Sok kíváncsi szempár figyelte az egykori Cipőipari Ktsz, a fotószalon és az élelmiszerbolt bontási munkálatait a Rákóczi úton, 2016 elején. A két bank támogatását élvező Erdélyi Gyula elmondta, a telken egy igényes belvárosi társasházi tömb létesül, a földszinten üzletekkel, irodákkal, mégpedig úgy, hogy a részben szép, részben kevésbé nívós házak környezetében készülő beruházás ékköve legyen Cegléd főutcája belvárosi szakaszának.
A generáltervező ÁRTÉR Építészműterem: Álmosdi Árpád, Csendes Móni, Pölös István építész, vezető tervezők maketteken, tervrajzokon és képeken mutatták be a Rákóczi út 3-5 számú ingatlanra tervezett impozáns épületet. A tervezői szándék egy friss, mai, európai mércével is mérhető épület tervezése volt. Igyekeztek a múlttal, s a helyszínnel erős kapcsolatban lévő, 21. századi, előremutató, de mégis szerény épületet tervezni. Az építésztrió egy ugyanezen felfogásban megálmodott és megvalósult szolnoki lakóház tervezéséért 2016-ban a Creaton Építész pályázat első díját nyerte el.
A lakóhelyünk középkori temetője helyén megvalósuló építkezés régészeti lelőhelynek minősül és a kutatás lehetőségét természetesen biztosítják a feltárás számára. Sajnos kicsi az esély komoly leletmentésre, mert egy méter húsz centire már áll a talajvíz, s alapozásra alkalmas talaj körülbelül 4,5 méter mélyen található. Ezért kell várhatóan a ház stabilitását fúrt cölöpözéssel biztosítani.
Az épület földszint+3 emelet+tetőteres lesz, az emeleti szintekre 39 lakást terveztek. A lakások zöme (27 db) átlagosan 75 m2-es alapterületű, van néhány 50 m2 alatti és 9 db kétszintes, prémium kategóriás, átlagosan 120 m2 alapterületű lakás is a harmadik emeletiek között, melyekből fel lehet jutni a tetőtéri részbe. Telken belül 41 db parkolóállást biztosítanak a lakók részére, azon kívül 32 új parkolóhely létesül az üzletekhez. A ház földszintjén üzletek, irodák létesülnek belvárosi jellegű funkciókkal, amelyek még nem ismertek. A múzeummal szemközti részen egy kávézó kültéri asztalai, székei, napernyői is elhelyezhetők lesznek a sétány leszűkítése nélkül. Az egyik lépcsőház a Rákóczi útra, a másik a mozira néz és mindkettőben lesz akadálymentes lift. A tömegformálásra a Kossuth múzeum saroktornya, a közelben lévő első városi víztorony és az úgynevezett Rigó-ház tetőarányai is hatással voltak. A tagolt épülettömegeket változó hajlásszögű magastetők fogják fedni. A középső, múzeummal szemközti részt alacsonyabb tömeggel és alacsony hajlásszögű tetővel és alaprajzilag is visszaugratva tervezték. Az Ady Endre utcai és a Batthyány utcai lelépcsőző épülettömegekkel próbáltak egyensúlyt teremteni a városias lépték és a családi házas övezet alacsonyabb házai között. Az épület homlokzatát karakteresen perforáló franciaerkélyek is jellemzőek a szomszédos házakra. Az Ady Endre utcai homlokzat hullámzó oromzatképzésnél előképül a ceglédi vasútállomás főhomlokzata szolgált. A lakásokhoz tartozó széles loggiák napvédelme mozgatható, táblás árnyékolókkal lesz biztosítva. Fokozott hőszigetelésűek a határoló szerkezetek, amit 16 cm lélegző kőzetgyapot hőszigetelés a homlokzaton, 30 cm a tetőben garantál. Majdnem minden lakáshoz nagyméretű terasz tartozik. Minden lakásnak 2 vagy 3 irányba néző a homlokzati felülete, ezért a belsőterű helyiségek száma minimális, a lakások könnyen átszellőztethetőek. A lakások fűtése-hűtése a tetőtérben kialakított központi, elektromos energiával működtetett levegő-víz hőszivattyúval történik. Hőleadó felületek padló, és központi fűtés, hűtés (külön igényre) lesz tervezve. Napenergia mező (közel 400 m2) segíti a hőszivattyúk működtetését. Két kisebb, egy 18 és egy 21 lakásos közösségre osztott a társasház. Mindkét lakóközösséghez tartozik 1-1 autómentes játszó-, és pihenőkert közel 400 m2 alapterülettel. – Az építkezés a tavasz beköszöntével megkezdődik, és ha az Isten is úgy akarja, 2018-ban átadás lesz – tájékoztatott Erdélyi Gyula.
köd
One Comment
1
Dr. Komjáti Péter
Ízlések és pofonok, tudom. Nekem erről nem az ékkő jut az eszembe. Sokkal inkább egy elvesztegetett lehetőség.
One Comment
Dr. Komjáti Péter
Ízlések és pofonok, tudom. Nekem erről nem az ékkő jut az eszembe. Sokkal inkább egy elvesztegetett lehetőség.