– Havi szinten Cegléden kb. 20 eset van, amikor szükség van újraélesztésre.
– A hozzátartozók, vagy a szívmegállásnál jelenlévők ebből hány esetben kezdik meg a beavatkozást? A múlt héten egy ismerősömnek otthon esett össze az édesanyja. Telefonon a mentők diszpécsere segítségével élesztette újra a lánya, sikeresen…
– A húszból talán 2-3 alkalommal a jelenlévők megkezdik a helyes szívmasszázst. Ez az arány nagyon kevés! Ahogy mondta valóban így van, a mentő diszpécsere, – ha a bejelentő állapotleírásából arra következtet, hogy erre szükség van, – szóban segíti a bejelentőt, hogy megtegye az életmentő beavatkozást. Az a tapasztalat azonban, hogy ritka az olyan bátorság, mint amit említett. Sokakba beleivódott az évtizedekig hangoztatott álláspont: ne nyúlj hozzá, azzal nem ártasz. Sokszor az a válasz a kérésre, hogy nem tudom, sose próbáltam, nem merem. Amikor azonban az életben maradásról van szó, akkor azt mondom, mit veszíthetünk?! A legrosszabb szívmasszázs is jobb, mint a semmi! Hiszen az életműködés megszűnte után 5 percig még van lehetőség a folyamat visszafordítására. Minél rövidebb az idő, amit a beteg életműködés nélkül tölt, annál sikeresebb lehet az újraélesztés.
– Milyen arányban jár sikerrel az újraélesztés, akár laikusok, akár mentősök végzik?
– A mi praxisunkban azt tapasztaljuk, hogy 10 %-ban, tehát átlagosan a havi 20-ból 2 esetben átadjuk a kórházban életműködésekkel a beteget. Az, hogy utána mi történik vele, arról nincs tudomásunk. De az időben elkezdett helyes szívmasszázs életet menthet! Ezért várom az erre indíttatást érző állampolgárokat, vegyék fel velem a kapcsolatot a 06-20-264-2940-es telefonszámon, hogy időpontot egyeztessünk és bemutassuk, megtanítsuk az újraélesztést.