Vagy mégsem? Szakemberek állítják, hogy morálisan, de szakmailag is támadható, hogy a betű döntése, kövérítése, árnyékolása és még számos transzformáció a programok többségében egy kattintással elvégezhető. Örülhetnénk is ennek, csakhogy a font (betűtípus) önálló alkotás, így nem átalakítható. Illetve változtatható, de plágiumnak minősül. A szellemi termék lopása ismét bűnös dolognak számít nálunk (szakdolgozat ügyek). Még akkor is, ha az amerikai törvényhozás nem szavazta meg az úgynevezett SOPA tervezetet, mely többek közt a zene és filmletöltést szabályozná. A betű méretét kedvünk szerint beállíthatjuk, viszont a sortávolságot, a betűk távolság módosítását csak komolyabb nyomtatványkészítő programokkal tudjuk megoldani, utóbbiak közül csak egy letölthető, a többi befektetést igényel. Megtaláljuk a „kenyérszöveg” betűtípusát, de a főcímhez saját tervezésű sort (lásd Balogh. L. címkéje), vagy iniciálét (kép és betű együttese) akarunk használni. Próbáljuk, de mindig szétesik. Mit lehet tenni?
Van, aki ügyes a computer kezelésében, de nem ért a tipográfiához, esetleg ismeri az írás esztétikáját, de nem tudja használni a gépet. Szinte naponta „bütykölünk” otthon nyomtatványokat. Nem mindegy mennyire olvashatók, értelmezhetők, és ami a legnehezebb: korszerűen szépek.
A Benedek Péter Rajzkör helyszínén, Gyermekjóléti Szolgálat pénzügyi támogatásának köszönhetően a Kossuth Lajos Gimnázium 21-es, és 06-os számítógépes termében péntekenként lesz a Typo előadássorozat. Május 4-én 15.30-kor betűtörténetet és típusokat, május 11-én 15.30-kor a szövegelhelyezés, egalizálás és betűkeverés lehetőségeit játékos gyakorlatok keretében ismerteti meg az érdeklődőkkel Rónai Gábor. A további péntekeken a szövegszerkesztés, képmódosítás és a kép és szöveg összefüggései témakörben Krizsán Ervin és Madlen Gusztáv adja át tudását. Ingyenesen.