját vérképedet. Elképzelni se tudom, mit érezhettél, mi minden száguldott át a gondolataidon.
Aztán bíztunk az orvostudományban és abban, hogy mindannyian tudtuk, hogy szeretnéd látni felnőni az unokáidat. Mind a tízet. Mindig irigyeltelek, tudod, hisz oly sokat beszéltünk róla, hogy itt vagytok együtt, földrajzilag is, nem csak lélekben. Nagy erő az a szeretet, ami összetart Titeket. És óriási űr, ami keletkezett haláloddal.
Űrt hagytál családodban és itt a laborban is. Nem telt el nap, hogy ne kérdezte volna meg valaki. Hogy van Nelli? Tudsz valamit Róla?
A korosztályodban sokan tudják gyermekorvosnak készültél. A dilemma, ami gyermeket vállaló nőkben oly sokszor megfogalmazódik, család és karrier, vajon miként lehet ezt jól csinálni, a laborszakma felé irányított. Itt nem kellett ügyelni, neked pedig két kicsi gyermeked volt. Szerintem nem bántad meg döntésed. Először klinikai laboratóriumi diagnosztikából szakvizsgáztál. Majd belevetetted magad a mikrobiológia rejtelmeibe is. A ceglédi Toldy Ferenc Kórházban létrehoztad a mikrobiológiai laboratóriumot és elindítottad a bakteriológiai vizsgálatok széles skáláját. Ma már tudjuk, milyen fontos lépés volt ez. Tudni azt, hogy milyen kórokozóval állunk szemben és milyen antibiotikummal harcolhatunk ellene nélkülözhetetlen. Az országban először Te vezetted be az újszülöttek szűrését fülváladékból. Nagyon komoly, sokszor életet veszélyeztető fertőzéseket lehet ez által megelőzni. Erre a programra, mindig is szívügyedként tekintettél. Amint lehetett Mikrobiológiai vizsgálatokból is megszerezted a szakvizsgát. Munkádat nem csak precízen, pontosan és alázattal végezted, hanem szenvedéllyel is. Emlékszem, volt olyan, hogy fehér köpenyed zsebében hoztad a petri csészét, hogy megmutasd nekem milyen különleges baktériumot találtál. A bakteriológiai részleg irányítását a kezdetektől 2015-ig végezted. 2006-2009-ig osztályvezető főorvosa voltál a Központi Laboratóriumnak. Kezeid között számos asszisztens, szakasszisztens, vegyész, biológus és orvos nevelkedett. Örültél, ha valakinek beszélhettél a szakma szépségeiről, ha átadhattad évtizedek alatt felhalmozódott tudásodat. Bosszankodtál, mikor úgy érezted nem becsülnek igazán, hisz mi a háttérben dolgozunk szorgos hangyaként. Reflektorfény ritkán vetül Ránk. Persze ez sose tartott sokáig, hisz a lényeg az időben és pontosan prezentált eredmény, ami segíti a pontos diagnózis felállítását és a leghatékonyabb terápia alkalmazását.
Magasra tetted a lécet, de ígérem, amíg tehetem a színvonalból és igényességből nem engedek. Az alapok erősek, mert erősre építetted. A Kórház és Cegléd város történelemkönyvébe beírtad neved. Mindannyian büszkék vagyunk Rád! Hidd el, nemcsak mi, akik közvetlenül melletted dolgoztunk, hanem a kórház vezetősége és a kollégák is tudják mekkora értéket képviseltél.
Drága Nelli! Az ész már tudja, de a szív még nem fogja fel, hogy fizikai értelemben már nem vagy itt. Azonban hiszem és tudom, hogy a lélek Örök! Remélem, Kiszel Atya igazat mondott és találkozunk még. Akkor azonban tudom, minket terített asztal vár.
Nyugodj Békében!
A Központi Laboratórium és Bakteriológia nevében Dr. Süle Edina
A levél megírása bizonyítja, hogy a laboratórium továbbra is megfelelő kezekbe kerül. Az az ember, aki képes munkatársát így elismerni, munkatársáról így megemlékezni, képes lesz emlékét tisztelettel őrizni. A “magasra emelt lécet”fenn tudja tartani! Tisztelet érte!
Kisgyörgy Csilla
Megrendüléssel hallottam az iszonyú hírt.Nellikét közös baráti színház látogatásokon ismertem meg,és persze a férje rendelőjéből.Tisztelem az egész családot.. Jójárt doktor bácsi )idősebb) mentette meg az életemet ( 1954-ben gyermek paralízis fertőzés – polio – fertőzésből ) A fogaimat meg a két tündéri Kuthy doktor kezelte.Nagy-nagy köszönet és hála nekik.
Szép és megható az emlékezés!
Egy olyan embert veszítettünk el, aki szakmáját igazi hivatástudattal, minden újra kíváncsian és nyitottan, lankadatlan lelkesedéssel művelte. Emberségből is példát mutatott, kedvességet, jókedélyt sugárzó lényét mindenki szerette. Hiányozni fog!