Dr. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója mondott köszöntőt a megújult a NAIK Gyümölcs-és Dísznövénytermesztési Kutatóintézet Ceglédi Kutató Állomása átadóján. A 70. évfordulóját idén ünneplő Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutatóintézet történetének egyik legnagyobb beruházása zajlott az elmúlt hónapokban.
A kutatóállomás épületeinek energetikai fejlesztésének köszönhetően a műemlékjellegű épület teljeskörű nyílászáró cseréjére, korszerű hőszigetelésére és fűtőberendezéseinek cseréjére is sor került. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ épületeinek teljes energetikai fejlesztésének (KEHOP-5.2.2-16-2017-00122) köszönhetően közel 3000 négyzetméteren újulhatott meg a NAIK patinás kutatóállomása. Az állomáson évtizedek óta folytatott kutató és fejlesztő munka eredményeként számos új fajtával erősítette a magyar gyümölcs hazai és külföldi elismerését, többek között 14 új kajszibarack fajta, 7 új szilvafajta, 18 alanyfajta fűződik a ceglédi “szellemi műhely” kutatóinak nevéhez.
Az intézet céljai között kiemelt jelentőséggel bír továbbá a vírusmentes szaporítóanyag biztonságos és hatékony előállítása, míg szaktanácsadói tevékenysége elsősorban a gyümölcstermőhelyek kiválasztására, a fajták társítására, az alanyok használatára, fagyhatások mérséklésére és a termésszabályozásra terjed ki. A NAIK GYDKI kutatóműhelyének munkatársai megbecsült tagjai mind a hazai, mind pedig a nemzetközi tudományos közéletnek.
Mint korábban beszámoltunk róla az intézet műemléki főépülete valamikor a 20-as években épült gazdasszony-képző iskolának. Most megújul a lassan 100 éves épületrész, egy nagyobb melléképület – melyben a mikroszaporító- és konzervtechnológiai labor működik és egy csarnok is. A kutatóintézet épületének megszépülése éppen aktuális, hiszen jövőre lesz 70 éves, az 1950-ben alapított „gyümölcskutató.” A jeles évfordulót nagyszabású rendezvényekkel ünneplik a helyi önkormányzattal együttműködve és kiadvány is készül jövőre a 70 év eredményeinek és a ceglédi gyümölcskutatás atyjának Nyújtó Ferenc munkásságának összefoglalásával.
Forrás: agroinform.hu