Simon Tamás kiemelte, hogy javítani kell a megyében a rendőr lakos arányt, mert jelenleg egy rendőrre 564 lakos jut.
A 2011. évi bűncselekmények részletes áttekintése alapján a következőeket érdemes kiemelni:
Csökkent a személy elleni bűncselekmények, az emberölések, a testi sértések száma, továbbá a közlekedési bűncselekmények, a családon belüli és/vagy fiatalkorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények, a hivatalos és közfeladatot ellátó személyek sérelmére elkövetett cselekmények, a garázdaság, a betöréses lopások, a sikkasztások, a rablások, a rongálások, és a gépkocsi önkényes elvétele esetszáma.
Nagyobb mértékben emelkedett ugyanakkor a (kis értékű, alkalmi) lopások és a lakásbetörések száma, valamint nőtt az autólopásos esetek száma is. A legjelentősebb ütemben a gazdasági bűncselekmények száma nőtt, valamint a közrend elleni bűncselekmények – különösen a bankkártya-csalások, valamint az ún. járulékos bűncselekmények, azaz elsősorban egyes vagyon elleni bűncselekményekhez kapcsolódó bűncselekmények, mint például okiratok hamisítása. Ez utóbbi kategória kiemelkedő esetszáma (a járulékos bűncselekmények statisztikai rögzítése) módszertani értelemben olyan anomália, amelyet mindenképpen figyelembe kell venni az elmúlt egy év értékelése során. A Járulékos jellegű bűncselekmények nélkül ugyanis 4,9%-os mértékben csökkent a Pest megye területén ismertté vált bűncselekmény, míg ezzel együtt 16,6%-os mértékben nőtt 2011-ben, az előző évhez viszonyítva. Az ismertté vált bűncselekmények száma 2011-ben: 43.383.
A megtörtént bűncselekmények száma és minősége meghatározza az emberek biztonságérzetét, keveset mond azonban a főkapitányság eredményességéről, amelyet a nyomozás, a felderítés és az eredményes bírósági eljárás adatai inkább minősítenek. Az adatok bíztatóak – nőtt a befejezett nyomozások száma, jelentősen nőtt a bíróság elé állítások száma, ellenben csökkent a Pest megyében élő regisztrált elkövetők, a gyermekkorú elkövetők, valamint a Pest megyei illetőségű regisztrált bűnelkövetők száma, valamint a fiatalkorú bűnelkövetők száma is 2011-ben. Az ún. járulékos cselekmények nélkül számítva a főkapitányság nyomozáseredményességi mutatója elérte a 33,03%-ot.
Folytatni kell a megkezdett munkát, figyelemmel arra, hogy nem csak az eredményességben van mit javítani, de a főkapitányság szervezetében, a személyi állomány közérzetében, a felkészült és tapasztalt rendőrök megtartásában, a járőrök leterheltségében, továbbá a folyamatos utánpótlás és szakmai továbbképzés vonatkozásában is rendkívül sok még a teendő.
Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke megköszönte SImon Tamásnak a beszámolót és a szakmai munkát. A közgyűlésen elhangzott észrevételekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a megye lakosságának a száma az elmúlt két évtizedben közel félmillió fővel nőtt, ezért a közgyűlés minden évben kérte a rendőri létszám növelését, és eredményként értékelhető, hogy előrelépés történt ezen a területen.
Pest Megye Közgyűlése a jelentést elfogadta.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság éves beszámolója INNEN tölthető le.
Forrás: pestmegye.hu