A személyes gondoskodásban részesülők ellátásáról az alábbi tájékoztatást adja a Ceglédi Kistérségi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ:
- A szociális alapszolgáltatások közül az idősek klubjában az ellátás felfüggesztésre került.
- A szociális étkeztetésben részesülők az ebédet a Szolgáltatótól házhoz szállítva kapják meg.
- Az országos tisztifőorvos Magyarország valamennyi fekvőbeteg-ellátó és bentlakásos szociális szolgáltatást nyújtó intézményében a fokozott védelemre szoruló csoportba tartozók életének és egészségének védelme, fertőződésük megelőzése érdekében – 2020. március 8. napjától visszavonásig – látogatási tilalmat rendelt el, és 2020. március 17-étől elrendelte az intézmény-elhagyási tilalmat is.
- A Bajcsy-Zsilinszky úti idősotthonban lakók hozzátartozói csomagot vihetnek az intézménybe, amit a lakó nevével ellátva a portán adhatnak le. Az intézmény elérhetőségein továbbra is érdeklődhetnek az otthonban élő hozzátartozó állapotáról.
- A Család- és Gyermekjóléti Központ szolgáltatásainak biztosítása online eszközökkel és telefonon történik. Indokolt esetben telefonos kapcsolatfelvételt követően, előre egyeztetett időpontban a Központ épületében, vagy a kliens lakóhelyén kerülhet sor a szükséges esetkezelésre és krízisintervencióra – a higiénés szabályok betartása mellett.
A Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet Operatív Koronavírus Testülete 2020. március 19-től visszavonásig az alábbi intézkedéseket léptette életbe:
1./ A járó- és fekvőbeteg ellátásban csak sürgősségi ellátás történik, minden tervezett műtét és tervezett kivizsgálás valamint a nem sürgős járóbeteg szakellátás is halasztásra kerül. A járóbeteg szakellátásra történő előjegyzés lezárásra kerül, kivétel a terhesgondozás és az egy éves kor alattiak ortopédiai csípőszűrése, az onkológiai gondozás és pszichiátriai gondozás. Újabb időpont kérésére a koronavírus világjárvány lezajlását követően nyílik lehetőség.
2./ Az Intézmény három telephelyén (Kórház, Rendelőintézet, Tüdőgondozó) egykapus belépési pont került kialakításra. A járóbeteg szakrendelésre érkezők/betegek/hozzátartozók/látogatók ezeken a pontokon keresztül léphetnek az Intézmény telephelyére, testhőmérséklet mérés és csekklista kitöltését követően.
3./ A rendkívüli látogatásra vonatkozó engedély: Az engedély csak egyszeri alkalomra szólhat, beteget naponta csak egy hozzátartozó látogathatja, aki az osztályon védőköpenyt, sebészi szájmaszkot kap és kézfertőtlenítést követően látogathatja meg a hozzátartozóját.
4./ A látogatók által a bentfekvő betegeknek behozott csomagok a külső portán kerülnek leadásra. A csomagokban romlandó étel, hűtést igénylő élelmiszer nem lehet. A betegektől a használt ruha ugyancsak a külső portán vehetők át.
5./ A betegdokumentáció igénylése előtt telefonon érdeklődjön a kiadás módjáról 06-53-310-011/183-as mellék.
6./ Járóbeteg ellátás a kórházi telephelyen:
Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Osztály: az Gyermekgyógyászati ambulancia, valamint a Gyermekpulmonológiai és Gyermekneurológiai szakrendelés szünetel.
Fül-Orr-Gégészeti Osztály: a FOG ambulancia szünetel, a sürgős esetek ellátása munkaidőben a Rendelőintézetben történik.
Ideggyógyászati Osztály: az EEG szakrendelés, valamint az Ideggyógyászati és Stroke ambulancia szünetel, a sürgős esetek ellátása munkaidőben a Rendelőintézetben történik.
Kardiológiai Osztály: Kardiológiai ambulancia – pacemaker gondozás – a betegek tájékoztatása alapján csökkentett betegforgalommal továbbra is az V. emeleten működik. A Hypertonia ambulancia szünetel. Az Echokardiográfiai ambulancia csak sürgős esetben, kardiológus szakorvossal egyeztetett indikációban és időpontban végez vizsgálatot járóbetegek részére. A Kardiológiai szakrendelés szünetel, rendelési időben telefonos konzultációra van lehetőség a Kardiológiai ambulancián.
I. Belgyógyászati Osztály: Belgyógyászati ambulancia szünetel.
Szülészet-Nőgyógyászati Osztály: A Nőgyógyászati ambulancia sürgős ügyeleti ellátást igénylő betegek részére üzemel. Munkaidőben járóbeteg csak a rendelőintézetben működő szakrendelőkben kaphat ellátást. A szülészeti ultrahang szűrés a Rendelőintézetben történik, az ultrahang készülék a VI. emeletről átszállításra kerül a Rendelőintézetbe.
Urológiai Osztály: Az Urológiai ambulancián történhet sürgős esetben a járóbetegek ellátása a kizárólag a volt Traumatológiai épület földszintjén lévő rendelő helyiségben.
Sebészeti Osztály: A Sebészeti ambulancián csak indokolt és sürgős esetben van lehetőség ellátásra, előre megbeszélt időpontban, a beteg minimális várakozása mellett.
Radiológiai Osztály: A képalkotó diagnosztikában csak a nem halasztható sürgős vizsgálatot igénylő betegek ellátása történik meg. A daganatos betegek részére elrendelt képalkotó vizsgálatok elvégzésre kerülnek.
Traumatológiai Osztály: A Traumatológiai ambulancián csak sürgős ellátás történik. Az Ortopédiai szakrendelés szünetel, kivéve a csecsemők csípőszűrését. A Traumatológiai szakrendelésen varratszedésre, gipszcserére, gipszeltávolításra van lehetőség. A Plasztikai sebészeti szakrendelésre, illetve műtéti ellátásra csak bőrgyógyász beutalójával malignus elváltozás vizsgálata és műtéte céljából kerülhet sor. Egyéb nem daganatos betegségek, vagy elváltozások miatt végzendő plasztikai műtétek halasztásra kerülnek a járvány befejezéséig.
Gasztroenterológiai szakrendelésen csak sürgős ellátás történik.
Pszichiátriai Osztály: A Pszichiátriai ambulancián nem lehetséges ellátás.
Szemészeti Osztály: Szemészeti ambulancián csak sürgős ellátás történhet, ami elsősorban munkaidőben a szemészeti szakrendelésen történik, munkaidőn kívül készenléti ellátás biztosított.
Endokrinológiai szakrendelésen a rendelés első két órájában telefonos konzultációra van lehetőség.
Aneszteziológiai ambulancia szünetel.
Diabetológiai ambulancián a rendelés első két órájában telefonos konzultációra van lehetőség.
Központi Laboratórium: A Kórházi telephelyen csak sürgősségi esetben kerülhet sor járóbeteg vérvételre.
Művese kezelések az eddigi rendnek megfelelően történik, valamint zavartalan a fekvőbeteg kezelése is. A Nephrológiai szakrendelés szünetel, az előjegyzett betegek vizsgálatának halasztása történik. Rendelési időben szakorvosi telefonos konzultációra van lehetőség. Az erythropoetin kezelést igénylő betegek injekcióval történő ellátása a hozzátartozók segítségével történik.
7./ Járóbeteg ellátás átszervezése a Rendelőintézetben és a Tüdőgondozóban
A Rendelőintézetben a földszinten lévő vérvételi hely csak a kórházzal jogviszonyban lévő orvosok által elrendelt vizsgálatok esetében veszi le a vért, valamint az onkológiai gondozásban lévő betegek esetében, a terhes nők laboratóriumi vizsgálata esetében beutaló orvostól függetlenül.
Az alapellátásban elrendelt laboratóriumi vizsgálatokhoz az alapellátás részére biztosítjuk a vérvételi csöveket, amiben az alapellátás keretében kell a vért levenni. A levett véreket az alapellátás dolgozói adják át az Egészségfejlesztési Iroda helyiségében kialakított átvevő helyen, ahol a laboratórium munkatársa munkanapokon 8.00 és 12.00 óra között veszi át a mintákat és adja ki a vérvételi csöveket.
A Rendelőintézetben és a Tüdőgondozóban a járóbeteg ellátás csak sürgős esetben történhet.
A gyógytorna és a fizikoterápiás ellátás szünetel.
A Rendelőintézetben a magánrendelések szünetelnek.
Az alapellátást nyújtó rendelésekre érkező betegek szintén szűrésre kerülnek a belépési ponton.
A Védőnői Szolgálat gyermeket nem a Rendelőintézetben fogad, hanem a gyermekorvosi rendelőben történik a gondozás.
A ceglédi zöldség és gyümölcspiacon bevezetett intézkedésekről
Tájékoztatjuk a lakosságot, hogy a piac hétvégi vásárlóforgalmát – annak várható megnövekedésére tekintettel – az alábbiak szerint korlátozzuk:
• A fedett piaccsarnok 4 bejárata közül 2 lezárásra kerül, tehát a belépés 2 helyen – az egyik Kossuth téri bejáraton, valamint az egyik nyitott piacrész felőli bejáraton – lesz lehetséges.
A csarnok területén nyitvatartási időben (szombaton 5:00 – 13:00 óráig, illetve vasárnap 5:00 – 12:00 óráig) egy időben legfeljebb 30 vásárló tartózkodhat! Ennek betartását a bejáratoknál szolgálatot teljesítő biztonsági őrök felügyelik.
Amennyiben a csarnokban tartózkodó vásárlók száma az engedélyezett 30 főt meghaladja, beengedésük felfüggesztésre kerül oly módon, hogy csak akkor kerülhet sor egy újabb vásárló beengedésére, ha egy másik a piaccsarnokot elhagyja.
• Megkérjük a vásárlókat, hogy a piacra lehetőleg egyedül jöjjenek, és csak akkor, ha egészségesek!
• Csak annyi időt töltsenek a piacon, amennyit feltétlenül szükséges!
• Kérjük az idős embereket, hogy saját biztonságuk érdekében maradjanak otthon!
• A nyitott piactér vásárlóforgalma egyelőre nem korlátozott, de kérjük, hogy mindenki tartsa egymástól a minimális 1 méter távolságot!
• A vásárlók az árukhoz ne nyúljanak hozzá, ne fogják meg, kérjék az árusok segítségét!
• Kérjük, hogy a piacon vásárolt meleg ételeket (pl.: lángos, sült hal, kolbász, melegszendvics stb..) ne helyben fogyasszák el!
Fenti óvintézkedések bevezetésére a lakosság egészségének megóvása, továbbá a piac biztonságos működése érdekében van szükség.
Háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátással kapcsolatban tájékoztatjuk a lakosságot, hogy háziorvosukat ne személyesen, hanem telefonon, e-mailen keressék, a megszokott rendelési idejükben távkonzultációt végeznek. A telefonbeszélgetés során háziorvosuk eldönti, hogy mi a további teendő. Városunkban a 65 év feletti egészségügyi dolgozók védelme érdekében a betegvizsgálat tekintetében helyettesítési változások léptek életbe, azonban minden háziorvos elérhető telefonon!
Az alábbi linken az összes alapellátó Szolgáltató elérhetőségei, tovább kattintva az utcajegyzék, a rendelési idők is megtalálhatóak: https://www.cegled.hu/?t=egeszsegugy/orvosok
Háziorvosi ügyelet telefonszáma a következő: 06/1- 301-6969;
A központi segélyhívó számai változatlanok: 112; 104;
A központi háziorvosi ügyelet szóbeli tanácsadásra használható telefonszáma:
06-20/983-9269
A védőnői szolgálattal kapcsolatos információk
Az egészséges csecsemő tanácsadás a gyermekorvosi rendelőkben, gyermekorvos felügyelete alatt történik, a várandós tanácsadás pedig a Rendelőintézetben folyik időpont egyeztetés alapján. Az újszülött látogatásokat a védőnők a házi gyermekorvosokkal egyeztetve, közösen teszik meg. A családlátogatásokat indokolt esetben végzik, melynek során védőfelszerelést használnak és a közegészségügyi előírásokat betartják. A többi családdal elsősorban telefonos, internetes kapcsolatot tartanak.
Felhívás üzletek, vendéglátóhelyek részére!
2019. március 17. napjától a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben (a továbbiakban: vendéglátó üzlet) 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – tilos tartózkodni.
A vendéglátó üzletben 15.00 óra után 06.00 óráig az élelmiszer elvitelre történő megrendelése és átvétele, valamint a vételár megfizetése céljából és időtartamára korlátozódóan megengedett a tartózkodás.
Az élelmiszert, az illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító üzlet, továbbá a gyógyszertár, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet, az üzemanyag-töltőállomás és a dohánybolt kivételével a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 27. pontja szerinti üzletben (a továbbiakban: üzlet) 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével tartózkodni tilos.
Tehát az üzletek, vendéglátóhelyek 06:00 óránál hamarabb nem nyithatnak ki és a fentiek kivételével 15:00 órakor be kell zárniuk! Fenti rendelkezések a szolgáltató tevékenységet végzőket (pl.: fodrász, kozmetikus, manikűrös, stb.) jelenleg nem érinti.