Szombaton adtunk hírt róla, hogy a Ceglédi Összefogás csoport tagjai a piac bejáratánál maszkot osztanak, majd néhány nap alatt az egész város lett szemtanúja a legnagyobb közösségi oldalon, hogy egy jószándékú kezdeményezés hogyan válik a félreértések és az emberi kicsinyesség áldozatává.
Dr. Csáky András polgármester nyilatkozata nyomán számoltunk be arról, hogy szombaton a Ceglédi Összefogás civil csoport tagjai a piac bejáratánál maszkot osztanak, melyet az önkormányzat bocsátott korlátozott számban a lakosság rendelkezésére. A hír meglepte a szervezőket és felháborodtak, ugyanis mint elmondták, a maszkokhoz semmi köze a polgármesternek, tőle egyetlen darabot sem kaptak. A szájmaszkok ügyéből aztán olyan – egész városra szóló Facebook-vita kerekedett, hogy ilyen talán még nem is volt soha Cegléd történetében, a vita középpontjában a következő kérdéssel: van-e helye bármilyen formában egy civil kezdeményezésben a politikának, politikusoknak?
A polgármester másnap Facebook posztban kért elnézést tévedéséért. Mint megfogalmazta, téves információra vagy információ értelmezésre alapozva írta, hogy az önkormányzat maszkjait osztották ki a Civil Összefogás csoport tagjai. A polgármester az elmaradt ígéretért a kormányzatra hárította a felelősséget: az általuk „beszerzett és gyártatott több tízmillió maszkból nem jut az önkormányzatoknak”, mert az állam „a fennmaradó védekezési eszközöket – humanitárius indokokkal – más országoknak elajándékozza”.
A civil összefogás Facebook csoportjában a tagok egyként kérték ki maguknak, hogy akár kormánypárt, akár az ellenzék kezébe kerüljön kezdeményezésük. „Az 1000 db mosható textilmaszkot varrónők, nénik, daduskák, vöröskeresztesek, civilek idejüket, erejüket nem sajnálva, az Összefogás által összegyűjtött varrógépekkel, anyagokkal, cérnákkal készítették el” – mindenféle politikai szándék nélkül – írták.
Magát a Ceglédi Összefogás megálmodójának tekintő Szemerédiné Gér Anikó próbált úrrá lenni a szájmaszk ügyben kialakult vitában, leszögezve: kezdeményezésük politika- és egyházmentes. Neki „egyetlen politikai párt sem adott maszkot, viszont minden cselekedetünket a sajátjukként hirdetik” … „Mindent átsző a politika és záródnak a kapuk, ha nem vagy együttműködő … ezért gondolkoztunk, hogy egyesületté vagy alapítvánnyá váljunk, hogy soha semmilyen körülmények között ne kelljen függenünk senkitől.” – fejti ki elképzeléseit a „4 fiú édesanyja és a testvérét nevelő pótanya” Szemerédiné Gér Anikó.
A csoportban közéleti szereplők és olyan egyszerű tagok is vannak, akik szerint túl erősek a szervező állásfoglalásai: „A ceglédi összefogás azt hiszi ezek szerint, hogy csak ők adományoznak, más már nem is adhat.” – jegyzi meg valaki. László Ágnes önkormányzati képviselő külön kikéri magának: azzal, hogy a szervező általánosítva ír az önkormányzat képviselőiről, azok is rossz hírbe kerülnek, akikre nem vonatkozik az állítás, miszerint hasznot próbálnak húzni mások önzetlenségéből. „Köszönöm az őszinteségét, de nem szeretném sem most, sem a jövőben, hogy olyan politikusokkal kössenek össze, akikről Gér Anikó írt. Írja ki azoknak a politikusoknak a nevét, aki kérkedik az ő eredményeikkel és nyugalom lesz.” Varga Franciska megyei képviselő is kikéri magának az általánosító véleményt: „nem hiszem, hogy az úgynevezett politikusaink az elmúlt két hétben jelentek meg csak a szállón (hajléktalanszálló – a szerk.). Többen vittünk csak ebben az évben többször higiéniai termékeket, ételeket, innivalókat. És van olyan adomány, amit nem posztol ki, se a szálló, se az adományozó.” Valaki megjegyzi: „Amúgy meg nem értem, hogy ha egy politikus csinál valamit, segít, akkor az a baj, ha meg nem csinál semmit, akkor meg az.” A vita végére az adminisztrátor Szemerédiné úgy tett pontot, hogy a nemtetszésüket kifejezőket és a Czigle Egyesület „politikusait” eltávolította a csoportból.
A kialakult vitából következik a kérdés: Maradhat-e egy ügy úgy is értékes, ha abban a politika össze akar fogni a civilekkel? Vagy a politikának csak azt engedjük, hogy saját magával foglalkozzon és akkor tényleg csak hiábavalóság marad és csak olyanok indulnak majd a választáson, akinek hatalom kell.
Az időközben sem derült ki, a polgármester mire alapozva ígért szájmaszkokat. Egy őt védeni akaró hozzászóló szerint „erősen úgy tűnik, hogy valaki a háttérben téves információkat ad a polgármesternek, hogy kellemetlen helyzetbe hozza”. Szerinte a maszk osztás „erősen fideszes befolyásoltságot mutat”, mert „eddig egy fideszes képviselő sem osztotta meg a Civil Összefogás eredményeit, de most az 1500 darabos tekintélyes mennyiségnél már méltónak találták a dolgot” és a Fidesz éppen most oszt mosható maszkokat, ezért „arra kell gondolnunk, hogy az Összefogás segített be számukra, ami azért is szomorú, mert az Összefogás erősen úgy nyilatkozott végig, hogy politika semleges akar lenni” … „Az összefogás vezetői pedig kezdenek kifordulni magukból a nyilatkozataikat látva. Eleinte még szívből csinálták és azt mondták, nem dicsekednek. Ez már a múlt. A vezetők agresszíven támadnak a negatív kritikákra, vagy ha nem értenek vele egyet. Most akkor mégis céljuk van és elérte őket valamiféle dicsvágy? Lassan úgy néz ki, hogy ez a jószándékkal készült csapat, mégsem tud annyira független és önzetlen maradni.”
Mivé is tud elfajulni egy kisváros jól induló maszk-osztásának története a félreértések és az emberi kicsinyesség nyomán? Jól ábrázolja az a levél, amit a veszekedés nyomán lelkileg összetört önkéntes vigasztalására írt egy másik, vele együttérző csoporttag: „Ne sírj Niki. Tényleg nem érdemli meg. Aki ismer Téged és a többieket, az tudja milyen /milyenek vagytok. Semmit nem kell neki bizonygatni. Naivan azt hittem és tudom Ti is, hogy most tényleg Összefogás lesz. A pártok is félreteszik undorító gyűlölködésüket és ők is összefognak. Ők nem értik, egyszerűen fel sem tudják felfogni, ha valaki úgymond pártsemleges. Annyira elvakítja őket ez a mérhetetlen gyűlölet. Ez most itt csapódott le. Nem tudott már biztos otthon mást csinálni, csak szőtte az összeesküvés-elméleteit. Ami nem gond. Legalább lefoglalja magát. Itt csak az volt a baj, hogy a Csoportot is belevonta ebbe és undorító módon vádaskodott. Engedd el. Tudod senki nem lehet Próféta a saját hazájában.”
(A kép illusztráció)
Nekem pedig nemes egyszzerűséggel az a véleményem, hogy nem kellett volna helyreigazítást kérni a Polgármester Úrtól. A másik pedig, ha az összefogás tagjai korábban figyelemmel kísértek volna dolgokat, akokr láthatták, olvashatták volna, hogy László Ágfnes és Varga Franciska már az előző évben is adományt gyűjtöttek a Hajléktalan Szálló részrére.
Persze, nem tud önzetlen maradni. Már az elején azzal jöttek elő, hogy valakinek macska alom kell. Én nem szeretem a macskát és kutyát, de azt azért tudom, ha valakinek van, akkor arról bizony gondoskodni kell. Adott esetben almot vásárolni!
A polgármester nem először nem tud megmagyarázni valamit amit ír/mond.