Némi hatása a katolikus egyháznak Olaszországban, Spanyolországban, Máltán ugyan van az emberekre és a templomi predikációkban agitálnak is, de mégis megteszik az emberek. Sok muszlin ország, ahol semmiféle befolyása nincs a keresztényeknek, így Észak-Afrikában, a szaharai oázisokban eleve nem hallják meg a természetvédők kiáltásait. Nagy gond ez, mert épp a szaharai oázisok az „utolsó állások”, hogy a Sahel-övezet nyomulása Afrika szavannája irányában lelassuljon. Lehetnek, sőt biztos lesznek olyanok, akik a most következő soraim miatt felszisszennek, de nekem ebben nem politikai, hanem ökológiai megfontolásaim a döntők. A pár ezer km hosszúságú homoktengerben pár erdősítési pászta (nem a terror és a belső háborúskodás fegyvereire öntenék ki az ott élők az olaj milliárdokat) pár évtized alatt drámai hatást gyakorolnának Afrikára. Miért Mali, Nigéria, Ruanda, Marokkó, Algéria gyilkos háborúi a követendők, meg a terrorista robbantásokkal szimpatizálnak oly sokan, miért nem az egyetemes jó szolgálata a motiváló? Bölcs, nagyon bölcs ember volt Mózes, a Tóra több helyen tiltotta is a vadászatot, épp ott, ahol az élővilág jövője mindig veszélyeztetettebb volt – az ökológiai adottságok miatt…
Miközben a Harmadik Világ okkal nehezményezi a gazdasági kizsákmányolást, amit azért maguknak is köszönhetnek, a fejlett világ képmutatásával viszont az esőerdők hatalmas fáit ugyanúgy felvásárolják, mint ahogy eladták kapzsi magyarjaink a ’90-es években az évszázados diórönkjeinket francia és olasz „gazdagéknak”.
Augusztus vége felé egyre gyakrabban idegesen kémlelik az eget a madárbarát természetvédők, hogyha sikerrel megvédték őket az idén, hányan jönnek majd vissza – rajtuk kívülálló okokból következően. A Cegléd-környéki látványosság bizonyosan a gólyák útra kelése, majd visszatérte (máris elmentek a gyülekező helyekre) és egy halk fohász legyen Fecskehajtó Kisasszonyhoz, hogy segítse is vissza madarainkat tavasszal.
1. kép Tiltakozó akció Máltán – 2. kép Meghiúsított szalakóta-csempészet