2.4 C
Cegléd
2024. november 26. kedd
spot_img
spot_img

2020 végére az M4-es autópálya mindhárom szakasza elkészül

Az M4-es autópálya mindhárom szakasza elkészül 2020 végére a szerdai kormánydöntés értelmében – jelentette be a földművelésügyi miniszter csütörtökön Szolnokon, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége Jász-Nagykun-Szolnok megyei szervezetének Gazdafórum című rendezvénye előtti sajtótájékoztatón.

Fazekas Sándor elmondta: az M0-s és a Cegléd közötti 44 kilométeres szakasz már 2019-ben elkészül. A Cegléd és Abony közötti 18 kilométeres, valamint az Abony és Fegyvernek közötti 33 kilométeres szakasz építése is véget ér 2020 végére – számolt be.

A miniszter a sajtótájékoztatón az agráriumról elmondta, megduplázódtak a nemzeti forrásból nyújtott agrártámogatások, a 2010-es évi 52,8 milliárd forintról 109 milliárd forintra nőttek 2018-ra.

Hozzátette, a lehető legnagyobb mértékű nemzeti támogatást kapják a szarvasmarha-, tej- és juhágazat szereplői. Emellett a korábbi keretösszeg többszörösét fordítja a kormány a baromfi- és sertéságazat támogatására- jegyezte meg.

A nemzeti támogatás összege a baromfiágazatban 2010-ben 4 milliárd forint volt, 2016-ban pedig 13,2 milliárd forint. Ugyanezen időszakban a sertéságazatban 6 milliárd forintról 17,1 milliárd forintra nőttek a támogatások a miniszter szerint, aki szólt arról is, hogy az elmúlt években több mint kétszeresére emelkedett a gazdálkodók állatgyógyászati kiadásait támogató keret is, 4,5 milliárd forintról 10,5 milliárd forintra.

Fazekas Sándor kiemelte: Magyarországon 2010 óta ötvenezerrel többen dolgoznak a mezőgazdaságban és mintegy huszonkétezerrel nőtt az élelmiszeriparban dolgozók száma. Hozzátette: ez a tendencia az elkövetkező években is folytatódik.

Elmondta, a magyar gazdák az elmúlt években eredményesen dolgoztak, a magyar mezőgazdaság mára az Európai Unió egyik éllovasává vált, az elért eredmények bizakodásra adnak okot. A gazdák által megtermelt javak értéke az Európai Unió három legjobbja között volt a 2010-2016 közötti időszakban, összesen mintegy másfélszeresére emelkedett- közölte a miniszter.

Hozzátette, az agrárexport értéke 2010 óta több mint egyharmadával nőtt, a magyar gazdák termékei egyre keresettebbek a külföldi piacokon. Elmondta: a kivitel 85 százaléka az Európai Unió országaiba – Romániába, Szlovákiába, Ausztriába, Németországba, Olaszországba és Csehországba – irányul, és jelentősen nőtt a kivitel Japánba is. Fazekas Sándor az MTI-nek elmondta: 2018-ig a Vidékfejlesztési programban 1300 milliárd forinthoz jutnak hozzá főként a mikro-, kis- és középvállalkozások, családi gazdaságok, valamint az munkaerő-igényes ágazatok, mint például az állattenyésztés, kertészet vagy az élelmiszeripar. A program több mint ötven százalékban beruházások megvalósulását szolgálja.

Kifejtette, a 2016. évi gazdasági növekedésben – 2011, 2013 és 2014 után – ismét kiemelkedő volt a mezőgazdaság szerepe, az ágazat bruttó hozzáadott értéke mintegy 16,8 százalékkal nőtt.

A miniszter kitért arra is, hogy a Földet a gazdáknak programban 200 ezer hektár állami földet értékesítettek a magyar gazdáknak, ebből 74 ezer hektár fiatal gazdák kezébe kerül. Összesen 30 ezer magyar földműves szerzett tulajdont.

cegled.hu
Fotó: hirado.hu

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

spot_img

Friss híreink

Miért fontos a klíma szakszerű tisztítása?

    Ha egy minőségi klímát választunk, amit szakértők szerelnek be,...

Elegáns női blúzok: melyek a legkelendőbb változatok, hogyan viseljük őket?

    A női blúzok egyértelműen az elegáns ruhatár alapdarabjai közé...

A digitalizáció határai: Megmenthetik a digitális ikrek az iparágakat?

      Az "Internet of Things" (IoT) eszközök száma óriási növekedés...

Ceglédi elismerés a Szent Erzsébet-díjak átadásán

November 16-án, a váci Nagyboldogasszony-székesegyház ünnepi szentmiséjén adták át...

Az ipari mennyezeti lámpák szerepe a mindennapokban

  Az ipari mennyezeti lámpák, vagy más néven csarnokvilágítók, elengedhetetlen...