Az előző nemzedékek munkába állása és pályakezdése, valamint felnőtté válása nem okozott különösebb nehézséget, egy belátható életút vagy foglalkozás generációról generációra öröklődött, kevesebb lehetőségük volt, ami valójában megkönnyítette a választást. Ma már eligazodni is kihívást jelent az oktatási rendszerben. Előbb szakmát tanuljak, érettségizzek, több tanfolyamot végezzek? Melyikkel fogok könnyebben elhelyezkedni vagy hagyjam az egészet, mert ráérek még dönteni? A pályaválasztás a kamaszokra nehezedő teher, amit évekig hurcolnak magukkal, azonban sokszor tanácstalanok, mert nehéz eligazodniuk a ”kaotikus felnőtt világában”. Éppen ezért nem is csoda, ha inkább Pán Péter módjára meghátrálnak és Sohaországba kívánják magukat, – egyfajta fantáziavilágba -, amelyet legtöbben a virtuális-kiber világon keresztül könnyen meg is tudnak valósítani. Működésbe lép a struccpolitika, és az egyetlen kihívást a számítógépes játékokban az ellenség legyőzése, valamint a közösségi portálokra való alkalmazások letöltése fogja jelenteni.
A pályakezdő fiatalok bizonytalanok, hiszen legtöbbször nincsenek tisztában saját értékeikkel és képességeikkel. A ”soha fel nem nőni akarást” bizonyítják sok esetben az elhúzódó tanulmányok is. A Pán Péter effektus jelensége magyarázható pszichés okokkal, mint a félelem, önbizalomhiány, bizonytalanság, passzivitás és határozatlanság, másrészről pedig társadalmi okokkal, mint a megváltozott munkaerőpiac, amelyben megnő a tanulási igény, a még könnyebb elhelyezkedési esélyek érdekében. Legnagyobb segítséget számukra az jelenti, ha a felnőttek többször beszélgetnek velük a jövőjükről, pályaválasztásról. Szükség esetén pályaválasztási tanácsadásra is lehetőség lehet, ahol visszajelzést kaphat a kamasz az egyéni képességeihez mért legmegfelelőbb lehetőségekről.
A felnőtté válásban és az identitásalakításban nagyon fontosak a közösségi és családi értékek. Jó hatással lehet a gyermekekre és kamaszokra egyaránt a sporttevékenység, hiszen a mozgás öröme mellett, egy közösség részeivé is válnak. Fontos a közös családi időtöltés, amely közben alkalom adódik a gyermekeinkkel való beszélgetésre.
(Rovatunk következő számában Pán Péter és barátai a kibervilágban címmel a fiatalok számítógépezési szokásairól és annak hatásairól, következményeiről lesz szó.)